B.Galdikas ieško savanorių orangutanams prižiūrėti

Pasaulinio garso antropologė prof. Birutė Galdikas ieško savanorių dirbti su orangutanų tyrėjų komanda Borneo saloje. Apie tai ji antradienį užsiminė Vytauto Didžiojo universitete pristatydama savo knygą „Rojaus atspindžiai: mano gyvenimas Borneo saloje su orangutanais“.

Šimtaprocentinė lietuvė

„Išbandykite mane“, – angliškai padrąsino B.Galdikas susirinkusiuosius, norėdama sulaukti publikos klausimų.

Išgirdusi klausimą lietuviškai, ji dažniausiai nelaukdavo vertėjo. „Mane pristato kaip beveik lietuvę. Noriu pasakyti, kad genetiškai esu 100 procentų lietuvė. Tikriausiai todėl taip myliu gamtą. Gaila, kad lietuviškai sunkiai šneku, bet viską suprantu“, – sakė mokslininkė.

Kalbėdama apie didžiulę patirtį, sukauptą per 41 metus stebint ir tyrinėjant orangutanus Indonezijos miškuose, B.Galdikas pasakojo, kad sunkiausia darbo dalis yra sekti žmogbeždžiones.

„Orangutanai gyvena labai aukštai. Jie beveik visą laiką leidžia medžiuose, ten ir maitinasi. Be to, atogrąžų miškuose labai daug pelkių, tenka bristi net ir iki juosmens. Kitą dieną, būna, atsikeli prieš aušrą, o drabužiai dar neišdžiūvę. Šalta, nuo drėgmės atsiranda alergijos. Iš pradžių Borneo buvo net sunku gauti maisto – valgėme beveik vien tik ryžius“, – pasakojo B.Galdikas.

Ji pridūrė, kad ne lengvesnė kova su biurokratine Indonezijos valdžia, minant slenksčius dėl sparčiai nykstančių atogrąžų miškų, o kartu ir juose gyvenančių orangutanų, išsaugojimo.

„Žinot, ką vaikai man sakė? Elgiesi, kaip lietuvė – rėži viską tiesiai šviesiai“, – didžiavosi savo kilme B.Galdikas.

Jautėsi kaip prieš Dievą

Įsimintiniausiomis akimirkomis B.Galdikas vadina tas, kai gamtoje gyvenantys orangutanai ja susidomėjo. Kartą tyrėja su kolega stebėjo orangutaną. Iš pradžių šis ėdė termitus, tačiau pastebėjęs, kad moteris liko viena, ėmė artintis prie jos.

„Priėjo taip arti, kad būčiau galėjusi jį paliesti. Orangutanas stovėjo šonu į mane. Staiga jis kad suriko! Tai reiškė: „Aš galingas! Aš turiu valdžią! Gerbk mane!“ Mano kūnas nuėjo pagaugais. Juk jis galėjo mane lengvai sudraskyti, perplėšti perpus! Tačiau po to lyg niekur nieko dingo“, – dalijosi prisiminimais B.Galdikas.

„Kitą kartą orangutanas nulipo iš medžio, paėmė mane už rankų, prisitraukė arčiau ir nejudėdamas apie minutę žiūrėjo man į akis. Taip jis klausė: „Kas tu esi?“ Atrodė, kad žiūri man tiesiai į sielą. Tą akimirką jaučiausi lyg prieš Dievą“, – prisipažino mokslininkė.

Dėl savo veiklos mokslininkė buvo užsitraukusi Indonezijos plantacijų oligarchų, iš palmių aliejaus susikrovusių milijardus, nemalonę. Plantacijos plečiamos, o vėliau teršiant aplinką deginamos, atogrąžų miškų sąskaita. Labiau už Indoneziją pasaulį teršia tik JAV ir Kinija.

Indonezijos valdžia net neprašydama mokslininkės asmeninei apsaugai skyrė du policijos pareigūnus, kurie su ja praleisdavo visą parą. „Jie mane sekiojo 2,5 metų. Su manimi nėjo tik į tualetą, vonią ir miegamąjį“, – juokėsi B.Galdikas.

Organizuoja keliones į Borneo

Prie orangutanų apsaugos gali prisidėti ir lietuviai. „Paremdami gamtosauginius fondus, atogrąžų miškų apsaugos programas, domėdamiesi orangutanais, šimpanzėmis. Kaip turistai nuvykdami pažiūrėti, kaip jos gyvena natūralioje aplinkoje, vietos valdžiai ir visam pasauliui parodysime, kad yra žmonių, kuriems šie gyvūnai rūpi“, – aiškino B.Galdikas.

Susidomėjusieji turistinėmis kelionėmis į Indoneziją papildomos informacijos gali kreiptis į Tarptautinį Birutės Galdikas gamtosaugos labdaros ir paramos fondą elektroniniu paštu fondas@birutegaldikas.lt arba aplankyti jų interneto svetainę www.birutegaldikas.lt.

B.Galdikas laukia norinčiųjų ne tik paturistauti. „Rengiame savanoriavimo programą, dėl kurios finansavimo kreipsimės į ES fondus. Į atranką kviečiame žmones iki 30 metų, pageidautina, kad jie būtų veterinarijos arba gamtos mokslų studentai arba šios srities specialistai. Savanoriams reikės dirbti apie 7 valandas per dieną: ne tik prižiūrėti orangutanus, bet ir gerinti stovyklos infrastruktūrą, statyti tiltus. Savanoriavimo trukmė – nuo dviejų mėnesių iki pusmečio", – pasakojo fondo direktorė Sandra Kaulinytė.

Knygoje – apie asmeninį gyvenimą

Į dešimt kalbų išversta orangutanų elgsenos tyrinėtojos autobiografinė knyga atskleidžia ne tik šių primatų panašumus su šiuolaikiniu žmogumi, bet ir ypatingus asmeniškus išgyvenimus: vyro neištikimybę indonezietei auklei, užgimusią meilę vietiniam dajakui, pavojingas akistatas su brakonieriais.

Prieš viešnagę Lietuvoje orangutanų tyrinėtoja svečiavosi Indonezijoje, kur dalyvavo dokumentinio filmo „Born to be Wild“ premjeroje. Šiame filme pasakojama apie dviejų moterų – B.Galdikas ir Daphne Sheldrick – pasiaukojantį rūpinimąsi našlaičiais likusiais orangutanais ir drambliais, kuriuos stengiamasi grąžinti į laukinę gamtą.

B.Galdikas yra šiuolaikinės primatologijos, gamtos apsaugos specialistė, keleto knygų apie nykstančius orangutanus autorė.


Šiame straipsnyje: Birutė Galdikasorangutanai

NAUJAUSI KOMENTARAI

j

j portretas
noriu

S.P.

S.P. portretas
Įspudinga ir nuostabiai įdomi buvo paskaita,galima tik klausyti ir klausyti pasakojimų apie gerb p Galdikas veiklą apie orangutanų išsaugojimui ateities kartoms atiduotą gyvenimą ir kovas su negailestingai viską naikinančiais plantatoriais džiugu kad pasitaikė p Birutei proga vėl atskrist tėvų ir protėvių žemėn,tik buvo viena problemėlė dėl kurios nepatogiai jautėsi ir pati p Birutė,tai vertėja tikrai kraupu buvo garbingo žmogaus vardu pavadintoje auditorijoje klausytis tokio vertimo kurio net ir vertimu nepavadinsi slebezavonės kažkokios kurias nuolat tai p Birutė tai universiteto vadovybės atstovai ar balsai iš auditorijos pataisydavo nedarykim sau gėdos prieš pasaulį priimdami mums brangius ir mylimus žmones garsinančius mūsų tautą

Taigi

Taigi portretas
Seimeriai labai mėgsta komandiruotes.Padėtų,pasikeisdami, o gal ir proto įgautų,nes dabar kažkaip nelabai...
VISI KOMENTARAI 16
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių