Jauniems mokslininkams Kaune iki pasaulio rekordo pritrūko 121 volto

Turėjusi būti rekordinė – aukščiausios įtampos – baterija iš bulvių svėrė 80 kg, o jos generuojama įtampa turėjo siekti 550 voltų. Organizatoriai ir dalyviai tikėjosi, kad toks pasiekimas bus įtrauktas į Guinnesso pasaulio rekordų knygą. Tačiau gautas rezultatas – 429 voltai – pretenduoja tik į Lietuvos rekordų knygos puslapius.

Bateriją per dvi valandas Kaune trečiadienio vakarą prekybos centre „Mega“ sukonstravo 132 mokiniai iš 22 ES šalių. Rekordo siekimas – šią savaitę Lietuvoje vykstančios jubiliejinės 10-osios ES gamtos mokslų olimpiados dalis.

Siekdami užsibrėžto tikslo, renginio dalyviai cinko ir vario laidais į 22 grandines sujungė daugiau kaip 1300 bulvių. Jų sultyse yra daug vandenyje ištirpusių cheminių medžiagų, kurios gali sukelti cheminę reakciją tarp dviejų skirtingų elektrodų ir tokiu ekologišku būdu galima gauti elektros energijos.

Bulvių grandinės buvo jungiamos ant sustumtų stalų, vėliau jos visos turėjo būti sujungtos į vieną grandinę.

„Aišku, kad pavyks“, – tikėjo Skuodo P.Žadeikio gimnazijos dešimtokas Mindaugas Viršilas. Jo bendraamžiui slovėnui Luvro Kotnik įspūdį darė ir pats bandymas, ir tai, kad atsidurs Guinnesso rekordų knygoje. „Įspūdinga. Mes darom kažką, kas bus užfiksuota rekordų knygoje“, – kalbėjo jis.

Belgas Martin Forder, darbuodamasis replėmis, teigė, kad jam dabar smagu ir smagu bus vėliau, kai atsivers garsiąją knygą ir joje galės pamatyti rekordą, prie kurio prisidėjo jis pats.

Baigus konstruoti bateriją ir atėjus svarbiausiam momentui – įtampos matavimui – salėje stojo mirtina tyla.

Kauno metrologijos centro inžinieriaus Viktoro Tarvid paskelbtas verdiktas: “429 voltai!“ buvo palydėtas giliu atodūsiu.

„Gaila, bet ne taip jau blogai – pasiekėme bent jau Lietuvos rekordą. Iš tiesų rizikavome, kai rekordui pasiekti pasikvietėme tiek daug žmonių. Sumanymas nepavyko, nes buvo netiksliai sujungta vienos ar kelių šalių grandinės“, – apgailestavo olimpiados atstovė ryšiams su visuomene Ieva Uogintaitė. Organizatoriai, besirengdami rekordui, buvo pavykę išgauti dar aukštesnės nei planavo dabar įtampos – 600 voltų – bulvių bateriją.

Vis dėlto, rekordo organizatoriai džiaugėsi, kad Guinnesso pasaulio rekordus registruojančios organizacijos atstovai į lietuvių sumanymą regavo labai geranoriškai ir greitai atsiuntė visų būtinų įvykdyti sąlygų sąrašą.

„Dėl finansinių sunkumų jų negalėjome pasikviesti į Lietuvą, todėl viską fiksavome dokumentuose, fotografavome ir filmavome“, – sakė I.Uogintaitė. Sėkmės atveju, visa tai nusiuntus pasaulio rekordus fiksuojančiai agentūrai, būtų tekę tik laukti rekordo patvirtinimo.

Tiesa, vėliau, po papildomų bandymų matuoti baterijos įtampą, buvo užfiksuota daugiau nei 800 voltų, tad bus bandoma aiškintis, ar tokiu būdu bus galima pretenduoti į pasaulio rekordą.

Rekordo fiksavimo komisijoje dar dalyvavo Kauno technologijos universiteto Fundamentaliųjų mokslų fakulteto prodekanė doc.dr. Živilė Rutkiūnienė bei anstolis Valdas Zubinas.

Guinnesso rekordo siekimas buvo pasirinktas kaip viena priemonių populiarinti gamtos mokslus tarp jaunimo, taip pat skatinti bendravimą bei bendradarbiavimą tarp skirtingų šalių moksleivių.



NAUJAUSI KOMENTARAI

666

666 portretas
o kodel nepasirinko citrinas arba apelsinus ?

666

666 portretas
ai tiesa bulves pigiau :) na bet 134 mokiniai juk butu taip skaniai pavalge apelsinu ir citrinu , o bulves turbut ismete ar visdelto pasieme po 10 bulviu kekvienas . Na o nepasieke rekordo del to kad nenaudojo svieziu bulviu , ar aisku profesoriau !!! bl mokytojas :))))

ddr

ddr portretas
Koks nutukelis lietuvis :D
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių