Bėdos bendrijoje – nesuvienija ir kiauras stogas

Tokie bendrijos pirmininko pareiškimai nustebino Algirdą. Jis teigė, kad palėpės rekonstrukcijos planas seniai yra parengtas. Su juo supažindinęs V.Girdauską, iš jo išgirdęs daug pastabų, bet nė vienos – konkrečios.

Kas laukia daugiabučio?

Ši bendrija likviduojama jau nuo 2012 m. "Nespėlioju, kas bus. Bus susirinkimai, žmonės nutars. Ar aš galiu už visus spręsti?" – bandė aiškinti V.Girdauskas.

Tačiau čia pat išberia, kad bendrija esą gyvuos toliau. "Pasikalbėdami planuojame, kad dar šiemet atsisakysime bendrijos likvidavimo. Dabar ją likviduoti nėra tikslo", – aiškino V.Girdauskas.

Jis neatskleidė, kokie yra bendrijos įsiskolinimai.

Sunku išjudinti gyventojus

Teisininkė Gabrielė Ramanauskaitė pastebėjo, kad didžiausia su bendrijų veikla susijusi bėda – apsileidę pirmininkai ir abejingi arba įbauginti butų, patalpų savininkai.

"Pagrindinis bendrijų kūrimosi tikslas – galimybė savininkams patiems prižiūrėti namą, tai daryti pigiau, tvarkingiau. Deja, dažnai tai būna tik iliuzija, o namo priežiūros išlaidos bendrijoje būna net didesnės nei įmonių administruojamuose namuose", – kalbėjo G.Ramanauskaitė.

Be to, anot jos, dažnai pirmininkai tiesiog nevykdo savo funkcijų, ir prasideda vargo keliai. "Pavyzdžiui, stogas kiauras, fasadas apleistas, vanduo per siūles teka, bet pirmininkas nieko nedaro. Pareiga kontroliuoti bendrijas yra paskirta savivaldybei. Bet iš praktikos matyti, kad ji mažai kišasi į jų veiklą. Nei skiria baudas, nei įpareigojimus", – teigė teisininkė.

Meškos paslaugą daro ir savininkų abejingumas, nenoras ar baimė kovoti už savo teises, reikalauti rezultatų.

"Tarp teisininkų neretai juokaujama, kad bendrijos pirmininkas yra pati saugiausia darbo vieta. Kai kurie jų šias pareigas užima po 20–30 metų. Net ir blogai dirbantį pirmininką nuversti praktiškai yra neįmanoma, nes savininkai vangiai renkasi į susirinkimus. Tad pinigus jis gauna net ir tada, kai savo funkcijų nevykdo", – akcentavo G.Ramanauskaitė.

Reikiamą susirinkimo dalyvių skaičių surinkti ypač sunku didžiulėse bendrijose. Pagal įstatymą pirmininkas turi būti renkamas kas trejus metus, tačiau nenumatyta jokių saugiklių, kad tai vyktų realiai, pastebėjo G.Ramanauskaitė.

Ji pabrėžė, kad tokia situacija toli gražu ne visose bendrijose, bet problemų kyla vis dažniau.

Turintiems bėdų savininkams teisininkė patarė netylėti ir nekentėti. Kalbėtis, burtis su kaimynais, ieškoti išeities, rinkti parašus.

"Jeigu problema yra neveiklus pirmininkas, jį sunku, bet įmanoma pakeisti. Jeigu nėra į ką keisti – į pirmininko pareigas įeina nemažai funkcijų, sąžiningai jas vykdyti užima daug laiko, reikalauja nemažai žinių – bendrija gali egzistuoti ir su popieriniu pirmininku. Savininkams nusprendus, visoms pirmininko funkcijoms atlikti galima samdyti administratorių, kuris sutarties pagrindu yra labai kontroliuojamas. Sutartis su juo gali būti bet kada nutraukta", – komentavo G.Ramanauskaitė.


Šiame straipsnyje: bendrijosdaugiabučiainamai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Lietuve

Lietuve portretas
BENDRIJOS - AFERISTU LIZDAI

RQ

RQ portretas
Bendrija - tas pat sovietinis kolchozas. Ir valdymo principai tie patys. Taigi jų likimas bus vienodas. Nežinia ko dar tyli žmonės. Pradės kalbėti kai nebeturės kur gyventi ?

Sistema

Sistema portretas
Bendrija yra geras vyriausybės sprendimas kaip savo problemas perkelti ant žmonių pečių. Dabartines bendrijas negalima lyginti su buvusiais kooperatinės statybos namais. Tuomet žmones jungė bendras tikslas ir mokami pinigai.. Žmonės buvo draugiški ir patys stengėsi, dalyvavo talkose. Dabar valdžia padarė parodiją iš dabartinių neįgalių bendrijų. Vokietijoje namai priklauso miestui, kuris nuomoja ir renovuoja tuos namus. Tai du skirtingi dalykai.
VISI KOMENTARAI 17

Galerijos

Daugiau straipsnių