Aplinkosaugininkai: kaštonų gelbėjimo planas pavyko

Visą vasarą Kaune buvo įgyvendinamas eksperimentinis kaštonų gelbėjimo planas. Nors aplinkosaugininkai teigia, kad mintis medžiuose įrengti kenkėjų gaudykles pasiteisino, tačiau dar nėra visiškai aišku, kiek apčiuopiamos naudos duos šis eksperimentas.

Eksperimentą tęs ir kitąmet

46 kaštonų feromoninės vabzdžių gaudyklės and kaštonų buvo pakabintos gegužės pabaigoje.

Iš miesto biudžeto joms įsigyti buvo skirta 10 tūkst. litų. Gaudyklės pritvirtintos ant medžių Istorinės prezidentūros kiemelyje, Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje ir prie Vienybės aikštės.

„Džiaugiamės, kad eksperimentas pavyko, nors aiškius jo rezultatus galėsime pamatyti tik kitąmet. Vis dėlto jau dabar galima teigti, kad gaudyklės padeda, nes jos sugauna didelį kiekį kenkėjų ir jie nebesidaugina“, – sakė Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Giedrė Rondamanskienė.

Jos teigimu, gaudyklių veiksmingumas akivaizdžiai matomas – kaštonai ilgiau džiugino savo žaliais lapais, mat dėl juos puolančių keršųjų kandelių jie paprastai anksčiau laiko paruduoja ir ima kristi.

Aplinkosaugininkai norėtų palaipsniui naikinti vieną kenkėjų židinį, o tik po to plėstis į kitas vietas.

„Jeigu bus skirta daugiau pinigų, gaudyklės kitąmet bus pakabintos ir kitose miesto vietose“, – tikino G. Rondamanskienė.

Kaštonų lapus degina

Spalio pradžioje Kaune prasidėjo antrasis kaštonų gelbėjimo etapas – šių medžių lapai renkami ir vežami į kompostavimo aikšteles.

„Pažeistus kaštonų lapus būtina utilizuoti ne žemesnėje kaip 45 laipsnių temperatūroje, taip žūva visi kenkėjai“, – tvirtino G. Rondamanskienė.

Kauno mieste auga 5400 kaštonų, kurie sudaro apie 35 proc. mieste esančių želdinių.

Prie kaštonų gelbėjimo prisijungė ir moksleiviai, ėmęsi grėbti jų lapus.

Akcijoje „Gelbėkime kaštonus“ šiemet dalyvavo per 10 mokyklų: Kauno Jono Žemaičio–Vytauto progimnazija, „Varpo“ gimnazija, „Šilo“ pradinė mokykla, KTU Vaižganto progimnazija, Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centras, Kauno humanitarinė pradinė mokykla, Nemuno vidurinė mokykla, „Purienų“ vidurinė mokykla, „Vyturio“ katalikiška vidurinė mokykla, „Nemuno“ vidurinė mokykla ir Kauno Simono Daukanto vidurinė mokykla.

Nepigi paslauga

Bendrovė „Kauno švara“ už 1 kubinio metro kaštonų lapų surinkimą ir išvežimą gauna 35 litus.

Per pirmas tris spalio savaites Kaune išvežta apie 500 kubinių metrų kaštonų lapų. Iki žiemos planuojama jų sunaikinti dukart daugiau.

Kaštonų lapai vežami iš Marvelės g., Vydūno al., J. Basanavičiaus g., Gėlių rato, Tvirtovės al., Kovo 11-osios g., Savanorių pr., K. Baršausko g., Pramonės pr., Gedimino g., Kęstučio g., P. Vaičaičio g., Uosio g., A. Smetonos al., Kariūnų pl., T. Masiulio g., Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelio ir Istorinės prezidentūros skverelio.

Pernai iš pagrindinių miesto gatvių išvežta apie 460 kubiniai metrai kaštonų lapų. Savivaldybė už tai sumokėjo beveik 20 tūkst. litų.NAUJAUSI KOMENTARAI

kiesa

kiesa portretas
kauno svara galtu atvaziuoti susiurbti lapus

gebelsas

gebelsas portretas
sitas poveikis jauciamas net Kauno rajone uz 30 kilometru.... saunuoliai plaukit toliau pinigeli ir kabinkit makarona

Taip taip

Taip taip portretas
We are glad that the experiment succeeded, although its clear we can only see the results next year. Moletai 2012
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių