„Auros“ vadovė: tegul Kaunas tampa Lietuvos Niujorku

Šokėja, choreografė ir šokio pedagogė Birutė Letukaitė įsitikinusi, kad Kaunas, jau kartą išgyvenęs aukso amžių, gali ir vėl tapti moderniu, kultūrines madas diktuojančiu miestu.

Pokalbis su šokio teatro „Aura“ įkūrėja ir vadove – apie kasdienius iššūkius, su kuriais susiduria daugelis šiuolaikinio šokio kūrėjų, ir įkvėpimo šaltinius, slypinčius kiekviename žingsnyje.

– „Auros“ trupėje daug šokėjų iš užsienio. Kaip tarptautiškumas prisideda prie „Auros“ stiliaus formavimosi?

– Trupės tarptautiškumas, be jokios abejonės, keičia trupės veidą. Pirmiausia jau vien išoriškai atsiranda kitos spalvos, kai trupėje šoka japonai, korėjiečiai ar meksikiečiai. Jų genuose įrašyti veido ir kūno bruožai, laikysena, temperamentas. Prie to dar prisideda kultūrinės patirtys, mąstymo skirtumai. Taigi kūrybiškumo diapazonas labai išsiplečia, kai kūrybinį procesą papildo žmonių iš skirtingų pasaulio kampelių patirtys. „Auros“ veidą formuoja teatro repertuaras, už kurį esu atsakinga.

– Ieškote išraiškos įvairovės. Iš kur semiatės jiems įkvėpimo? Kodėl savo spektakliams renkatės netradicines erdves?

– Man patinka atsirasti erdvėse, kurios tradiciškai nepritaikytos šokiui, patinka bendradarbiauti su kitais menininkais, ieškoti kitokios kūno išraiškos, rasti sprendimus iš nepatogių padėčių, susidūrus su neįprastais muzikiniais garsais ar erdve, ar su kito menininko idėja, kuri atrodo sunkiai įgyvendinama. Meniniai iššūkiai mobilizuoja, todėl reikia rasti sprendimą čia ir dabar. Toks mano kūrybinis adrenalinas.

Temos kūrybai gimsta įvairiai: pamačius judesį repeticijų salėje, formą, išgirdus muziką. Kartais gali įkvėpti neįprastai einantis žmogus ar keista poza gulintis benamis, nuo vėjo lūžtančios šakos ar tautinės juostos, mūsų visuomenės ir socialinės problemos, kurios mane ypač sujaudina. Inspiruoti gali bet kas – nuo pačių šiuolaikiškiausių menininkų darbų iki pačių archajiškiausių, tokių kaip austinės tautinės juostos, kurios tapo įkvėpimo šaltiniu choreografiniams raštams scenoje spektaklyje „Godos“. Kartais idėją pagimdo erdvės. Savo eilės laukia ypatingo susikaupimo vietos – bažnyčios, kur įsivaizduoju sakralinės muzikos ir judesio jungtis.

– Kokia yra Kauno aura?

– Nežinau, kodėl, bet Kaunas daugelio akimis turi neigiamą atspalvį, neretai yra pašiepiamas. Neigiamas miesto įvaizdis susiformavo dar sovietmečiu ir ankstyvuoju nepriklausomybės laikotarpiu, kai Kaune pasirodė berniukai su treningais. Nors jų buvo ir kitur.

Nepaisant to, mes turime turtingą tarpukario Kauno istoriją, kai iš carinės provincijos miestelio Kaunas tapo Europos miestu, savo architektūra, menais, inteligentija ir menininkais nenusileidžiančiu likusiai Europai. Ne veltui šis periodas vadinamas aukso amžiumi, nes visi nešė savo talentus į Kauną kaip bitelės medų į avilį. Dabar mes turime galimybę lyg nuo batuto atsispirti antrajam šuoliui. Tikiuosi, kad, Kaunui tapus kultūros sostine, galėsime formuoti ypatingo miesto įvaizdį – kupiną gyvybės, jėgos ir energijos. Dėl meno ir kultūros galime sukurti veržlaus, dinamiško, ieškančio miesto veidą.

– Ko palinkėtumėte Kaunui kaip projekto „Kaunas 2022“ ambasadorė? Kaip miestas galėtų pasikeisti?

– Norėčiau, kad mes eitume viena, o ne atskiromis vagomis, kurios niekada nesusijungia. Norėčiau, kad turėtume viziją. Kad finansus valdantys žmonės būtų šviesūs ir intelektualūs, matytų, ko reikia miestui, kad šis būtų patrauklus ne tik jame gyvenantiesiems, bet ir į jį atvažiuojantiesiems. Taip pat palinkėčiau lygiuotis į geriausius Europos, pasaulio pavyzdžius, įsiklausyti į profesionalų nuomonę. Mano idealas yra Niujorkas – taip pat antras pagal dydį miestas šalyje. Tačiau jis yra pats puikiausias ir įdomiausias miestas, į kurį nori važiuoti visi. Sakoma, kad yra Amerika ir yra Niujorkas. Tegul Kaunas tampa Lietuvos Niujorku.NAUJAUSI KOMENTARAI

sutrikes

sutrikes portretas
jeigu niujorkas antras pagal didi jav miestas, tai kas tada pirmas? visada maniau, kad niujorkas ir yra didziausias jav miestas

Seneliukas

Seneliukas portretas
Ko neprišnekėsi iš durnumo. Pakaktų Kaunui susilyginti su bet kokiu Vokietijos miestuku. Ir arčiau ir patraukliau.

Anima

Anima portretas
O, vargeli, matyt tik vienam Niujorko rajone Manhetene pasisukiojo , reklamų prisižiūrėjo ir jau Kauną su tuo balaganu lygina. Kada nustosim bezdžioniauti , kada gerbsim savitą mūsų kultūrą , kada pradėsim pastebėti , kad užsieniečiai daug ko iš mūsų mokosi ? Gaila , jei negerbiantys savo krašto kultūros ims lipdyti miesto įvaizdį . Nesakau , kad nevertinu gerb. Letukaitės darbo su šokėjais , bet išlindo yla iš maišo , o labai gaila...
VISI KOMENTARAI 7
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių