Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio palaikai pervežti į Kauną

1941-ųjų metų Laikinosios Vyriausybės vadovo Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio palaikai ketvirtadienį iš Vilniaus oro uosto buvo pervežti į Kauną.

Iš JAV parskraidinta urna su velionio palaikais vidurdienį buvo sutikta Vilniaus oro uoste. Vėliau urna buvo pervežta į Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčią.

J.Brazaičio palaikus ketvirtadienį Vilniuje sutikęs Kauno meras Andrius Kupčinskas atmetė žydų organizacijos priekaištus dėl parodytos pagarbos velionui, kuris bus perlaidotas sekmadienį.

„Mes, kaip tauta, turime įvertinti mūsų Laikinosios vyriausybės pastangas atkurti valstybės nepriklausomybę. Man keista, kad nesant oficialių įrodymų bandoma tapatinti gerb. Ambrazevičių - Brazaitį su pronaciška veikla“, – sakė meras.

A.Kupčinskas priminęs kritikams, tarp jų Izraelio ambasadorei, kad atlikus tyrimą JAV Kongrese J.Brazaičiui nebuvo pateikta jokių kaltinimų.

„JAV Kongreso pakomitetis 1974 metais nutraukė tyrimą ir nesikreipė į teismines institucijas, nerado įrodymų, kad Laikinosios vyriausybės veikla buvo kaip nors susijusi su pronaciška veikla“, – kalbėjo meras.

„Aišku, didesnės valstybės bando savaip perrašyti istoriją. Pats J.Brazaitis taip pat nukentėjo tiek nuo nacių, tiek nuo sovietų agresijos. Lietuvos valstybei skleisti savo autentišką istoriją yra gana sudėtinga“, – teigė A.Kupčinskas.

Pasak jo, kritikai dažnai remiasi „tik kategoriškai vertinimais kažkokiuose leidiniuose, bet oficialių dokumentų nėra“.

Lietuvos žydų bendruomenė ketvirtadienį pareiškė, kad ją įskaudino „iškilmės, kurio lydi šio kontraversiškai vertinamo politiko perlaidojimo ceremoniją“.

„Šis veikėjas yra sietinas su marionetinės Lietuvos laikinosios vyriausybės veikla, su nacistiniam režimui įsiteikiančiais represyviais ir diskriminuojančiais įstatymais, taip pat ir su žydų žudynes kurstančiais Lietuvos aktyvistų fronto atsišaukimais, sukuriančiais atmosferą barbariškam minios “teisingumui„ vykdyti“, – sakoma pareiškime.

„Oficialiai pagerbiant tokias asmenybes, iškreipiamos Lietuvos Holokausto švietimo programos ir jose pateikiama istorinė tiesa. Mūsų manymu, tai kompromituoja šiuolaikinę Lietuvą. Mums liūdna ir tenka apgailestauti, kad Lietuvos valstybė išreiškė tokią nepagarbą čia nužudytiems ir Holokaustą išgyvenusiems jos piliečiams – žydams“, – teigia Lietuvos žydų bendruomenė.

1974 metais JAV miręs ir ten palaidotas J.Brazaitis 1940-1941 metais buvo vienas iš antisovietinio pasipriešinimo ir Lietuvių aktyvistų fronto vadovų.

1941 metų birželio - rugpjūčio mėnesiais jis vadovavo Lietuvos laikinajai vyriausybei, kuri buvo paskelbta po Birželio sukilimo. Vėliau jis buvo aktyvus neginkluoto antinacinio pasipriešinimo dalyvis.

Iki karo jis turėjo Ambrazevičiaus pavardę, bet vengdamas suėmimo pakeitė į Brazaičio, o 1944 metais, artėjant antrajai sovietų okupacijai, pasitraukė į Vokietiją, 1951-aisiais persikėlė į Jungtines Valstijas.

Per nacistinės Vokietijos okupaciją 1941-1944 metais naciai ir jų kolaborantai išžudė daugiau nei 90 proc. iš daugiau nei 200 tūkst. Lietuvoje gyvenusių žydų.

Lietuvos valstybės veikėjo, Laikinosios Vyriausybės Ministro Pirmininko, Vyčio Kryžiaus ordino Didžiojo kryžiaus kavalieriaus J. Ambrazevičiaus-Brazaičio palaikai šį sekmadienį, gegužės 20 d., bus perlaidoti Kauno Prisikėlimo bažnyčios šventoriuje.

Renginių programa:

Gegužės 18–19 d., penktadienis–šeštadienis

10.00–20.00 val.

Atsisveikinimas su velioniu Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje (Žemaičių g. 31A, Kaunas)

Gegužės 19 d., šeštadienis

11.00 val.

Konferencija-minėjimas „Juozo Brazaičio mokslinė, švietėjiška, rezistencinė ir politinė veikla“ Kauno miesto savivaldybės didžiojoje salėje (Laisvės al. 96, Kaunas)

Gegužės 20 d., sekmadienis

13.00 val.

Urnos su velionio palaikais įnešimas į Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčią

14.00 val.

Šventosios Mišios Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje (Šv. Mišias aukoja arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius, Šv. Mišių metu gieda solistė Rasa Juzukonytė)

15.30 val.

Perlaidojimo ceremonijos pradžia. Urnos su velionio palaikais išnešimas iš bažnyčios į Amžinojo poilsio vietą Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčios šventoriuje

16.00 val.

Laidotuvių ceremonijos pabaiga

16.30 val.

Filmo apie J. Brazaitį „Likau gyvenimo paraštėje“ premjera „Romuvos“ kino teatre (Laisvės al. 54)

2012 m. gegužės 19 d.( šeštadienis) 11.00 val.

Konferencija-minėjimas „Juozo Brazaičio mokslinė, švietėjiška, rezistencinė ir politinė veikla“ Kauno miesto savivaldybės didžiojoje salėje (Laisvės al. 96, Kaunas)

Iškilminga pradžia

Vinco Mykolaičio-Putino eilėraštį „Vivos plango, mortuos voco“ skaito Juozas Brazaitis (garso įrašas)

Dainuoja Rasa Juzukonytė (sopranas):

B. Dvariono „Žvaigždutė“

R. Strausso „Allerseelen“ (Vėlinės)

R. Strausso „Zeugnung“ (Dedikacija)

muz. G. Savinienės, žodž. Just. Marcinkevičiaus „Lietuva“

Pirmininkauja

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Teresė Birutė Burauskaitė ir žurnalistas Vidmantas Valiušaitis

11.20–11.40 val.

Sveikinimo kalbos

11.40–12.25 val.

„Prof. Juozo Brazaičio vaidmuo Lietuvos Laikinosios Vyriausybės veikloje ir rezistencijoje“ Lituanistikos tyrimo ir studijų centro vadovas dr. Augustinas Idzelis (JAV)

12.25–12.35 val.

Dr. Rožės Šomkaitės padėkos žodis

Visuomenės veikėja dr. Rožė Šomkaitė (JAV)

12.35–13.00 val.

Kavos pertrauka

13.00–13.20 val.

„Juozas Brazaitis antinacinėje rezistencijoje 1941–1944 m.“ Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido ir rezistencijos departamento direktorius dr. Arūnas Bubnys

13.20–13.40 val.

„Juozas Brazaitis – mokytojas,

mokslininkas, švietėjas“

Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Viktorija Skrupskelytė

13.40–14.00 val.

„Intelektualinis Juozo Brazaičio palikimas“ Vytauto Didžiojo universiteto Lietuvių išeivijos instituto mokslo darbuotoja dr. Ilona Strumickienė

14.00–14.30 val.

DiskusijosNAUJAUSI KOMENTARAI

ISPYLT TA URNA

ISPYLT TA URNA portretas
SU PELENAIS Y SIKINYKA TEN JAM VIETA.

Copy

Copy portretas
Galėtų ceremoniją paįvairinti ir motociklininkai juodais odiniais lietpalčiais su šalmais, kaip kažkada Vilniuje

laidotuves

laidotuves portretas
laidotuves sekmadieni?Vel meras net uz dalyvavima laidotuvese griebs dviguba atlygi.Zema...
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių