Botanikos sode – Augalų žavadienio šventė

Penktadienį nuo ryto visas VDU Botanikos sodas skambėjo nuo vaikų juoko ir šurmulio. Čia pirmą kartą surengtas tarptautinis renginys – Augalų žavadienis.

Švenčia visas pasaulis

Kartu su Europos augalų tyrimų asociacija Augalų žavadienio programą įgyvendina net 545 institucijos iš 39 šalių. Europos, Amerikos, Azijos ir Australijos žemynai susivienijo, norėdami  pagerbti šiuo metu Žemės planetoje egzistuojančias augalų rūšis, kurių mokslininkai suskaičiavo daugiau nei 250 tūkstančių.

VDU Kauno botanikos sodas yra šventės nacionalinis koordinatorius, tačiau įvairiausi renginiai, skirti augalams, vyksta ir kituose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje ir Kaišiadoryse.

„Ši šventė žavi jau tuo, kad ji vyksta tokioje gražioje aplinkoje – Botanikos sode, vienoje iš gražiausių Kauno vietų. Daug kas nežino, kad sodas taip pat atlieka ir visuomeninę, socialinę funkciją. Žavadienis yra būtent tokia šventė, kuri atskleidžia augalų svarbą pačiomis įvairiausiomis prasmėmis“, – pasakojo VDU Kauno Botanikos sodo direktorė Vida Mildažienė.

„Be galo myliu gėles, gamtą. Pati auginu tulpes. Mano sode galėtumėte suskaičiuoti net 120 skirtingų rūšių tulpių. Atvykus į Botanikos sodą visada atsigauna siela“, – džiaugėsi į žavėjimosi augalais šventę atvykusi Sofija Janulaitienė.

Laboratorijoje skleidėsi paslaptys

Po atviru dangumi įrengta mini laboratorija tiek vaikus, tiek suaugusiuosius kvietė daugiau sužinoti apie mus supantį pasaulį.

„Tiriame vandens kokybę, galime pasakoti apie visus Lietuvoje esančius mineralus“, – smagiai nusiteikę pasakojo VDU ekologijos ir aplinkotyros studentai Martynas ir Deividas.

Gausus būrys VDU studentų rodė bandymus, kaip dega deguonis, kokios cheminės reakcijos įvyksta sujungus tam tikrus elementus. Per mikroskopus galima buvo apžiūrėti, kaip atrodo žmogaus odos epitelis, paukščio plunksnos, įvairūs mikroorganizmai.

Suorganizuotas "Garsiausio rėksnio“ konkursas. „Paprastai žmogaus balsas siekia 50-60 decibelų, tačiau pernai organizuoto konkurso nugalėtojas sugebėjo išrėkti net 110 decibelų. Įdomu, kokį rekordą pasieksime šiemet“, – sakė konkurso organizatorius Irmantas.

Įvairiaspalvė renginių puokštė

Į šventę atvyko ne vienas ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų kolektyvas, kurie visus džiugino dainomis ir šokiais. Vėliau vaikai smagiai laiką leido vaikščiodami po oranžerijas.

Bene didžiausio mažųjų susidomėjimo sulaukė poniai. Pajodinėti mažais arkliukais užsigeidė ne vienas, todėl mamoms su vaikais teko palaukti eilėje.

Atvirose piešimo ir tapybos dirbtuvėse dalyvavo nemažas būrelis Vilniaus Dailės akademijos, Kauno kolegijos Vienožinskio menų fakulteto ir Taikomosios dailės mokyklos studentų.

„Mūsų dėstytoja Giedrė Laurinaitytė pasiūlė sudalyvauti šioje šventėje, pasisemti įkvėpimo iš gamtos. Šiandien tapome augalus, kraštovaizdį. Botanikos sode eksponuojama mūsų darbų paroda“, – sakė Taikomosios dailės mokyklos pirmo kurso studentė Gintarė Tilūnaitė.

Kitoje Botanikos sodo erdvėje, augalinių dažų laboratorijoje „Septyni Baltijos sodai“, plušėjo ekologiško meno puoselėtojai.

„Projekto esmė – tapyti tik iš ekologiškų dažų. Vaikai patys gamina dažus iš žolių, gėlių, jų žiedų, daržovių, o vėliau tapo ant audinių, popieriaus“, – pasakojo projekto organizatorė, Europos ir kultūros studijos vadovė Giedra Dagilienė.

Po visą Botanikos sodą bėgioję pradinių klasių vaikai dalyvavo orientacinėse varžybose „Surask ir pažink Botanikos sodo augalus".

„Iš mūsų mokyklos varžybose dalyvauja dvi komandos – trečiokų ir ketvirtokų. Vaikai gavo žemėlapį, teritorijos aprašymą. Jie bėga į sužymėtas stoteles, kurioje turi surasti specialius lipdukus, priklijuotus prie skirtingų augalų. Taip vaikai mokomi orientuotis erdvėje. Vėlesniuose žaidimo etapuose vaikai jau turės atlikti sudėtingesnes užduotis – surasti ir atpažinti augalus“, – varžybų subtilybes aiško katalikiškos vidurinės mokyklos mokytoja Rasa Diliūnaitė.

Vakarop šventės dalyviai turės galimybę susipažinti su Birutės Galdikas ąžuoliukų giraite, sudalyvauti augalų arbatų ir valgomų gėlių degustacijoje. Šventę vainikuos gyvo garso koncertas, kuriame pasirodys jaunieji Kauno bardai bei dainuojamosios poezijos renginių dalyviai. Visa šventės programa skelbiama čia.NAUJAUSI KOMENTARAI

aišku

aišku portretas
žavadienis - diena skirta žavėtis augalais. Ir šnd buvo šitas renginys, " augalų žavadienis" , o ne žurnalisto sugalvotas žodis.

atsiprasau...

atsiprasau... portretas
kas tai yra-'zavadienis'-??

DANNAS

DANNAS portretas
VISKAS BUTU GERAI SU TUO BOTANIKOS SODU, JEI NE ZURNALISTO DEBILIADIENIS. MATOT, KAI JIS UZPLAUKIA, TAI PROTELIS IR ISSILYDO, PRASMENGA I "ZAVADIENIUS", "ASFALTADIENIUS", "MESLADIENIUS", "ALKOHOLADIENIUS" AR "ALADIENIUS". O TADA IR ISLENDA ZODELYCIAI - KRAUPUS KAIP KARAS. EIK GALVA ISSITRINTI, ZRNALISTE NUSUSES.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių