Deklaracijų sezonas: ką svarbu žinoti

 • Teksto dydis:

Deklaruoti pajamas ir turtą už 2017-uosius gyventojams turėtų būti dar paprasčiau: palyginti su praėjusiais metais, nesikeičia nei tvarka, nei deklaracijos forma. Atsižvelgiant į klientų poreikius, deklaravimo laikotarpiu visuose Kauno AVMI padaliniuose galios taisyklė: konsultantai dirba tol, kol aptarnaujamas paskutinis mokesčių mokėtojas – teigia Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Judita Stankienė.

– Valstybinė mokesčių inspekcija suformavo gyventojų preliminariąsias deklaracijas. Iki kada jas reikia pateikti?

– Kaip ir kiekvienais metais, gyventojų pajamų deklaracijas privalu pateikti iki gegužės 2 d. Iki šios datos gyventojų pajamų deklaracijas turi pateikti asmenys, kuriems tai padaryti yra privaloma. Gyventojai, kurie pageidauja pasinaudoti mokesčių lengvatomis, pajamas deklaruoti gali ir vėliau.

– Kokios deklaravimo naujovės aktualios deklaruojant pajamas už 2017-uosius?

– Šiemet pasipildė turtą ir pajamas deklaruoti privalančių gyventojų sąrašas. Prievolė deklaruoti 2017 m. gruodžio 31 d. turėtą turtą ir 2017 m. gautas pajamas atsirado visų biudžetinių įstaigų ir jų padalinių vadovams, jų pavaduotojams ir jų šeimų nariams, taip pat viešųjų įstaigų ir akcinių bendrovių, kurių steigėja ar dalininkė yra valstybė ar savivaldybė, vadovų pavaduotojams ir jų šeimų nariams. Šie pakeitimai aktualūs nedidelei daliai mokesčių mokėtojų, todėl dauguma gyventojų šiemet nesunkiai turėtų pajamas deklaruoti savarankiškai.

– Kas turi teikti deklaracijas?

– Pajamų deklaracijas privalo pateikti gyventojai, vykdę individualią veiklą ar gavę pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, taip pat gyventojai, kurie privalo pateikti turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (politikai, tarnautojai ir kt.). Pajamų deklaracijas taip pat reikia pateikti, jeigu gyventojui buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) ir dėl to privalu sumokėti dalį Gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Žinoma, deklaruoti pajamas turėtų ir gyventojai, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių.

Raginame gyventojus vadovautis patarle "Ką gali daryti tuoj, niekad nesakyk – rytoj" ir nelaukti paskutinės dienos bei deklaracijas pateikti anksčiau.

– Dažniausiai gyventojus itin domina galimybė pasinaudoti mokesčių lengvatomis ir susigrąžinti dalį mokesčių. Kas tai gali padaryti?

– Lengvatomis gali pasinaudoti gyventojai, kurie praėjusiais metais mokėjo įmokas už būsto kreditą, paimtą iki 2008 12 31, gyvybės draudimą, III pakopos pensijų fondų įmokas, pirmas studijas profesinėje ar aukštojoje mokykloje. Šiais metais apsidraudusieji gyvybės draudimu ar papildomai kaupiantieji III pakopos pensijų fonduose 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio galės susigrąžinti nuo bendros gyvybės draudimo įmokų ir / ar įmokų į pensijų fondus išlaidų sumos, neviršijančios 2 tūkst. eurų, o dėl tokių įmokų sumokėjimo grąžintina pajamų mokesčio permokos suma bus ne didesnė kaip 300 eurų.

Mokesčių mokėtojams, pasinaudojusiems GPM lengvata, permoka bus grąžinta iki liepos 31 d. Be abejo, kaip ir ankstesniais metais, GPM permokos pirmiausia bus grąžinamos tiems mokėtojams, kurie teikia teisingas elektronines deklaracijas. Pernai Valstybinė mokesčių inspekcija Lietuvos gyventojams grąžino daugiau nei 89 mln. eurų GPM permokos.

– Ką dar svarbu žinoti turtą ar pajamas deklaruojančiam asmeniui?

– Svarbu, kad mokesčių mokėtojai, kurie deklaruoja mokėtiną gyventojų pajamų mokestį, jį sumokėtų iki gegužės 2 d.

– Kokiais būdais gyventojai gali teikti deklaracijas?

– Kaip ir kasmet, pajamas ir turtą deklaruoti paprasčiausia internetu. Elektroniniu būdu pateikti deklaraciją galima naudojantis Elektroninio deklaravimo sistema (www.deklaravimas.vmi.lt) , arba išmaniesiems telefonams skirta programėle e.VMI.

Gyventojų pajamų deklaracijas taip pat galima pateikti ir atvykus į bet kurį VMI gyventojų aptarnavimo padalinį. Primename, kad atvykus svarbu turėti elektroninio banko prisijungimo duomenis arba VMI suteiktas identifikavimo priemones. Atvykstant į aptarnavimo padalinį, su savimi būtina turėti galiojantį asmens dokumentą.

Šiais metais raginame gyventojus vadovautis patarle "Ką gali daryti tuoj, niekad nesakyk – rytoj" ir nelaukti paskutinės dienos bei deklaracijas pateikti anksčiau.

– Deklaruodami pajamas gyventojai taip pat gali skirti paramą norimai organizacijai, meno kūrėjui ar politinei partijai. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį?

– Svarbu žinoti tai, kad gyventojo skirta parama pasirinktą organizaciją, meno kūrėją ar politinę partiją pasieks tik tokiu atveju, jei gyventojas bus pateikęs visas reikiamas deklaracijas. Priešingu atveju gyventojo prašymas nebus įvykdytas, o pinigai liks valstybės biudžete.

Paramą gyventojai gali skirti keliems gavėjams, svarbu pildant formą FR0512 nurodyti, kokia dalis paramos nukeliaus konkrečiam paramos gavėjui. Skiriama paramos dalis negali viršyti 2 proc.

Prašymą gyventojas gali pateikti tik asmeniškai arba per įgaliotą atstovą. Yra pasitaikę atvejų, kai gyventojų prašymai buvo pateikiami jiems nieko nežinant. Dėl šios priežasties pluoštais teikiami prašymai nebus nagrinėjami.

Pernai daugiau nei 14,6 tūkst. Kauno apskrities gyventojų paramai skyrė per 3,7 mln. eurų, iš jų 204,8 tūkst. eurų politinėms partijoms.

– Koks praėjusiais metais buvo gyventojų aktyvumas deklaruojant pajamas?

– Praėjusiais metais Kauno apskrityje sulaukėme beveik 300 tūkst. gyventojų pajamų deklaracijų. Džiugu, kad 99,52 proc. gyventojų deklaracijas pateikė elektroniniu būdu. Praėjusiais metais VMI iš viso sulaukė apie 1,4 mln. pajamų ir turto deklaracijų, 96 proc. jų buvo pateikta elektroniniu būdu. Kauno regione 146 tūkst. gyventojų grąžinta 18,5 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio permokos.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių