Ukrainos karo aidai – teatro scenoje

Kultūriniai mainai su Ukraina nebeįsivaizduojami be šalį draskančio karinio konflikto šleifo. Ne išimtis – ir teatro trupės "Publicist" viešnagė Kaune. Charkove įsikūręs teatras Kauno publikai pristatys Maidano įvykių įkvėptą spektaklį ir kūrinį, pastatytą pagal kare žuvusios dramaturgės pjesę.

Scenos novatoriai

Ketvirtą dešimtmetį veik įpusėjusį teatrą "Publicist" 1983-iaisiais įkūrė dabartinė teatro meno vadovė Ana Oniščenko – tuomečio Charkovo politechnikos instituto jaunimas buvo kūrybingas, kupinas laisvės idėjų. Greitai teatras išaugo aukštosios mokyklos sienas ir tapo žinomas visame mieste kaip naujų meninių formų paieškų erdvė.

Vienas iš teatro "Publicist" savitumų – trupė apmoko savo aktorius. "Žinoma, tai nėra griežta taisyklė. Šiuo metu mūsų teatre dirba tiek baigę mūsų mokymus aktoriai, tiek tie, kurie yra įgiję akademinį teatro išsilavinimą", – pasakojo aktorius ir režisierius Konstantinas Vasiukovas.

Ilgainiui kolektyvinė meninė raiška pakito. Pastaruoju metu trupė pasuko vizualiojo – dailininko – teatro link. Naujausiuose spektakliuose "Kažkur ir aplink" bei "Mobis Dikas. Išplaukimas", kuriuos išvys ir Kauno publika, svarbiausi reikšminiai krūviai tenka sceninės erdvės organizavimui, apšvietimui ir aktorių plastinei raiškai.

Teatro trupė taip pat dažnai bendradarbiauja su kitais teatrais ir organizacijomis. Neseniai Charkovo gatvėse buvo surengtas performansas, kurį inicijavo "Publicist" ir Charkovo jaunimo teatras. "Mūsų teatro aktoriai visada pasiruošę naujiems kūrybiniams projektams ir renginiams. "Publicist" Charkove neįsivaizduojamas be koncertų, festivalių, meistriškumo kursų ir įvairiausių paskaitų", – patikino K.Vasiukovas.

Į Lietuvą teatras atvyksta pakviestas Jonavos savivaldybės teatro, su kuriuo pažintis užsimezgė tarptautiniame teatro festivalyje "Mandryvniy Vishak" Lucke, Ukrainoje.

"Nekantraujame savo spektaklius parodyti Lietuvos publikai – mėgstame pasirodyti naujose ar netikėtose vietose. Per ilgus savo kūrybos metus esame rengę pasirodymus amfiteatruose, teatro drabužinėje ir netgi fabriko sandėlyje", – pirmuoju apsilankymu Lietuvoje džiaugėsi K.Vasiukovas. Be Kauno, "Publicist" apsilankys ir Visagine, Vilniuje bei Ukmergėje.

Vaizdo veiksme galia

"Mobis Dikas. Išplaukimas" – spektaklis, įkvėptas amerikiečių avangardinio teatro režisieriaus Roberto Wilsono darbų ir Maidano revoliucijos įvykių. Šio spektaklio premjera Ukrainoje sutapo su kulminaciniais įvykiais Kijevo Maidano aikštėje, kai buvo sprendžiamas visos šalies likimas.

"Premjerą surengėme prieš pat kruviniausius Orumo revoliucijos įvykius, tad kovos ir pasipriešinimo atmosfera bei didvyriškas žmogaus dvasios pakilimas negalėjo nepaveikti spektaklio", – atviravo K.Vasiukovas.

Pasak režisieriaus, "Mobis Dikas. Išplaukimas" yra kūrinys, kuriam puikiai tinka apibūdinimas "vaizdas veiksme". Nusivylusių žmonių, kurie kovoja su neteisybe, galia spektaklyje yra susieta su kapitono Ahabo nuotaika. Jis pasiryžęs viskam, kad pasiektų savo tikslą.

"Mobis Dikas. Išplaukimas" pristato kelionę aplink pasaulį, virstančią mirtinu mūšiu, kuriame nebeįmanoma susigaudyti, ar laivo komanda persekioja baltąjį banginį, ar galingasis Mobis Dikas pats vilioja apsėsto kapitono vadovaujamą laivą į spąstus.

Pagrindinį herojų Izmailą aplanko įspūdis, kad visa tai, kas vyksta, jau vyko, kad drama jau suvaidinta, o jam – vieninteliam išsigelbėjusiajam – nelieka nieko kito, kaip vėl išeiti į rampą ir, kaip paprastai, priimti sprendimą skubiai išplaukti.

Su tragizmo ženklu

"Kažkur ir maždaug" – antrasis teatro "Publicist" Lietuvoje pristatomas spektaklis, kuriam scenarijų parašė garsi ukrainiečių dramaturgė Ana Jablonskaja, tragiškai žuvusi per terorizmo aktą Domodedovo oro uoste, Rusijoje 2011 m.

Buitinė drama "Kažkur ir maždaug" liūdnu humoru pasakoja apie identiteto praradimą, bereikšmį išorinio laimės šaltinio siekimą ir įkvėpimą. "Vienatvė spektaklio veikėjus paskatina priimti skubotus sprendimus, o šie nuveda prie visiško identiteto praradimo ir susinaikinimo", – pasakojo K.Vasiukovas.

Trys pagrindiniai pjesės herojai spektaklio metu bendrauja ne vienas su kitu, bet su scenografiniais elementais – dideliais bei niūriais siluetais. Spektaklio meninė kalba specialiai supaprastinta bei pakreipta absurdo ir kičo link. Tačiau dėl apšvietimo ir žinomiausių Charkovo muzikantų sukurtos muzikos spektaklio erdvė tampa grožio oaze.


Kas? Spektaklis "Kažkur ir maždaug".

Kur? Kauno miesto kameriniame teatre.

Kada? Rugsėjo 25 d. 18 val.

Kas? Spektaklis "Mobis Dikas. Išplaukimas".

Kada?  Rugsėjo 26 d. 18 val.

Kur? Kauno miesto kameriniame teatre.

Spektaklių kalba: rusų kalba su angliškais titrais.



NAUJAUSI KOMENTARAI

tik taip

tik taip portretas
tuojau persikels i mokyklu mokyma
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Jaunimas šturmavo varžytuves „Grok, Jurgeli“
  Jaunimas šturmavo varžytuves „Grok, Jurgeli“

  Šeštadienį Kauno sporto halėje vyko tradicinės linksmybės, kasmet pritraukiančios minias liaudiškos muzikos mylėtojų. Varžytuvės „Grok, Jurgeli“ šiemet vyko jau 48 kartą. ...

  1
 • „Queen“ Kaune prikėlė roko karalių
  „Queen“ Kaune prikėlė roko karalių

  Legendiniai britų rokeriai „Queen“, net ir be grupės sielos Fredžio Merkurio Kauno „Žalgirio“ arenoje įvykdė planą „maksimum“ – klausydami senųjų kūrinių lietuviai kartu ir dainavo, ir verkė. ...

  6
 • Pelenės istorija pagal J. Straussą – nepelnytai užmirštas grožis
  Pelenės istorija pagal J. Straussą – nepelnytai užmirštas grožis

  Tai iškart atpažįstamas Johannas Straussas, tik dar niekur negirdėtas, – taip apie naująją Kauno valstybinio muzikinio teatro premjerą "Kita Pelenės istorija" sako spektaklio muzikinis vadovas Virgilijus Visockis. ...

 • Tarpukario skelbimai: žvilgsnis į laikinąją sostinę
  Tarpukario skelbimai: žvilgsnis į laikinąją sostinę

  Kauno regioniniame valstybės archyve (KRVA) pradėjo veikti unikali paroda, leidžianti pajusti tarpukario kultūrinį šurmulį mieste. Senuosiuose skelbimuose galima atrasti ir kvietimų susipažinti, ir bandymų nuslėpti mokesčius. ...

 • Tai, kas neleis subyrėti Europai
  Tai, kas neleis subyrėti Europai

  Lapkričio 22–23 d. Kaune renkasi trylika Europos platformos "Magic Carpets" ("Stebuklingi kilimai") partnerių iš įvairių Senojo žemyno taškų. Kažin, ar verta stebėtis, kad šiai ES finansavimą užsitikrinu...

  2
 • Parodoje – melo dėsnių pasaulis
  Parodoje – melo dėsnių pasaulis

  Šiuolaikinio meno POST galerijoje veikia skulptoriaus Tomo Martišauskio instaliacijų paroda HABAS. Erdves užpildžiusi kompozicija kuria kelionę po iliuzijų ir melo dėsnių pasaulį. ...

 • Šauniausios Lietuvos kapelos susirungs Kaune
  Šauniausios Lietuvos kapelos susirungs Kaune

  Jau rytoj legendinės Kauno sporto halės stogą kilnos liaudiškos muzikos kapelos iš Aukštaitijos, Dzūkijos, Sūduvos ir Žemaitijos. Varžytuvėse „Grok Jurgeli 2017“ dėl taip aistringai geidžiamo nugalėtojos titulo rungs...

 • Kauno bienalės pamokose – įkvėpimo paieškos
  Kauno bienalės pamokose – įkvėpimo paieškos

  Šiųmetė Kauno bienalė savojo tikslo – tyrinėti, kokių paminklų kokiose erdvėse mums (ne)reikia – siekia subūrusi ne vien Lietuvos ir užsienio menininkus, bet ir moksleivius, kuriems parengtos specialios edukacinės programos. ...

  4
 • Restauratorius I. Stankus – mažas didis žmogus
  Restauratorius I. Stankus – mažas didis žmogus

  Ignas Stankus (1953–2013) dailininkas restauratorius, vienas svarbiausių restauratorių, naujam gyvenimui prikėlusių Pažaislio vienuolyną. Minint šio ypatingu kruopštumu pasižymėjusio dailininko mirties sukaktį, Kauno viešojo...

  2
 • Prancūzų ekspresionizmas: prisikelti peržengus ribas
  Prancūzų ekspresionizmas: prisikelti peržengus ribas

  Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus M.Žilinsko dailės galerijoje veikia unikali paroda "Šiuolaikinis prancūzų ekspresionizmas ir ne tik". ...

  2
Daugiau straipsnių