Ar Kaunas taps Europos kultūros sostine?

 • Teksto dydis:

Nuo 1985-ųjų gyvuojanti Europos kultūros sostinės idėja vėl gręžiasi į Lietuvą. Pelnyti šį statusą 2022 metams pretenduoja ir Kaunas. Pokalbis apie ambicingus užmojus tapti Senojo žemyno kultūros centru – su „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ projekto vadove dr. Virginija Vitkiene.

– Kokia Europos kultūros sostinės statuso reikšmė miestui? Ar Kaunui pelnius šį vardą, išties visi aplink taptume kultūringesni?

– Europos kultūros sostinės statusą Europos Komisija suteikia kiekvienai ES šaliai kas dvylika metų. 2009-aisiais buvo Vilnius, o šiemet vėl vyksta konkursas tarp Lietuvos miestų, pretenduojančių tapti Europos kultūros sostine 2022 metais. Šiame kontekste kultūra suprantama labai plačiai – nuo mūsų elgesio gatvėje, bendravimo vieni su kitais, pagarbos šalia esantiems kitų tautų žmonėms ir puoselėjamos atminties iki bendruomeninių veiklų, aukštosios kultūros, meno renginių. Sporto, laisvalaikio renginiai ir net įvairios maisto bei kitos šventės – visa tai irgi yra kultūra, kuri mus supa.

Tokių įvairių veiklų suintensyvėjimas iš tiesų padidina ir kultūringumo lygį. Tai užtikrina turizmo suaktyvėjimą ir nuolatinį visos Europos dėmesį miestui. Jei iki šiol Kaunas Europoje menkai pažįstamas ir daug kas nežino, kurioje šalyje toks miestas yra, tai įgyvendinus šią kultūrinę programą Kaunas tikrai atsiras europiečių mentaliniame žemėlapyje. Projekto rezultatus, poveikį miestui įmanoma, bet nelengva prognozuoti, o tuo labiau išmatuoti pinigais.

– Regis, 2022-ieji dar toli, bet jums – pats darbymetis rengiant projektą. Kokioje stadijoje šiandien yra Kauno siekis pelnyti Europos kultūros sostinės vardą?

– Su intelektualine komanda jau esame parengę pagrindinę projekto kryptį, pavadinimą visai programai – „Šiuolaikinė sostinė“ (angl. Contemporary Capital). Analizavome miesto socialinę sanklodą, istorinius momentus, kuriais didžiuojamės ir tuos, kuriuos pamiršome. Šiuo metu intensyviai komunikuojame su visomis kultūros institucijomis ir asmenimis, norinčiais ir galinčiais prisidėti rengiant šią programą.

Paraiškai pateikti liko vos keli mėnesiai. Nors 2022 metai, atrodo, dar toli, bet jau dabar programos privalo turėti tikslius pavadinimus, vadovus, jos turi būti aktualios tiek Kauno ir Lietuvos žmonėms, tiek ir visai Europai, kad sudomintų kultūros turistus ir jie norėtų čia atvykti.

– Kaip vertinate konkurenciją ir Kauno šansus pelnyti Europos kultūros sostinės statusą?

– Paskutinėmis dienomis vis daugiau miestų paskelbia rengiantys paraiškas. Žinau, kad tai daro Klaipėda, Jonava, Anykščiai, Plungė, Panevėžys. Galbūt prisijungs dar vienas kitas miestas. Vertinimas vyksta tikrai ne pagal miesto dydį, tad visiems pretendentams sąlygos vienodos. Paraiškas vertins buvusioms Europos kultūros sostinių programoms vadovavę ar su jomis dirbę profesionalai, kultūros ekspertai. Jiems svarbiausia, kaip miestas sugeba save įvertinti ir ko ketina pasiekti organizuojant įvairius renginius, ar turi gerą strategiją ir ateities viziją – ne tik 2022 metams, bet ir kaip miestas pasikeis po šio projekto. Taigi visi miestai konkurentai, manyčiau, yra lygiaverčiai.

– Kuo tarp kitų šalies miestų gali išsiskirti Kaunas?

– Visų pirma, Kaune ir Kauno rajone, su kuriuo drauge mes teikiame paraišką, veikia labai stiprios kultūros institucijos. Visiems gerai žinoma, kad tarptautinių festivalių tankumas čia yra netgi didesnis negu Vilniuje. Kaune gausu nacionalinių institucijų, savivaldybės turi savo biudžetinių teatrų bei muziejų, ypač stiprus nevyriausybinių organizacijų tinklas, kurios taip pat prisideda prie miesto gyvenimo. Tokie tarptautiškai pripažinti renginiai kaip „Kaunas Photo“, „Kauno bienalė“, „Kaunas Jazz“, gatvės meno festivalis „Nykoka“ yra rengiami nevyriausybinių organizacijų.

Kaune taip pat yra labai stiprūs universitetai, kasmet parengiantys per tūkstantį kūrybinių industrijų specialistų. Tai yra jaunų žmonių potencialas, kurį norime išnaudoti skatindami jaunimą likti mieste ir kurti šitą programą kartu. Viską sudėjus, akivaizdu, kad esame tikrai pajėgūs nešti šį projektą ant savo pečių.

– Kaip kiekvienas iš mūsų galime prisidėti siekiant Kaunui tapti Europos kultūros sostine?

 NAUJAUSI KOMENTARAI

VYTAUTAS

VYTAUTAS portretas
jei jau Kaunas bus ta kultūros sostinė,tai reiškia ir čia kanalizacijos vamzdžių pridarys,metalo laužo krūvas suvirins ir šiaip Kauno pinigus išsiplaus į SAVO KIŠENES.Matėm ką Vilnius parodė,bjauru žiūrėti į tokią kiultiūrą.Ne klaida,bet tai tokios kultūros įvertinimas.Jau geriau,be reklamos,tuos pinigėlius įdėti į miesto grožį,gatvių,šaligatvių tvarkymą,o tai kiutiūrai PALIKTI TĄ AUKSINĮ,JAU SKAIČIAU DEIMANTINĮ KUPČINSKO ŠIKINYKĄ.

Pranas MO

Pranas MO portretas
Geriau pretenduoti į duobėtų gatvių sostinę. Beje, Žaliaklnyje man parodė ilgą gatvę, kuri padengta nauju asfaltu...ji veda prie naujai pastatyto didelio pastato, kuriame, pagal skelbimą-bus prižiūrimi seneliai už dvigubai didesnę kainą nei vidutinė pensija...tokiems ,,verslininkams" naujasis meras palankus

Jonas

Jonas portretas
Realiausiai turėtų tapti Europos kultūros sostine Klaipėda, nes tai vakarietiškas, naunatviškas, tolerantiškas, bei kultūros miestas. Juolab tai vienas iš didžiausių Žemaitijos bei Mažosios Lietuvos miestų, turintis turtingą kultūrinę istoriją. Manau Kaunas yra paskendęs kompleksuose, jam (kauniečiams) visad vaidenasi žodis sostinė, net nejaučiančiam jokių sentimentų (patinka ar nepatinka) vienam ar kitam LR miestui, kalbant apie Kauną (pvz. skaitant šį intervių) vistiek kažkaip jaučiasi jog Kaunas arba save vadinantys kauniečiai lyg istrigę laike (laikinosios sostinės laikais). Deja PASAULIS šuoliuoja jau XXI amžiuje.
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių