Kaune – antras legioneliozės atvejis per vieną savaitę

Pirmadienį Kauno klinikos patvirtino jau antrąjį per pastarąją savaitę legioneliozės atvejį Kauno mieste.

Nors susirgusieji gyvena skirtinguose Kauno miesto seniūnijų teritorijose, tačiau abiem šiais neaiškios pneumonijos atvejais, atlikus šlapimo tyrimus, patvirtinta legioneliozės diagnozė, pranešė Kauno visuomenės sveikatos centras.

Atliekant šių židinių epidemiologinius tyrimus, išsiaiškinti ir šiuos susirgimus sąlygojantys veiksniai, t.y. tai, kad šie ligoniai serga ir lėtinėmis ligomis (diabetas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, plaučių emfizema). Nustatyta, kad susirgusieji niekur nebuvo išvykę į užsienį, nesinaudojo ir Lietuvoje esančių vandens pramogų parkų, sporto klubų ir kitų apgyvendinimo paslaugas teikiančių objektų paslaugomis.

Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis, pastebima, kad daugiabučiuose karšto vandens temperatūra dažnai neatitinka saugos ir kokybės reikalavimų. Nemažai daugiabučių namų gyventojų stengiasi taupyti mažindami ne tik patalpų, bet ir centralizuotai tiekiamo karšto vandens temperatūrą, o tie gyventojai, kurie už karšto vandens pašildymą atsako patys (karšto vandens šildymui naudodami dujas ar elektrą), dažnai net nenutuoki,a kad jų gyvenamojo būsto sistemoje cirkuliuoja per žemos temperatūros karštas vanduo.

Nors Lietuvoje susirgimų legionelioze užregistruojami pavieniai atvejai, per pastaruosius 12 metų užregistruota 12 atvejų, iš kurių keturi – Kauno apskrityje.

Legionelioze dažniausiai užsikrečiama įkvėpus legionelėmis užkrėsto aerozolio, kuris susidaro dušuose, tualetuose, voniose, saunose bei šių patalpų kondicionavimo sistemose. Legionelių randama natūralioje aplinkoje – upių ir ežerų vandenyje bei dirvožemyje, tačiau kur kas daugiau jų aptinkama gamybinės ir visuomeninės paskirties vandens objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Legionelių dauginimuisi reikalingos maistinės medžiagos, kurios gaunamos iš vandens sistemose aptinkamų organizmų (dumbliai, amebos ir kt.) bei nuosėdos, nuoviros ar rūdys.

Kadangi vienintelis legionelių dauginimosi šaltinis yra vanduo, palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis yra 20–45°C. Žemesnėje nei 20°C ir aukštesnėje nei 60°C temperatūroje jos nesidaugina, bet išlieka gyvybingos. Esant aukštesnei nei 66°C temperatūrai legionelės žūva, tačiau rekomenduojama tokią temperatūrą išlaikyti ne mažiau kaip 25–30 min.

Žmogus nuo žmogaus legionelioze neužsikrečia. Neužsikrečiama ir geriant vandenį ar valgant bei gaminant maistą.

Didžiausia rizika užsikrėsti legionelioze kyla sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis, rūkantiems ir vyresnio amžiaus žmonėms, patyrusiems organų transplantaciją, onkologiniams ligoniams bei vartojantiems dideles gliukokortikoidų dozes.

Inkubacinis periodas – 2–10 dienų. Pakyla aukšta temperatūra (40°C), ligonį krečia šaltis, jis gali viduriuoti, vemti, gali sutrikti sąmonė, orientacija. Pasireiškia plaučių uždegimo požymiai: sausas kosulys, skrepliavimas su kraujo priemaišomis, sunkus kvėpavimas, krūtinės, raumenų, galvos skausmas. Suserga apie 5 proc. užsikrėtusiųjų.

Specialistų teigimu, legioneliozė gali sukelti gyvybei pavojingų komplikacijų. Tai gali būti kvėpavimo nepakankamumas, kai plaučiai nebegali organizmui suteikti pakankamai deguonies. Kartais ištinka septinis šokas, kai dėl staiga nukritusio kraujo spaudimo nebepatenka pakankamai kraujo į gyvybiškai svarbius organus, ypač inkstus ir smegenis. Taip pat legioneliozė gali sukelti inkstų funkcijos nepakankamumą. Tuomet inkstai staiga praranda gebėjimą atlikti savo pagrindinę funkciją – pašalinti skysčio perteklių ir nereikalingas medžiagas iš kraujo. Kai legioneliozė negydoma skubiai ir veiksmingai, ji gali baigtis mirtimi, ypač jei silpna imuninė sistema.


Šiame straipsnyje: legioneliozėvanduo

NAUJAUSI KOMENTARAI

kaunas

kaunas portretas
gyvenu silainiuose. Pas mus virtuveje vanduo nera karstas. Indu be nuriebalintojo neisplausi. O mokame, kaip uz labai karsta

CHA

CHA portretas
Nieko nuostabaus. Jeigu vanduo vėsesnis nei 50 laipsnių, tai iš gyvatukų grįžta į šilumos punktą apie 30 laipsnių, kuris vėl pašildomas. Taupumas geras dalykas, bet skupumas dar niekam naudos neatnešė.

AS

AS portretas
gyvenu V.Kreves pradzioj tai vanduo bega karsta,vien karstu negali indu plaut,namas be bendrijos
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių