Kam ypač negali atsispirti sendaikčių mėgėjai?

Dažnai sendaikčių ir antikvarinių daiktų pomėgis yra neatsiejamas nuo pomėgio kolekcionuoti. Didžiausio Baltijos šalyse senturgio „Laiko ratu“ vienas iš organizatorių apžvelgia, ką dažniausiai mėgsta kolekcionuoti lietuviai.

„Senovinių ir antikvarinių daiktų kolekcininkus būtų galima skirstyti į dvi dideles grupes: tuos, kurie renka tik tam tikrus daiktus ir tuos, kuriems tiesiog patinka viskas, kas senoviška“, – sako vienas iš Kaune rengiamo senturgio organizatorių Jonas Plenta.

Pasak jo, kolekcionuojami patys įvairiausi dalykai: nuo senovinių automobilių iki pašto ženklų.

„Žinoma, kuo brangesni daiktai, tuo mažiau yra juos kolekcionuojančiųjų. Jei rimtesnius automobilių kolekcininkus Lietuvoje būtų galima skaičiuoti vienetais, o vertingų paveikslų ar baldų kolekcijų savininkus dešimtimis, tai monetų, kariuomenės ekipuočių dalis, statulėlės, papuošalus, laikrodžius kolekcionuojančiųjų yra kur kas daugiau“, – sako J.Plenta.

Brangiausiųjų antikvarinių daiktų savininkai juos renka ne tik dėl to, kad toks jų pomėgis. Tai ir viena patikimiausių investicijų. Tuo tarpu įvairių smulkesnių ir ne tokių vertingų sendaikčių mėgėjai tuo labiau užsiima iš įdomumo, nors ir jos gali būti visai nebloga investicija.

Pasak J. Plentos, patys kolekcininkai nustato ribas, ką jie prima į savo kolekcijas ir ką – ne.

„Tos ribos gali būti ir labai siauros, ir labai plačios. Pavyzdžiui, yra nemažai žmonių, kurie renka tik antrojo pasaulinio karo laikų vokiečių armijos ekipuotės dalis. Kitas kolekcionuoja tik kariškus šalmus – bet įvairių laikotarpių. Trečias renka tik sovietinius medalius, o ketvirtas – įvairiausių laikotarpių, bet tik sieninius laikrodžius“, – pasakojo pašnekovas.

Anot jo, bene populiariausia Lietuvoje dabar kolekcionuoti įvairius su Antruoju pasauliniu karu, tarpukariu susijusius daiktus, įvairius popierinius pinigus, monetas, taip pat vinilines plokšteles ir knygas.

Tačiau pati didžiausia kolekcionuotojų dalis nėra niekuo apsiribojusi ir renka pačius įvairiausius senovinius daiktus – tuos kurie jiems atrodo gražūs ir įdomūs.

„Paprastai didžiąją dalį tokių kolekcininkų kolekcijų sudaro ne pačių jų savininkų įsigyti, bet artimųjų ir draugų dovanoti daiktai“, – sako J. Plenta.

Artimiausias senturgis „Laiko ratu“ vyks jau šį savaitgalį, gegužės 10–12 dienomis Kaune, prekybos miestelyje „Urmas“. Senturgis rengiamas nuo 2007 m., tris kartus per metus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių