Dėl A.Vinokuro keiksmų prezidentei prokuratūra tyrimo nepradėjo

Prokuratūra nepradėjo tyrimo dėl to, kad savo tinklaraštyje žurnalistas ir aktorius Arkadijus Vinokuras šalies vadovę Dalią Grybauskaitę pavadino „frigidiška sterva“ ir „dvasine politine prostitute“, tačiau Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba tuo susidomėjo.

Žodžio laisvė – beveik be ribų

„Dėl minėto atvejo greičiausiai teks pradėti tyrimą, nes žurnalistų etikos inspektorius pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą yra įgaliotas surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolą dėl Respublikos Prezidento įžeidimo arba šmeižimo visuomenės informavimo priemonėse. Tokiais atvejais administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėja apylinkės teismas“, – sakė žurnalistų etikos inspektorės Zitos Zamžickienės patarėjas Deividas Velkas.

Situaciją jis trumpai įvertino taip: „Žodžio laisvės ir viešojo asmens kritikos ribų išbandymas, suvokiant, kad tokios ribos vis dėlto egzistuoja“.

Žurnalistų etikos inspektorė Z.Zamžickienė šiuo metu serga, todėl dėl tyrimo būtų apsispręsta jai grįžus.

„Jei teisėja Neringa Venckienė savo kolegas vadina „pedofilų gynėjais”, o dėl to didesnių problemų nematanti prezidentė A.Vinokuro buvo pavadinta „frigidiška sterva”, tai ar dar yra žodžio laisvės ribos Lietuvoje?“ – svarstė Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas D.Radzevičius.

Jis A.Vinokuro pasisakymą skaitė net kelis kartus. Apie tai kalbėjosi su pačiu autoriumi. „Jis žino savo provokacijos vertę ir žino, kokia yra atsakomybė“, – kalbėjo LŽS vadovas D.Radzevičius. A.Vinokuras yra LŽS tarybos narys.

A.Vinokuro išpuolio LŽS dar nesvarstė

Vertindamas A.Vinokuro įrašą asmeniniame tinklaraštyje, kuriame puikuojasi valstybės vadovei skirti įžeidūs žodžiai,  LŽS vadovas D.Radzevičius teigė, kad viena žurnalistikos funkcijų yra provokuoti visuomenę, kad žurnalistika turi reaguoti į svarbius rezonansinius įvykius.

„Jei žiūrėtume į atskirą frazę, kreipinius, be jokios abejonės, jie yra šokiruojantys. Jeigu žiūrėtume į kontekstą, manau, visa Lietuva suvokia, jog provokacija susijusi su Garliavos istorija, kai pati teisėja pasako žodžius, už kuriuos ji neatsako. Iš esmės, tai yra aliuzija į teisinį nihilizmą“, – dėstė D.Radzevičius. Todėl, jo manymu, A.Vinokuro publikaciją būtina vertinti atsižvelgiant į visą kontekstą.

Kaip LŽS pirmininkas vertina kolegos pasirinktus žodžius prezidentei apibūdinti? Pasirodo, A.Vinokuro prezidentei parinkti žodžiai, D.Radzevičiaus akimis, prilygsta žodžiams „dundukas“ ir „frajeris“. „Po Rimvydo Valatkos paleistos frazės apie „frajerių, dundukų vyriausybę“, Artūro Račo frazes apie Andrių Užkalnį, Tomą Čyvą irgi išvadinant dundukais, suprantu, kad žodžio naudojimo viešoje erdvėje laisvė akivaizdžiai beveik neturi ribų“, – tarė D.Radzevičius.

Riboženklius, anot jo, gali sudėti teisėsauga bei žurnalistų ir leidėjų savireguliacijos institucijos. „Tikiuosi, kad artimiausiu metu sulauksime tų riboženklių. Jeigu ne, A.Vinokuras įrodytų, kad viešoje erdvėje galima daryti bet ką“, – sakė D.Radzevičius.

Pasak jo, nei LŽS taryba, kuriai priklauso prezidentei adresuotų keiksmažodžių autorius, nei valdyba A.Vinokuro pasisakymo dar nesvarstė.

Reikėjo pasirinkti kitus žodžius

„Pažįstu A.Vonokurą. Jis – aštrus, kietas, gina savo nuomonę. Bet ne tokiais žodžiais reikėtų ginti. Tą patį buvo galima kitaip parašyti. Aš niekada taip nesakyčiau, kad ir ką galvočiau apie mūsų valdžios vyrų ir moterų daromas klaidas“, – įsitikinęs LŽS Kauno skyriaus pirmininkas Vidas Mačiulis, tačiau pridūrė, kad net ir pačiame kvailiausiame pasakyme yra racionalus grūdelis.

Jis neabejojo, kad kiekvienas žurnalistas, kiekvienas žmogus bet kokiu klausimu Lietuvoje turi teisę reikšti savo nuomonę, bet pabrėžė, kad tyčiotis negalima.

 

„Prieš rašant reikėtų pagalvoti ir apie tai, kokį mes pavyzdį rodome kitiems“, – įsitikinęs V.Mačiulis.

Prokuratūra nekomentuoja

Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Žemaitytė sakė, kad generalinis prokuroras Darius Valys su provokuojančiu A.Vinokuro pareiškimu yra susipažinęs, tačiau tyrimas dėl jo nėra pradėtas. Nei kaip argumentuojamas sprendimas nepradėti tyrimo, nei ar toks tyrimas bus pradėtas ateityje, prokuratūra nekomentavo.

Prezidentės vyriausioji patarėja Daiva Ulbinaitė, paklausta, ar dėl A.Vinokuro pareiškimo, prezidentūra kreipsis į prokuratūrą, žurnalistų etikos inspektorių, teigė to daryti neplanuojantys ir pakartotojo: tinklaraščių nekomentuoja.

Prezidento įžeidimas arba šmeižimas masinės informacijos priemonėse užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 500 iki 1 000 Lt. Už pakartotinį pažeidimą asmuo gali būti baudžiamas 1–3 tūkst. Lt bauda.

Už valstybės tarnautojo ar viešas administravimo funkcijas atliekančio asmens įžeidimą gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų. Jeigu pažemintas žmogus neturi minėto statuso, už viešą įžeidimą veiksmu, žodžiu ar raštu gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki vienerių metų, tačiau būtinas nukentėjusio asmens skundas, jo teisėto atstovo pareiškimas ar prokuroro reikalavimas.

Siekė, kad būtų skausminga ausiai

„Kontekstas, žinoma, pritrenkianti D.Grybauskaitės nuomonė (...), – aiškina A.Vinokuras apie tai, kas jį paskatino šiurkščiam išpuoliui prieš Lietuvos prezidentę. – Naudodamasis proga sakau ir aš: Dalia Grybauskaitė yra frigidiška sterva ir dvasinė (bet nekompetentinga) politinė prostitutė“.

Prezidentė sulaukė A.Vinokuro išpuolio už tai, kad atsisakė atleisti iš teisėjų N.Venckienę už jos pasisakymus, argumentavusi tokiais žodžiais: „Už pasisakymus atleidinėti iš darbo? Tik už žodžius aš nieko neatleidinėju ”.

„Nusprendžiau naudoti tokį žargoną, kuris būtų tiek skausmingas eilinio piliečio ausiai, kad jis/ji sureaguotų. (Ne D. Grybauskaitės ausiai... Cinikui nusispjauti). Ir sureagavo“, – portalui kaunodiena.lt anksčiau teigė A.Vinokuras.NAUJAUSI KOMENTARAI

Sendami

Sendami portretas
vyrai darosi pikti,irzlūs šlykštukai...Toks ir VINOKURAS...tokie šlykščiaminčiai ir šlykščiakalbiai yra VALATKA, VALINSKAS,UŽKALNIS...

h20

h20 portretas
Vinokurai ... dabar tuo paciu stiliumi pavaryk ant geju, zydu... pamatysi ir pajausi skirtuma... ;D

sklinda kalbos

sklinda kalbos portretas
kad šis kietas vyras labai myli vaikučius,todėl nekenčia visų, kas trukdo išreikšti meilę...
VISI KOMENTARAI 150
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Karštis provokuoja senjorų pyktį troleibusuose
  Karštis provokuoja senjorų pyktį troleibusuose

  Tarp keleivių Kauno troleibusuose kartais kyla konfliktų, apsiribojančių apsižodžiavimu. Dažniausiai tarpusavyje susibara vyresnio amžiaus žmonės. Kai kurie senjorai vienas kitam dėl menkniekių nepagaili aštresnių, net įžeidžiančių žo...

  14
 • Per diplomų įteikimo ceremoniją Kaune – ir piršlybos
  Per diplomų įteikimo ceremoniją Kaune – ir piršlybos

  Pirmadienį į Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) didžiąją salę rinkosi studijų baigimo diplomus atsiimti pasiruošę studentai ir jų artimieji. Ši iškilminga šventė vienai magistro studijas baigusiai merginai įsimins i&sca...

  10
 • Medžioklės parodoje – Lietuvos istorija ir pusantro tūkstančio trofėjų
  Medžioklės parodoje – Lietuvos istorija ir pusantro tūkstančio trofėjų

  Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje (Kauno r.) kvepia šienas, kaukši plaktukai, dūzgia grąžtai – kasdien besikeičiantys savanoriai medžiotojai rengia eksponatus didžiulei Medžioklės parodai. Jos atidarymas – birželio 23 d....

 • Kauniečiams – dar viena proga įsirengti svajonių kiemą
  Kauniečiams – dar viena proga įsirengti svajonių kiemą

  Pavasarį startavusi daugiabučių kiemų tvarkymo programa „Svajonių kiemas“ pranoko pirmines prognozes. Su kauniečiais pasirašytos net 58 sutartys, pagal kurias miestiečiai su savivaldybės finansine parama formuos sklypus, rengs techni...

  5
 • Po Lietuvą – automobiliu, dviračiais, pėsčiomis
  Po Lietuvą – automobiliu, dviračiais, pėsčiomis

  Turizmas auga taip sparčiai, kad Pasaulio turizmo organizacija XXI a. vadina turizmo revoliucija. Lietuviai taip pat daugiau keliauja, ir ne vien į užsienį. Pastarųjų metų turizmo tendencija – pažintinės kelionės po Lietuvą. Juk pas mus yra ti...

 • Kviečia į diskusiją apie Kauno modernizmo architektūrą
  Kviečia į diskusiją apie Kauno modernizmo architektūrą

  Šį antradienį 17 val. Kauno menininkų namuose vyks vieša diskusija „Kaunas 1919-1939 m.: sostinė, įkvėpta modernizmo judėjimo“, kurios metu visuomenei bus pristatyti nominacinės bylos pildymo pirmojo etapo rezultatai. ...

  1
 • Vaikai su negalia gerina Lietuvos rekordus
  Vaikai su negalia gerina Lietuvos rekordus

  Vieni plaukti nemoka, antri negali, o treti net ir negalėdami išmoksta. Su tėvų pagalba įveikęs gniuždančias daktarų prognozes, septyniolikmetis Saulius Šatinskas savo negalią pavertė stiprybe. Vaikinas prasiskynė kelią į tarptautine...

 • Bedarbiams Kauno regione – neterminuoti darbai
  Bedarbiams Kauno regione – neterminuoti darbai

  Iš 7966 gegužę Kauno teritorinės darbo biržos aptarnaujamose savivaldybėse registruotų laisvų darbo vietų tik 490 buvo numatytų terminuotam darbui. ...

  2
 • Naujovė Kauno mokyklose: pradės dvikalbį ugdymą
  Naujovė Kauno mokyklose: pradės dvikalbį ugdymą

  Šiuo metu Kauno mieste veikia per dvi dešimtis gimnazijų ir beveik tiek pat progimnazijų. Jau dabar kai kuriose iš jų greta valstybinės lietuvių kalbos ugdymas vyksta anglų, vokiečių, prancūzų kalbomis. Artimiausiu metu tokių &s...

  27
 • G. Labanauskas tikisi ekologinės produkcijos bumo
  G. Labanauskas tikisi ekologinės produkcijos bumo

  Kaune įsikūrusios vienintelės įstaigos Lietuvoje, vykdančios ekologinės gamybos ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų produktų sertifikavimą bei kontrolę, vadovavimą perėmęs Gintautas Labanauskas pristatė įmon...

  7
Daugiau straipsnių