Kas suvaldys statybų chaosą Kauno rajone?

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Užliedžiai, Giraitė, Vijūkai bene sparčiausiai besiplečiančios Kauno rajono gyvenvietės: kvartalais kyla namai, kotedžai ir daugiabučiai. Deja, plėtra čia vyksta chaotiškai. Savivaldybė kartu su vietos bendruomene ją mėgina suvaldyti, tačiau dažnai neturi teisinių svertų.

Pribloškė vertinimas

"Degtukų dėžutės" – taip naujai kylančius arba ką tik iškeptus gyvenamųjų namų kvartalėlius vadina patys gyventojai. Naujai nutiesta Tyrlaukio gatve Giraitės gyvenvietėje dar juda kelininkų technika, tačiau į formuojamus gyvenamuosius kvartalus su aklagatviais ši technika neketina užsukti. Ten privati, statytojų nupirkta žemė.

Pagal namų vienodumą galima suprasti, kur prasideda ir baigiasi statytojų žemės plotas, kuriame, pasak gyventojų, siekiama sukišti kuo daugiau namų, kuriuos siekiama parduoti pateikus nepriekaištingo kvartalo vizualizaciją. Mielais nedidelės kvadratūros namais ar butais susigundo ne viena miesto daugiabutyje dūstanti jauna šeima, dar ir dėl to, kad čia siūlomo nekilnojamojo turto kainos gerokai žemesnės nei mieste.

"Kotedže Giraitėje gyvenu jau ne vienus metus, tačiau jis taip ir nepriduotas Statybos inspekcijai, nes laikomas kaip nebaigtas statyti. Moku visus mokesčius už dujas, elektrą, vandenį, tačiau statytojas nepridavė tinklų ir gyventojai liko įkaitais. Bendrovės, kuri statė, jau kaip ir nėra", – gyvenimo užmiestyje realybe dalijosi Aurimas Bagdanavičius.

Tai tik skaudulių sąrašo pradžia. Čia pat Giraitėje gyvenanti Edita Gedgaudė tvirtina tikrai nesitikėjusi, kad netoli jos bus pastatytas daugiabutis.

"Gyvenamųjų namų kvartalai formuojami chaotiškai, be jokio plano. Šalia nuosavo namo statomas daugiabutis, čia pat paklojamas ilgas kotedžų traukinys. Tarp pastatų – minimalus 3 m atstumas, nepaliekant vietos nei žemaūgiam, nei, ką jau kalbėti, aukštam medžiui", – problemų sąrašą tęsė E.Gedgaudė.

Gyvenamųjų namų kvartalai formuojami chaotiškai, be jokio plano. Šalia nuosavo namo statomas daugiabutis, čia pat paklojamas ilgas kotedžų traukinys. Tarp pastatų – minimalus 3 m atstumas.

Parengė pasiūlymus

Neseniai susikūrusi Giraitės gyvenvietės bendruomenė kartu su Kauno rajono savivaldybės vadovais surėmė pečius jų gyvenamosios vietovės problemoms spręsti. Įvyko keli pasitarimai su meru Valerijumi Makūnu, atsakingais savivaldybės darbuotojais. Bendruomenės atstovai E.Gedgaudė ir A.Bagdanavičius tvirtina pasirengę aktyviai bendradarbiauti su savivaldybe ir tramdyti į spąstus žmones viliojančius statytojus.

"Mes siūlome sustabdyti statybos leidimų išdavimą, kol nėra parengto bendro šios vietovės vystymosi plano, kuriame būtų numatytas gatvių, komunikacijų, vandentiekio ir infrastruktūrai sukurti būtinas tinklas", – siūlo gyventojai.

Pasak E.Gedgaudės, šiose apylinkėse dėl neatsakingų statytojų kaltės sunaikinta drenažo sistema. Kai kurios gatvės po lietaus virsta upėmis. Gyventojai savo lėšomis įsirengia lietaus nuotekų šulinius, tačiau niekas nežino, kur tie šuliniai eina. A.Bagdanavičius abejoja, ar kanalizacijos ir nuotekų vamzdynas iki galo suformuotas.

Gyventojai pastebi, kad dar neužstatytose pievose keičiasi augmenija. Pievų žiedus keičia pelkėms būdinga augmenija. Tačiau besiformuojančios pelkės statytojų planų nekeičia. E.Gedgaudė tvirtina, kad naujoms statyboms ruošiamas žemės gruntas vargiai ar atitinka reikalavimus.

Panašus gruntas pilamas ir tiesiant gatves, todėl po kelerių metų gatvės lieka duobėtos, o tvarkyti pirmtakų broką už savo lėšas tenka gyventojams ir Kauno rajono savivaldybei.

Yra ir gėrio

Ne mažesnė problema ir tai, kad dėl didelio namų tankio kvartaluose nelieka vietos šaligatviams, automobiliams statyti numatyti tokie maži plotai, kad mašinos juose tiesiog neišsitenka ir dalis automobilio lieka gatvėje.

Naujų kvartalų statytojai butui skiria vieną automobilio stovėjimo vietą. "Kai kur statytojai automobilius jau iš karto siūlo palikti gatvėje. Ant tvoros kabo automobilio numeris. Tai reiškia, kad automobiliui vieta net nebuvo numatyta", – statytojų įžūlumu stebėjosi E.Gedgaudė. Be to, vargu ar užmiestyje gyvenanti šeima apsieina su vienu automobiliu.

Vaikai naujai statomuose kvartaluose yra pamiršti. Pasak gyventojų, vizualizacijose nupieštos vaikų žaidimų aikštelės vykstant statyboms pamirštamos. Kvartalas tampa plyne su nekokybiškai išklotomis trinkelėmis.

Gyventojai įsitikinę, kad būstų statybos orientuotos į greitą pardavimą už žemą kainą, o ne kokybiško gyvenimo produkto sukūrimą. Statytojai naudojasi įstatymų spraga, nurodydami, kad stato didelės kvadratūros vienbutį ar dvibutį namą, ir parduoda keliems savininkams. Rezultatas – vieno buto savininkais tampa keturios ar daugiau šeimų.

Problemų sąrašą gyventojai dar buvo pasirengę tęsti, tačiau susigriebė, kad tikrai ne viskas jų gyvenvietėje taip niūru. Esama ir pavyzdinių kvartalų, kuriuose yra ne tik gatvės, apšvietimas, vietos automobiliams, bet ir didžiulės žaidimų aikštelės vaikams.

Susigriebė griežtinti

"Matome, kad situacija nėra gera. Teisinio reguliavimo nebuvimas ir atvedė iki tokio chaoso. Šitaip yra ne tik Giraitėje ar Užliedžiuose, taip yra ir kituose Lietuvos didmiesčių priemiesčiuose", – pastebėjimus dėstė Kauno rajono savivaldybės vyr. architektė Jurgita Kalvinskaitė.

Keletą metų Statybų įstatymas leido namus iki 80 kv. m statyti be leidimų, todėl Užliedžiuose atsirado ištisi kvartalai tokių degtukų dėžučių. Tai, kas jau yra padaryta, deja, bet liks kaip šio laikotarpio architektūrinis-urbanistinis palikimas.

"Nėra jokių teisinių galių priversti pasistumti arba kažką kitą padaryti, jei namas pastatytas pagal dar visai neseniai galiojusius įstatymus. Tas traukinys jau nuvažiavo. Visi norėjo greičiau, paprasčiau. Tokia buvo Vyriausybės politika, nes matė, kaip teritorijų planavimo dokumentai ilgai rengiami, statybos ilgai vyksta. Tačiau įvertinę priemiesčių bėdas susigriebė ir vėl grįžo prie situacijos, kai galės reguliuoti, bus reikalingi leidimai. Pamatė, kad statybos be leidimų kuria chaosą, kuriama žmonėms nepalanki aplinka", – įstatymų metamorfozes išdėstė architektė.

Ji priminė, kad nuo lapkričio 1 d. įsigalios dešimt metų ruoštas ir pagaliau priimtas Architektūros įstatymas. Jis taip pat suteiks daugiau aiškumo. Tada teritorijų planavimo klausimais pasisakys ir architektai. "Panašiai kaip ligoninėje sprendžiant sudėtingos operacijos eigą būna šaukiamas gydytojų konsiliumas, taip ir planuojant teritorijas. Pasisakys ne vienas, o grupė specialistų", – apynasrį chaosui įvardijo J.Kalvinskaitė.

Rengia planus

Specialistė į Užliedžių seniūnijos urbanistinę problemą žvelgė viltingai. Esą toli gražu dar ne visi žemės plotai ten užstatyti. "Užliedžių vietovei rengiamas išplanavimo projektas, tiksliau, jis jau parengtas, tik dar nesuderintas ir nepatvirtintas. Rengiant šį projektą išsiaiškinome, kaip tvarkysimės su žaliosiomis erdvėmis, gatvių plotais, užstatymo tipu. Ateis laikas Giraitei ir Vijūkams", – planus pristatė architektė.

J.Kalvinskaitė neslėpė: Kauno rajono savivaldybės pozicija, kad kotedžų-traukinių nebūtų. Esą statytojai manipuliuoja aiškindami apie kotedžų statybą, tačiau jei tokį kotedžą keltume į viršų, tai jau būtų daugiabutis, o dabar iš esmės jis lieka daugiabučiu, nors oficialioji versija pateikiama kaip kotedžo.

"Mano nuomone, tuos nedidelės kvadratūros namelius pirko žmonės, turintys mažesnes pajamas, neįvertinę daugybės aplinkybių, infrastruktūros išvystymo, gerovės. Orientavosi į tai, kad nusipirks lyg ir namą su nedideliu sklypeliu. Tačiau čia ne miestas, o kaimas. Lūkesčiai neatitiko to, ką žmonės turi mieste", – kitą problemos dalį palietė architektė.

Ji pabrėžė ir klaidinančios reklamos jėgą. Esą tai, ką pateikia nekilnojamjo turto agentūros internetiniuose portaluose – vizualizacijos. Specialistė patarė žmonėms įvertinti ta, ką perka. "Pigiai nusiperka namą laukuose, o paskui ima šokdinti savivaldybę. Prasideda reikalavimai: įrenkite kelius, darželius ir t.t. Savivaldybė juk negali investuoti į privačius kvartalus, nes tai draudžia įstatymai. Statytojas išparduoda namus, palieka neasfaltuotas gatves ir žmonės tampa situacijos įkaitais", – dažno priemiesčių gyventojo problemas apibendrino J.Kalvinskaitė.NAUJAUSI KOMENTARAI

asasas

asasas portretas
statykites patys ir vistiek bus dideliu trukumu, bet bent jau neturesit ant ko pykt

asasasas

asasasas portretas
gyvenam giraiteje su seima ir didzioji dalis smeizeju yra tie kuriems nepavyko sekmingai susitarti ir darbus suderinti su statytojais. gyvenam kotedze, viskas priduota , viskas ok. aisku reikejo kiema isnaujo pertvarkyti nes molynas o ne zeme, bet visur nebus viskas tobula!!!!!! uztat pelesis nelenda ir nebega ant galvos, ir sienos nebyra. esam patenkinti! reikia daugiau susitikineti ir daugiau bendrauti su statytoj, skaityti sutarti pries perkant ir ziureti kur pasirasai !!!

Augis

Augis portretas
tai kad biski per velai susigriebe gal? romainiuose irgi bardakas, tu gulinciu daugiabuciu simtais pristate, infrastrukturos jokios, viskas chaotiskai, zmones sklypus brangiai susipirko, pasistate nuosavus namus, o jiems salia itaise po 100 kaimynu tuose "traukiniuose". Juokingiausiai kai zmones prisiperta tu "butu" o veliau pasipila skundai savivaldybei kad nera gatviu ir salitgatviu.. tai kamon... gi matet ka ir uz kiek perkat. Norit - pasidarykit.
VISI KOMENTARAI 38
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių