Geriausias metų kūrinys – jaunos tekstilininkės darbas

Tekstilininkės Lauros Obelevičiūtės „Trys matymai“ kauniečių valia išrinktas geriausiu metų kūriniu. Ši žinia tradiciškai paskelbta Lietuvos valstybės atkūrimo dienos popietę, suskaičiavus Geriausio metų kūrinio parodos M.K.Čiurlionio dailės muziejaus parodų rūmuose lankytojų balsus.

Susidomėjimas neslūgsta

Parodos organizatoriai neslėpė, kad dėl sausį miestą stingdžiusių šalčių į parodą užsuko kiek mažiau jaunųjų kauniečių, tačiau lankytojų netrūko. „Per šalčius mokiniai nėjo net į mokyklas, nelankė, žinoma, ir parodų. Užtat močiutės, šios parodos gerbėjos, neišsigando nieko: apsivilkusios storiausius kailinius, jos su draugėmis tradiciškai susitikdavo parodų rūmuose, smalsiai apžiūrinėdavo kūrinius ir balsuodavo“, – pasakojo menotyrininkė Kristina Civinskienė.

Kitaip, nei manė parodos kuratoriai, šiemet kauniečiai sulaužė ilgametę tradiciją ir daugiausia jų plūstelėjo ne paskutinę, bet priešpaskutinę parodos lankymo dieną. "Akivaizdu, kad lietuviai mėgsta apsidrausti: kas žino, gal paskutinę balsavimo dieną dėl nenumatytų kliūčių negalės, matyt, taip galvojo daugelis“, – lankytojų įpročius pastebėjo menotyrininkė.

Prizas kukliai rumšiškietei

Parodą visą mėnesį lankę dailės mylėtojai už jaunos tekstilininkės L.Obelevičiūtės magistro darbą (vadovė Loreta Švaikauskienė) „Trys matymai“ atidavė 86 balsus.

„Esu rumšiškietė, dalyvavau Lietuvos valstybės atkūrimo šventėje Rumšiškėse, o ir nesitikėjau, kad mano darbas taps populiariausias, – renginyje nepasirodžiusi tekstilininkė sveikinimus priėmė telefonu. – Šis mano darbas buvo skirtas konkrečiam interjerui, vienai įmonei, užsiimančiai šilkografija. Joje apsilankius į akis krenta per visą koridorių einantis didžiulis ventiliacijos vamzdis. Jis ir tapo atsikartojusiu motyvu paliečiant gana brutalią temą, atrandant, kaip iš taško atsiranda tūris, kaip taškas formuoja tūrį.“

Taip jau susiklostė, kad „Trijų matavimų“ numatytame interjere neatsirado, studentės baigiamasis darbas per gynimus buvo eksponuotas viename „Lituanicos“ cechų.

„Esu gana pasyvi, nekuriu daug, po studijų apskritai ilsėjausi vis pagalvodama, kur savo kūrinį, pareikalavusį daug laiko ir darbo, galėčiau parodyti visuomenei, – prisiminė Rumšiškių kultūros centre Dizaino būreliui vadovaujanti jaunoji menininkė. – “Geriausio metų kūrinio paroda„ buvo labai gera proga – džiaugiuosi ne tiek savo, kiek “Trijų matavimų„ sėkme.“

Profesionalų verdiktas

Iš viso už parodoje „Geriausias metų kūrinys“ eksponuotus 96 dailės kūrinius balsavo 1 250 žiūrovai. Tradiciškai savo nuomonę išsakė ir speciali profesionalų komisija. Šįmet ji savo balsus atidavė už Alono Štelmano tapybos triptiką „Vienišas paukštis“, Zinaidos Dargienės tekstilės darbą „Gyvenimo geismas“ ir Egidijaus Rudinsko grafikos darbą „Jeronimas Boschas stebi skraiduolius Kauno padangėj“.

Akivaizdu, kad ir šie menininkai nesitikėjo būsią įvertinti, o gal nesureikšmino šlovės akimirkų. Komisijos diplomo, gėlės ir solidaus M.K.Čiurlionio leidinio apie Egiptą neatėjo atsiimti A.Štelmanas. Kur kas vėliau, nei buvo paskelbtas komisijos sprendimas, pro susirinkusių žmonių minią iki M.K.Čiurlionio dailės muziejaus vadovo Osvaldo Daugelio, įteikiančio prizus, prisiyrė grafikas E.Rudinskas.

„Sukūriau tokią savo teoriją, kad J.Boschas kažkada lankėsi Kaune ir matė virš miesto skraidančius tokius keistus objektus ir, manau, jį galėjo tai įkvėpti sukurti tokį paveikslą kaip “Švento Antano gundymai„, – kalbėjo gyvybę savai fikcijai suteikęs E.Rudinskas. “Kas nelabai susipažinęs su istorija, gali tuo ir patikėti, kita vertus, o kodėl ne?" – santūriai šypsojosi autorius.

Įvertinimas menininkui svarbus

Tekstilininkė Z.Dargienė komisijos apdovanota už aborigeniškosios kultūros pripildytą tekstilės darbą „Gyvenimo geismas“ džiaugėsi jai netikėtu komisijos sprendimu ir gauta knyga apie Egiptą.

Kalbėdama apie savo tekstilės darbą, gimusį iš susižavėjimo aborigenų kultūra, Z.Dargienė pasidalijo mintimis: „Australijoje mačiau be galo daug galerijų, kuriose – vien aborigenų menas, ir tai pačios lankomiausios galerijos. Taigi šios kultūros menas yra gyvas ir aš visą laiką galvojau apie jų mitologiją ir apie lietuviškąją, kuri taip pat nuostabi ir galėtų būti pasaulyje taip pat populiari.“

Savąjį prizą įsteigė ir kavinės „Suflerio būdelė“ bei „Kultūra“, kurį norėjo įteikti tapytojai Elenai Balsiukaitei, tačiau menininkė į parodos iškilmes neatėjo.

Vis dėlto neabejotinai visi meno kūrėjai džiaugiasi vienaip ar kitaip įvertinti, pasak vieno menininko, „mes gi tuo ir gyvi, nelabai ką daugiau ir turime“. Žiūrovų išrinkto Geriausio metų kūrinio autorė L.Obelevičiūtė taip pat patikino, kad jai šis įvertinimas – geriausias stimulas toliau kurti.NAUJAUSI KOMENTARAI

D.

D. portretas
Prie ko čia suflerio būdelės prizas ir kavinės "kultūra"? Tpfu, kaip man nepatinka tas pavadinimas.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių