E.Žiobienė: Kauno vaiko teisių apsaugos specialistė nevykdė pareigų

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė ketvirtadienį paskelbė, kad teismo sprendimo vykdymą perduoti mažametę mergaitę motinai Laimutei Stankūnaitei kovo mėnesį nutraukusi Kauno rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistė nevykdė tarnybinių pareigų.

„Neginčytina, kad vaiko teisių apsaugos specialisto, dalyvaujančio vykdymo procese, pareiga yra užtikrinti vaiko teisių apsaugą, tačiau Kauno raj. VTAS vyr. specialistės atsisakymas vykdyti teismo sprendimą (numatantį vaiko teisės gyventi su mama užtikrinimą) ir jo vykdymo nutraukimas, taip pat ir kiti šioje pažymoje nustatyti veiklos trūkumai (neužtikrino netrukdomo vaiko ir motinos bendravimo), laikytini tarnybinių pareigų nevykdymu“, – rašoma tyrimo išvadose.

Kontrolierės teigimu, prie fizinės ir psichologinės žalos taip pat galėjo prisidėti tai, jog „policijos pareigūnai nepašalino kliūčių teismo sprendimo vykdymui ir į namą, kuriame buvo mergaitė, nėjo“.

Kontrolierė, atlikusi tyrimą dėl Kauno miesto ir Kauno rajono savivaldybių administracijų vaiko teisių apsaugos skyrių veiksmų efektyvumo, siūlo Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriui Antanui Nesteckiui ir Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui Ričardui Pudževeliui įvertinti vaiko teisių apsaugos skyrių tarnautojų tarnybinę veiklą ir spręsti jų tarnybinės atsakomybės klausimą.

Taip pat A.Nesteckiui siūloma pakartotinai svarstyti įsakymo dėl laikinosios globos nustatymo mergaitei ir globėjo paskyrimo panaikinimo klausimą.

Pristatydama išvadas žurnalistams E.Žiobienė ketvirtadienį, be kita ko, pažymėjo, kad nuo teismo sprendimo praėjusį gruodį „globėja tikrai nerengė mergaitės grąžinti į biologinę šeimą“.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės teigimu, vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai turėjo prižiūrėti, kaip elgėsi globėja Neringa Venckienė, tačiau tokia priežiūra esa vykdyta netinkamai.

„Jeigu globėja nevykdo tam tikrų veiksmų, vaiko teisių skyriai yra tie, kurie gali įpareigoti globėją užtikrinti mergaitės teises, vertinti globą, galų gale, jeigu visiškai nepavyksta įtikinti globėjos  elgtis teisėtai, užtikrinti mergaitės teises, tada galvoti apie globėjo pakeitimą. Yra akivaizdu, kai vaiko teisių skyriai nekontroliavo situacijos, iš esmės situaciją diktavo globėja ir jos artimieji, nustatydami bendravimo trukmę, trukdydami mergaitės ir mamos bendravimui, turint omenyje, kad tai jau ir taip nebuvo neutrali vieta (...). Psichologai visada fiksavo, kad visi šie dalykai išbalansuoja mergaitę“, – dėstė E.Žiobienė.

Jos teigimu, Kauno rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistė, dalyvavusi bandyme perduoti mergaitę motinai kovo 23-ąją, iš savo pareiginės instrukcijos turėjo žinoti, ką reikia daryti.

„Atkreipčiau dėmesį, kad tos tarnybos dirba labai aktyviai ir tada, kada vaiką reikia apimti iš šeimos, ypač ekstremaliose situacijose, nebūna nei pusvalandžio, nei valandos mąstymui ir emociniam pasiruošimui. Dažniausiai tai vyksta labai greitai“, – teigė E.Žiobienė.

Pasak jos, Kauno vaiko teisių apsaugos specialistų pažeidimai – „sisteminiai ir ilgalaikiai“.

Ji pažymėjo, kad nuo pat teismo sprendimo praėjusių metų gruodį laikinoji globėja N.Venckienė darė ilgalaikį poveikį turinčius sprendimus. E.Žiobienė kritiškai įvertino, pavyzdžiui, sprendimą mergaitės neleisti į mokyklą.

„Mergaitė tapo įkalinta, sakyčiau, dviejų gyvenamųjų namų sklypų teritorijoje. Nors prieš tai mergaitei taip pat buvo skirta apsauga, ji keliavo lengvai ir paprastai po Lietuvą, poilsiavo pajūryje, ir niekada nebuvo kažkokių kliūčių, galų gale nebuvo kliūties lankyti mokyklą, bendrauti su draugais, turėti popamokinę ir kitokią veiklą“, – aiškino kontrolierė.

Atlikusi tyrimą E.Žiobienė kreipėsi ir į Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetą, ragindama taisyti įvairius teisės aktus – be kitų, ragindama įteisinti nuostatą, kad laikinoji globa būtų nustatoma teismo, o ne administracijos direktoriaus, kad skiriant globą būtų išspręstas tėvų teisių ribojimo klausimas.

Savo pažymą kontrolierė perduos Generalinei prokuratūrai.

Kauno rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyr. specialistė Andželika Vežbavičiūtė, kovo 23 dieną nutraukusi grumtynes Garliavoje, kai buvo žalojama mažametė, portalui kaunodiena.lt sakė, kad kontrolierės išvadų dar nematė.

„Apie išvadas girdėjau, bet pati su jomis nesu susipažinusi ir nieko negaliu pakomentuoti. Vyksta ir ikiteisminiai šios istorijos tyrimai, ir bus įvertinti visų veiksmai, ne tik mano“, – tikisi specialistė.

A.Vežbavičiūtė nesigaili dėl savo veiksmų Garliavoje tą lemtingą dieną.

„Situacija buvo stresinė. Manau, kad elgiausi teisingai, nes mergaitės paėmimui nebuvo pasiruošta. Tiesiog buvo tokia situacija, kurią aš turėjau spręsti. Niekas kitas jos nesprendė, nekoordinavo. Aš galvojau apie vaiko sveikatą, jo būklę“, – Kauno rajono savivaldybės darbuotoja.

Pasiteiravome, kokių jos veiksmų tikėjosi Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga? „Čia reikėtų paklausti kontrolierės“, – nesivėlė į diskusijas A.Vežbavičiūtė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
as manau ja reikia netik atleist is pareigu ,bet turi but nubausta

Kas

Kas portretas
per padaras sita boba varles akimis? Ar tai vaiku teisiu gyneja?

Žiobienė

Žiobienė portretas
neabejotinai turi proto negalia, nes nesupranta kokioje istaigoja dirba, ka turi atsovauti ir ginti.
VISI KOMENTARAI 150
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių