Duoda, bet neima: kliūtimi paaukoti kraujo tapo ir per mažas svoris

Pačiame Kauno muzikinio teatro sodelyje dviem dienoms įsikūrė Kauno klinikų kraujo centro (KKKC) filialas.

Šiandien minima Pasaulinė kraujo donorų diena, o ji, kaip teigia KKKC atstovai, skirta atkreipti visuomenės dėmesį į donorų kraujo poreikį ir padėkoti visiems, dovanojantiems savo kraujo, gelbstint kitų žmonių gyvybes.

Pirmųjų smalsuolių, o netrukus ir donorų sulaukta vos pastačius medikų palapinę. Darbo ėmėsi aštuoni gydytojai. Vieni pasiryžusiems aukoti kraujo kauniečiams padėjo pildyti anketas, kiti tikrino atėjusiųjų kraują, treti jį ėmė.

Per penkias valandas kraujo davė 33 žmonės, o septynių geradarių paslaugų atsisakyta.

„Kelios merginos svėrė mažiau nei 50 kg. Būtent dėl per mažo svorio jos netinkamos donorystei. Negalėjome imti kraujo ir iš tų, kurių kraujyje buvo per mažas hemoglobino kiekis“, – aiškino KKKC kokybės užtikrinimo specialistė Dalia Toločkienė.

Pagal užpildytas anketas atrinktiems kandidatams kraujas iš pradžių buvo imamas iš piršto ir čia pat tikrinamas hemoglobino kiekis, kraujo grupė, kiti rodikliai.

Tačiau kartais atsitinka taip, kad duotas kraujas visai negali būti naudojamas, ir ne tik dėl jame rastų ligų sukėlėjų, bet ir tais atvejais, kai nevisiškai užpildomas donoro kraujo maišelis. Taip atsitiko ir šiandien, imant vienos merginos kraują.

Viena medikių nuo donoro kėdės pakėlė ir prie staliuko atvedė vos ant kojų bepastovinčią merginą. „Nieko, nieko, nebijok. Palenk galvą. Viskas bus gerai. Jūs šiandien didvyrė“, – ramino nuskubėjusi prie donorės D.Toločkienė, kol kita darbuotoja ledukais šaldė merginos sprandą.

Mergina netrukus pasijuto kur kas geriau ir ėmė gurkšnoti saldžią arbatą. „Ji kelia kraujo spaudimą“, – aiškino D.Toločkienė.

„Duodant kraują staiga nutirpo ranka, aptemo akyse, pradėjau negirdėti garsų. Galvojau, kad tik greičiau ištrauktų adatą. Medikė taip ir padarė“, – tebesėdėdama pasakojo Kauno Maironio universitetinę gimnaziją šiemet baigusi Vilena Smiltniekaitė.

„Deja, krauju reikia užpildyti visą maišelį. Kitu atveju jo panaudoti negalime“, – apgailestavo D.Toločkienė.

V.Smiltniekaitė teigė visuomet svajojusi tapti donore. „Šiandien čia pamačiau Kraujo centro palapinę ir pagalvojau, kad reikia duoti kraujo. Nesigailiu, kad daviau, bet nesitikėjau, kad bus bloga. Kraujo duosiu ir kitą kartą“, – tikino mergina.

Iš vieno donoro paimama 450 ml kraujo. „Toks kiekis visai nepavojingas sveikatai. Duodant kraują žmogui bloga gali pasidaryti ne tik iš baimės, gal jis buvo pavargęs, nepavalgęs, blogai išsimiegojęs”, – vardijo D.Toločkienė.

Pasak jos, daugiausia besidominčiųjų kraujo donoryste yra tarp jaunimo. Dauguma neatlygintinų donorų yra moterys, o jauni vyrai lyderiauja tarp prašančiųjų atlygio už kraują.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių