Anksčiau vaikų vardai atkeliaudavo iš knygų, dabar – iš TV serialų

Nors renkant vaikui vardą tėvų fantazija kartais būna beribė ir sunkiai suvokiama, pernai nebuvo nė vieno atvejo, kad Kauno civilinės metrikacijos biuro darbuotojai atsisakytų įregistruoti naujagimio vardą.

Nepatiko – pakeitė

„Neregistruotume, jeigu vardas neatitiktų moralinių kriterijų ir prieštarautų lietuvių kalbos taisyklėms“, – aiškino vyriausioji specialistė Jolanta Kondrotienė.

Pasak jos, tėvams ne tik sunku išrinkti vardą, bet ir abiem sutarti dėl galutinio varianto.

„Būna, kad ateina išsirinkę kelis variantus ir prašo patarimo, kuris tinkamesnis. Mes už tėvus išrinkti negalime – juk tai labai asmeniška. Tokiu atveju, patariame rinktis lietuvišką vardą, duodame vardynų, pateikiame statistikos, kuris vardas yra populiaresnis“, – pasakojo J.Kondrotienė.

Nuo šių metų kūdikiui duotą vardą galima ne tik papildyti antru vardu, bet ir keisti pirmąjį. Iki šiol keisti vardą galėjo tik sulaukusieji pilnametystės.

„Kartais kreipiasi norėdami vardą papildyti antru vardu. Tikriausiai tėvams kyla abejonių, ar parinko tinkamą vardą. Tačiau nuo šių metų galima ne tik papildyti, bet ir keisti pirmą vardą, kol vaikui sueis trys mėnesiai“, – sakė pašnkovė.

Negirdėtų vardų – daugiau

Daugėjant santuokų su užsieniečiais, Kaune, kaip ir visoje Lietuvoje, vis dažniau įregistruojama retų ar mūsų šalyje dar negirdėtų vardų. Kartu lietuviški vardai labiau plinta ir užsienyje.

Štai Graikijoje gyvenantis vienas garsiausių kauniečių – Šarūnas Jasikevičius – prieš kelias savaites gimusį sūnų pavadino savo vardu. Tačiau prieš pusantrų metų pasaulį išvydusiai dukrai krepšininkas su graike žmona Ana davė lietuvio ausiai neįprastą Ailos vardą.

J.Kondrotienei labiausiai įstrigo šie pernai Kaune užregistruoti mergaičių vardai: Deirina, Tautė, Getė, Gelina, Magdė, Gildė, Briana. Iš berniukų vardų įsiminė Auktumas, Perkūnas, Pavasaris, Joelis, Diomedas, Reinas, Nataris, Dinaidas, Sovijus.

Iš labai retų vardų pernai Lietuvoje mergaitėms dažniau nei anksčiau buvo suteikiami šie vardai: Mia, Estera, Elina, Mila, Rebeka, Aneta, Ela, Dina, Nikolė, Perla, o berniukams – Aretas, Natas, Ridas, Rėjus, Timas, Denas, Dilanas, Mažvydas.

Populiarėja trumpi vardai

Gyventojų registro duomenimis, Kauno apskrityje 2011 metais berniukams dažniausiai buvo suteikti tokie vardai: Matas, Nojus, Lukas, Jokūbas, Kajus, Gustas, Dovydas, Ignas, Dominykas, Emilis. Daugiausia mergaičių pernai Kauno apskrityje buvo pavadintos Austėjomis, Gabijomis, Emilijomis, Ugnėmis, Urtėmis, Ievomis, Kamilėmis, Viltėmis, Miglėmis ir Rugilėmis.

Pernai visoje šalyje itin populiarūs buvo šie vardai: Jokūbas, Jonas, Aronas, Gaudrė, Patricija.

Pastebėta, kad labai išpopuliarėjo trumpi mergaičių vardai: Tėja, Lėja, Liepa, Eva, Maja, Ema, Smiltė.

Mylimo herojaus įtaka

Pasak psichologų, tėvų pasirinkimui įtakos turi tradicijos, pomėgiai bei lūkesčiai. „Vaikų vardai neretai priklauso nuo to, kaip tėvai leidžia laisvalaikį. Anksčiau žmonės vaikams duodavo knygų herojų vardus, dabar dažniau pavadina per televiziją rodomų žmonių ar personažų vardais“, – sakė psichologė Lina Zubaitė.

Šią tendenciją patvirtino ir Kauno civilinės metrikacijos biuro vyriausioji specialistė J.Kondrotienė, pastebėjusi, kad pagal rodomus lietuviškus serialus galima prognozuoti, kokių vaikų vardų Lietuvoje padaugės.

Psichologė Irma Palaimaitė teigė, kad, be abejo, pasirenkami vardai tų žmonių, personažų, kuriais tėvai žavisi, slapčia su jais patys tapatinasi bei viliasi, kad su vardu vaikams persiduos nors dalis to žymaus žmogaus ar personažo savybių, būdo bruožų.

„Tėvai, parinkdami vardą pagal reikšmę ar tik skambesį, dažnai vadovaujasi lūkesčiais ir kylančiomis asociacijomis. O kartais ieško tiesiog praktiško vardo – pavyzdžiui, kad būtų trumpas, lengvai įsimenamas, lengvai ištariamas užsieniečių“, – aiškino L.Zubaitė.


Šiame straipsnyje: vardaivardynasvardo diena

NAUJAUSI KOMENTARAI

Musgaudentas

Musgaudentas portretas
Yra, yra tu graziu vardu. Man pavyzdziui grazus vardas Shaligatvijus

...

... portretas
... aš tai katei daviau vardą iš serialo. Sara iš "Santa Barbaros". Tiesa, serialas buvo senai ir katė jau senai ATA ...

nereti

nereti portretas
kai kurie isvardinrti vardai visai nera labai reti, nesamones raso
VISI KOMENTARAI 13
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių