Karštos dienos Kaune: perkaitimas, paūmėję ligos, supjaustytos pėdos

Ilgąjį savaitgalį Lietuvą apėmusi karščio banga ne tik išsekino, bet ir privertė kai kuriuos kauniečius kreiptis pagalbos į medikus.

Perkaito ir nudegė

Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties pamainos vyresnioji gydytoja Rima Gudėnienė sakė, kad dėl saulės poveikio penktadienį į juos kreipėsi du žmonės, o sekmadienį sulaukta septynių pacientų.

„Keturi iš jų kreipėsi tik dėl konsultacijos, o tris teko nuvežti į priėmimo skyrių. Pagalba buvo suteikta vienam vyrui ir dviem vaikams. Žmonės dažniausiai baiminasi šilumos smūgio, todėl pablogėjus savijautai kreipiasi į gydytojus“, – pasakojo gydytoja R.Gudėnienė.

Gydytojos teigimu, šie kauniečiai skundėsi dėl pakilusios temperatūros, galvos skausmo, silpnumo, nudegimo.

Medikė įsitikinus, kad šį savaitgalį mieste iškvietimų daug nebuvo tik todėl, kad didelė dalis gyventojų buvo išvykę.

Trečdaliu daugiau pacientų

Kauno klinikų atstovė spaudai Eglė Žemaitienė informavo, kad praėjusį savaitgalį dėl karščio bangos čia sulaukta net 30 proc. daugiau pacientų.

„Kai taip karšta, paūmėja visos lėtinės ligos, todėl į gydytojus kreipėsi daugiau pacientų su kardiologiniais, kraujotakos sutrikimais“, – tvirtino E.Žemaitienė.

Ji teigia, kad į klinikas praėjusį savaitgalį pateko tik vienas žmogus, kuriam buvo stipriai nudegusi oda. „Vienam pacientui nustatytas šilumos smūgis. Tačiau abu pacientai jau išleisti gydytis į namus“, – sakė E.Žemaitienė.

Lūžo riešai ir čiurnos

Kauno klinikinės ligoninės Traumatologijos punkto vedėjas Raimondas Kunickas sakė, kad į punktą medikų pagalbos karštąjį penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį kreipėsi maždaug po 100 kauniečių, kas dešimtas buvo paguldytas į ligoninę.

Dauguma besikreipusiųjų, pasak R.Kunicko, prašė pagalbos dėl nepavojingų žaizdų: pavyzdžiui, būdami vandenyje ar ant kranto užlipo ant šukės, kito aštraus daikto ir įspjovė pėdą.

„Nemažai besikreipusiųjų buvo patyrę plaštakos traumas, pasitempę riešą, čiurną, buvo ir čiurnos, riešo, peties lūžių“, – vardijo vedėjas.

Pasak jo, itin sudėtingų atvejų nepasitaikė, tačiau per visas tris dienas buvo hospitalizuota apie 30 žmonių.

Toks pacientų srautas, anot R.Kunicko, yra įprastas ir vėsesniu oru, tik tuomet žmonės patiria kitokias traumas.

Gydytojų patarimai

Gydytojai primena, kad per karščius svarbu apsirengti lengvais, laisvais, šviesiais rūbais, gerai atspindinčiais saulės šilumą ir šviesą, nepamiršti skrybėlės ir akinių nuo saulės, taip pat gerti daug skysčių – sunkiai dirbant ar aktyviai sportuojant karštą dieną reikėtų išgerti 2-4 stiklines per valandą. Alkoholio gerti nerekomenduojama, nes netenkama dar daugiau skysčių.

Odą reikia saugoti naudojant apsauginius kremus, kuriais reikia pasitepti 30 min. prieš išeinant į atvirą saulę. Odos apsauginius kremus reiktų rinktis pagal odos tipą ir apsaugos nuo saulės faktorių (SPF), kuris nurodytas ant pakuočių. Mūsų klimato juostoje rekomenduojama naudoti 15-20 SPF ultravioletinių spindulių filtrus turinčias kosmetikos priemones.

Nudegimo saulėje požymiai: karščiavimas, dehidracija (skysčių netekimas), nudegusių vietų skausmas, pūslės odoje.

Pirma pagalba gydant saulės nudegimus: venkite saulės, vėsinkite odą drungnu dušu ar vėsiais kompresais, pakenktas vietas patepkite drėkinamuoju pieneliu (nenaudokite riebių kremų, aliejaus). Jei saulės nudegimas ištiko vaiką iki 1 metų amžiaus arba pakilo temperatūra, atsirado skysčiu pripildytų pūslių – nedelsiant kreipkitės į medikus.

Šilumos arba saulės smūgis – rimčiausia perkaitimo komplikacija. Smūgis ištinka tuomet, kai kūnas prakaituodamas nesugeba išgarinti šilumos, kūno temperatūra ima sparčiai kilti ir per 10-15 minučių gali pasiekti 39-40ºC. Dėl šilumos smūgio gali ištikti net mirtis, jei laiku nebus suteikta pagalba. Įspėjantys požymiai: aukšta kūno temperatūra, paraudusi, karšta ir sausa oda, dažnas pulsas, tvinkčiojantis galvos skausmas, mieguistumas, pykinimas, dezorientacija, sąmonės pritemimas ir netekimas.

Ištikus šilumos smūgiui, reikia kuo skubiau kviesti medicinos pagalbą, o kol atvyks medikai nukentėjusįjį paguldyti vėsioje vietoje, vėsinti kūną apšlakstant vėsiu vandeniu, duoti daug atsigerti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

EMACDC

EMACDC portretas
As ir susipis*u koja i alaus bonka vandeni
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių