Ar lengva būti jaunu menininku XXI amžiuje?

– Jau pirmajame susitikime su muzikos pedagogu atlikėjams įskiepijamas tobulumo siekis. Iš pradžių valandų valandomis tobulama technika, paskui mokomasi interpretuoti. O kada tampama profesionalu? Juk ne tądien, kai įteikiamas diplomas. Kita vertus, savo srities profesionalai nuo profanų skiriasi ir tuo, kad nesiliauja siekti tobulumo.

S.Z.: Pirmoji mintis, kilusi perskaičius šį klausimą, buvo mano ypač gerbiamo ir mylimo filosofo Leonido Donskio žodžiai apie gyvenimą: "Gyvenimas yra it fortepijonas, kuriuo mes pradedame išgauti autentišką garsą ir priartėjame prie jo skambesio gelmės tada, kai mūsų laikas pasaulyje baigiasi."

N.P.: Kartą, man dar neįpusėjus studijų, kažkokiame vakarėlyje buvau paklausta, ar esu profesionali atlikėja, ir nežinojau, ką atsakyti. Kai buvau vaikas, dažnai klausydavau pasakų įrašų, o jose buvo tokia frazė: "Aš – ne burtininkas, aš dar tik mokausi!", ji puikiai nusako mano tuometę būseną. Mano draugams austrams pavyko mane įtikinti, kad profesionalu tampi tada, kai tai, ką darai, pradeda duoti materialinę naudą, t.y. tampa tavo profesija. Nuo tada esu profesionalė.

B.V.: Wolfgangas Amadeus Mozartas rašė: "Būti genialiam –  reiškia mylėti." Meilė savo profesijai ir sukuria norą tobulėti. Žmogus linkęs nuklysti į blogus įpročius lengviau, nei įgyti naudingų. Technika yra mūsų grojimo įpročiai, kurie turi būti  šveičiami ir švarinami kiekvieną dieną. Profesionalumas ateina su valandomis ir patirtimi. Deja, paslapties nėra. Neseniai grojau keliolikos žmonių susibūrime. Po koncerto priėjusi pagyvenusi moteris su ašaromis akyse dėkojo: atliekama muzika ją nukėlė į laimingus vaikystės metus, miestą, jos namus, ji prisiminė jau seniai išėjusius tėvus. Tikslų turiu daug, bet jeigu reikėtų išsirinkti vieną – norėčiau, kad mano grojama muzika tarsi dvasia aplankytų klausytoją ir nukeltų į nematerialųjį pasaulį.

– Kuo išreikštas jūsų tikslas – gal tai siekis sugroti kurį ypač sudėtingą kūrinį? Būti pakviestai į kurią nors koncertų salę? Sulaukti kurio nors konkretaus kritiko teigiamo pripažinimo? Nugalėti konkurse? Galimybės groti tik tada ir tik tai, ką norite jūs, o ne kas patrauklu auditorijai?

S.Z.: Mano tikslas – pabusti kiekvieną rytą ir būti laimingai dėl to, ką darau, džiaugtis tais darbais, kurie manęs laukia tą dieną, ir ramiai užmigti kiekvieną vakarą, nekantriai laukiant rytojaus. Manau, tai didžiausias kiekvieno žmogaus profesinis tikslas.

N.P.: Gali būti visi išvardyti tikslai, norisi tiesiog tobulėti, ir savo tobulėjimą dažniausiai matai, kai atsiranda vis įdomesnių projektų ir renginių.


Kas? Smuiko duetų koncertas. Dalyvauja B.Valiukevičiūtė, smuikas (JAV / Lietuva), N.Polukord, smuikas (Austrija / Lietuva), S.Zajančauskaitė, fortepijonas (Lietuva).

Kur? Kauno menininkų namuose.

Kada? Kovo 17 d. 18 val.


Iš kūrybinės biografijos

B.Valiukevičiūtė mokėsi Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijoje, studijavo Fjezolės muzikos mokykloje Italijoje, Manhatano muzikos mokykloje, JAV. Nuo 2016 m. smuikininkė studijuoja DePaul universitete. Smuikininkė yra simfoninio orkestro "New York Symphonic Ensemble" artistė ir "Pan European Philharmonic" kviestinė koncertmeisterė.

N.Polukord mokėsi Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje, studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Vienos konservatorijoje, 2012 m. įgijo bakalauro, 2016 m. – magistro laipsnius Vienos muzikos ir vaizduojamųjų menų universitete. Atlikėja koncertuoja solo ir įvairių kamerinių ansamblių sudėtyse, pasirodo ir simfoninių orkestrų – Baltijos jaunimo filharmonijos, Gustavo Mahlerio jaunimo bei Austrijos simfoninių orkestrų "Wiener Symphoniker", "Wiener Konzertverein", "Volksoper Wien" sudėtyse.

S.Zajančauskaitė mokėsi Rokiškio muzikos mokykloje ir Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje, studijavo Sankt Peterburgo valstybinėje N.A.Rimskio-Korsakovo konservatorijoje, kurią baigė aukščiausiu įvertinimu – raudonuoju diplomu. Atlikėja solo fortepijono ir kamerinės muzikos studijas tęsė Veimaro Franzo Liszto aukštojoje muzikos mokykloje. Už pasiekimus muzikoje apdovanota prezidento Valdo Adamkaus premija, atlikėja daug koncertuoja solo ir įvairių kamerinių ansamblių sudėtyse, dalyvauja tarptautiniuose festivaliuose.


Šiame straipsnyje: muzikakūrybamenas

NAUJAUSI KOMENTARAI

asap

asap portretas
atlikėjai nėra menininkai
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių