A.Kančo įmonei ir šeimai priteista atlyginti 1,3 mln. litų žalą

Kauno apygardos teismo sprendimu architekto Algimanto Kančo vadovaujama įmonė bei šeima turi sumokėti 1,3 mln. litų nuostolių įmonėms „Fugetė“ bei „Kauno verslo rūmai“, kurios esą patyrė nuostolių dėl projektavimo darbų.

Palaikė apsirengę gedulingai

A.Kančas dar prieš išgirsdamas teismo sprendimą nujautė, kad jis bus nepalankus ir teisybės ieškos aukštesnės instancijos teismuose. Palaikyti juos morališkai Kančai į teismo rūmus pasikvietė kolegas ir draugus. Maždaug pusšimtis bendraminčių sunkiai tilpo į teismo salę, dauguma jų vilkėjo juodais gedulo drabužiais.

„Kokią žalą gali padaryti architektas? Suprantu, jeigu būtų pastatytas namas ir būtų nugriuvęs stogas ar sienos. Kokia dabar žala? Kad nesuprojektavome tiek kvadratų, kiek jie norėjo?“ – retoriškai klausė A.Kančas. Pasak jo, tereikėjo pakeisti detalųjį planą, tai būtų trukę mažiau nei metus ir statybos procesas būtų galėjęs tęstis, bet ginčai vyksta jau 4 metus.

„Mes kaltinami, kad blogas detalusis planas, kad jame yra klaida, bet ne mes detalųjį planą rengėme. Jie patys turėjo pamatyti klaidą, samdė žmones, kurie derino tuos planus“, – įsitikinęs A.Kančas.

Maždaug prieš penkerius metus gavęs pasiūlymą suprojektuoti šalia nebaigto „Respublikos“ viešbučio esančius sklypus, A.Kančas buvo įtrauktas į teismų karuselę. Užsakovai – bendrovės „Fugetė“  ir „Kauno verslo rūmai“ apkaltino įmonę „Kančo studija“ netinkamai atlikus projektavimo darbus, dėl ko esą buvo patirti milijoniniai nuostoliai.

Žalą galbūt padengtų draudimas

A.Kančas kaltinimų nepripažino ir savo ruožtu kaltino su „Respublika“ ir aplink ją esančiais sklypais susijusias įmones bei su jomis siejamą verslininką Gintarą Kviliūną.

Verslininkai architektams buvo pateikę didesnius ieškinius – jų bendra suma siekė beveik 5 mln. litų, bet jų reikalavimai nebuvo pilnai patenkinti. Praėjusį penktadienį Kauno apygardos teismas paskelbė, kad A.Kančo įmonė ir šeima „Fugetei“ turi sumokėti 800 tūkst. litų. Pirmadienį paskelbtu sprendimu „Kauno verslo rūmams“ priteista dar 505 tūkst. litų. Be to, Kančams papildomai priteista sumokėti 5 proc. palūkanas nuo pastarosios sumos už laikotarpį, kol vyko teismo procesas, žyminis bei kiti mokesčiai.

„Neįmanoma laimėti bylą pirmoje instancijoje, jei ginčijiesi su žymiais bankroto administratoriais. Bankroto administratoriai yra labai suaugę su teisėjais. Kodėl vieni bankroto administratoriai turi 150 bylų, o kiti – tik 10? Deja, mes susidūrėme su bankroto administratoriumi G.Kviliūnu ir kitais asmenimis, kurie administravo įvairų gamyklų bankrotus“, – sąsajas įžvelgė A.Kančas.

Pasak architekto, jo įmonės – „Kančo studijos“ veikla yra apdrausta 2 mln. litų sumai. „G.Kviliūnas mums yra sakęs: „Viską pamirškit, nuostolius padengs draudimas ir viskas bus tvarkoje“. Mes tikrai to nedarysime, nes esame teisūs ir toliau teisimės, kol įrodysime savo tiesą“, – nedvejojo bylas Kauno apygardos teisme pralaimėjęs A.Kančas.

Kita vertus, nežinia, ar pavyktų iškart gauti draudimo lėšas. „Draudimo įmonės atstovai aiškina, kad esame apsidraudę nuo klaidų, o ne nuo avantiūristų. Tad jei visų teismų sprendimų teismai bus nepalankūs, tektų ginčytis su draudimo bendrove“, – galimą įvykių eigą prognozavo architektas.

Viešbutį statytų tuoj pat?

„Kauno verslo rūmų“ atstovai pirmadienį teisme nepasirodė ir sprendimo tiesiogiai neišklausė. Minėtos įmonės vadovas G.Kviliūnas telefonu „Kauno dienai“ teigė, kad reikalavimai patenkinti dalinai.

„Teismo sprendimą „Fugetės“ byloje galbūt skųsime vienoje dalyje – dėl palūkanų. Visur kitur, manau, sprendimas yra teisėtas ir teisingas, jis nėra priimtas vien mūsų naudai“, – komentavo G.Kviliūnas.

Verslininkas tikino, kad architektai kaltinami ne vien dėl nepastebėtos klaidos detaliajame plane, bet ir dėl kitų trūkumų.

„Reikėtų perskaityti teismo paskirto eksperto išvadas, kur kalbama ne tik apie klaidą detaliajame plane, tačiau ir apie tai, kad pažeidžiant detalųjį planą buvo neišlaikytas servitutas šalia esančiam pastatui, nurodytas neteisingas užstatymo tankis, buvo pažeidinėjamas Statybos įstatymas, Statybų techninis reglamentas“, – vardijo G.Kviliūnas.

Verslininkas tikino, kad apleistas „Respublikos“ viešbutis su A.Kančo projektais niekaip nesusijęs, jis yra greta sklypų Karaliaus Mindaugo prospekte, kuriuose projektavo „Kančo studija“. Nepastatyto viešbučio pastatas, pasak  G.Kviliūno, galėtų būti užbaigtas, bet esą neįmanoma dabar tai padaryti.

„A.Kančas yra įvėlęs mus į daugelį teisinių ginčų, kol jie neišsinagrinės, tol statybos negalimos. Yra investuotojas ir yra pinigai. Mes metus laiko užsiimame popierių nešiojimu į įvairias institucijas ir gynyba“, – tvirtino G.Kviliūnas.

Sieks pakeisti įstatymą

Atsižvelgiant į nepalankius teismo sprendimus, A.Kančo iniciatyva teisininkai rengia pasiūlymus Seimui keisti Įmonių bankroto įstatymą.

„Dabar bankroto administratoriai yra tiesiogiai susiję su teismu. Ji e turi didelę patirtį ir įtaką. Manau, kad ir mūsų bylose egzistuoja tam tikri ryšiai“, – įtaria A.Kančas. Jis viliasi palankių sprendimų nebent Vilniuje esančiuose teismuose, kur, pasak jo, bankroto administratoriai įtakos neturi.

Kaip ir anksčiau, „Kančo studijos“, paties A.Kančo, jo žmonos Jolitos sąskaitos banke yra areštuotos.

„Net negaliu sau algos mokėti. Galiu tik mokėti mokesčius ir atlyginimus darbuotojams. Negaliu apmokėti nei telefonų sąskaitų, nei susimokėti už benziną, nei samdyti subrangovus. Jau pusantrų metų nedalyvaujame jokiuose valstybiniuose konkursuose, nes negalime patys nieko pasamdyti. Mums didelė žala, o prisiteisti iš „Fugetės“ negalime, nes ji yra bankrutuojanti. Tikimės prisiteisti bent iš „Kauno verslo rūmų“, – vylėsi A.Kančas.

Teismo sprendimai gali būti apskųsti per 30 dienų.

 


 

Komentaras

Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gintaras Prikockis:

Procesas, kad architektai būtų teisiami, nėra populiarus. Ši profesija yra kuriančioji. Šis teismo procesas labai keistas ir išskirtinis. Dabar architektai turi savo gretose minusinį milijonierių. Negaliu sakyti, kad teismas priėmė teisingą ar neteisingą sprendimą. Teismai vykdo teisingumą. Tačiau labai keista, kad už projektavimo darbus atsiranda tokios sumos, kuris sunkiai protu suvokiamos.NAUJAUSI KOMENTARAI

joooo

joooo portretas
tai ne pirmas toks atvejis su Kancu. Pvz. jo projektuotas Europos pr. 14 yra ant sklypo ribos, o viena jo laiptine - tiesiog svetimame sklype :) apie projekto techninius defektus nekalbesiu...

nesupratau

nesupratau portretas
ka tokio blogo padare tie architektai? Ar ju projektuotas namas sugriuvo?

Įdomu

Įdomu portretas
Įdomu, už kiek buvo parduotas " Respublikos" viešbutis?
VISI KOMENTARAI 24
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių