Pažaislio festivalis atsisveikins iki kitos vasaros

 • Teksto dydis:

XVIII Pažaislio muzikos festivalis, šį savaitgalį pakviesiantis į paskutinius šių metų koncertus, atsisveikins iki kitos vasaros.

Karibų nakties nuotaika

Šeštadienį naujai restauruotame Gelgaudiškio dvare egzotiškomis spalvomis žėrinčią programą "Tamsiai mėlyna Karibų naktis" net dviejuose koncertuose Pažaislio muzikos festivalio klausytojams dovanos Kauno fortepijoninis trio ir solistė Rita Novikaitė.

Koncertuose skambės išskirtinai Karibų jūros regiono ir Argentinos kompozitorių muzika. Dominuojantis šios programos kompozitorius – Ernesto Lecuona, XX a. kubiečių kilmės muzikas, sukūręs daugiau nei 600 Kubos dvasios persmelktų kūrinių, talentingas pianistas. Jo muzika kupina sarsuelos motyvų, afrokubietiškų ir baltosios Kubos ritmų. 1960 m. emigravęs iš gimtosios šalies E.Lecuona savo testamentu įpareigojo perkelti jo palaikus į Kubą, kai šalyje žlugs komunistinis režimas.

Klausytojai greta E.Lecuonos kompozicijų galės mėgautis spalvingomis Enrique's Fernándezo Arbós, ispanų kilmės smuikininko ir kompozitoriaus, Mariano Moreso, Argentinos tango kūrėjo ir pianisto, Enrique's Mario Francini, taip pat argentiniečių kilmės muziko, grojusio Astoro Piazzollos oktete, Emilio Colóno, iš Puerto Riko kilusio violončelininko ir paties Argentinos tango korifėjaus A.Piazzollos instrumentinėmis kompozicijomis.

Aistringą programos dvasią liudija atlikėjų pasirinktų kūrinių pavadinimai: "Mėlyna naktis", "Visad mano širdyje", "Todėl tave myliu", "Buenos Airių kavinė" ir kt.

Antrus metus kartu grojančios Kauno fortepijoninio trio narės Lina Krėpštaitė (fortepijonas), Indrė Čepinskienė (smuikas) ir Asta Krištaponienė (violončelė) yra gerai miesto bei Lietuvos publikai pažįstamos muzikės, dažnos kamerinės muzikos projektų iniciatorės ir dalyvės. Atlikėjos yra pelniusios apdovanojimų respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, dalyvavusios muzikos festivaliuose, koncertavusios įvairiose pasaulio šalyse. Per neilgą gyvavimo laikotarpį Kauno fortepijoninis trio surengė per 50 koncertų, tapo aktyviu Kauno miesto ir regiono kultūrinio gyvenimo dalyviu ir savo veikla pelnė publikos simpatijas.

Aksominio mecosoprano savininkė, solistė R.Novikaitė dėstytojos darbą Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijoje ir Vienos (Austrija) Prayner muzikos ir taikomųjų menų konservatorijoje derina su koncertine veikla. Ji kuria vaidmenis Austrijos, Italijos ir Anglijos teatruose, dalyvauja įvairiuose muzikiniuose projektuose ir festivaliuose. Dainininkės repertuare – "Lied" žanro dainos, kamerinė muzika, oratorijų ir mišių partijos, jos įdainuotų kūrinių yra Lietuvos ir Austrijos ORF radijo fonduose, solistė yra išleidusi keletą kompaktinių kamerinės-vokalinės muzikos plokštelių.

Kas? Koncertas "Tamsiai mėlyna Karibų naktis".

Kur? Gelgaudiškio dvare.

Kada? rugpjūčio 24 d. 17 val.


Iš skausmo gimusi muzika

Sekmadienį Pažaislio vienuolyne vyks baigiamasis festivalio koncertas, kuriame skambės didingas Antoníno Dvořáko kūrinys "Stabat Mater".

Ši kompozicija – pirmasis čekų genijaus religinis kūrinys, kantata solistams, chorui ir orkestrui, sukurtas 1877 m. Kūrinys gimė neatsitiktinai – tai buvo kūrėjo reakcija į ankstyvą jo dukters Jozefos mirtį. Sukrėstas netekties kompozitorius parašė kantatos eskizą, kurį dedikavo jaunystės draugui Františekui Hušpaueriui.

Dėl daugybės darbų orkestruotę buvo nuspręsta atidėti vėlesniam laikui, bet likimas kūrėjui buvo negailestingas: per trumpą laiką mirus kitiems dviem A.Dvořáko vaikams nelaimingas kompozitorius ėmėsi galutinio "Stabat Mater" varianto.

Taip gimė tikras šedevras: dešimties dalių, nuostabios muzikos persunkta kantata, kurią inspiravo netekties skausmas, gilus tikėjimas ir viltis.

Jaunieji scenos grandai

Genialų kūrinį Pažaislio muzikos festivalio baigiamajame koncerte atliks išskirtiniai atlikėjai: Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas Gintaro Rinkevičiaus, Kauno valstybinis choras, vadovaujamas Petro Bingelio, ir iškiliausi jaunieji operos solistai, kilę iš Lietuvos, bet karjeros aukštumas pasiekę užsienio šalyse: Irena Bespalovaitė (sopranas), Justina Gringytė (mecosopranas), Edgaras Montvidas (tenoras) ir Kostas Smoriginas (bosas). Iškalbingais mostais šiai žvaigždžių plejadai vadovaus ir stilingai A.Dvořáko kūrinio genialumą perteiks energingasis dirigentas Gintaras Rinkevičius.

Lietuvoje puikiai pažįstamo tenoro E.Montvido, Auksinio scenos kryžiaus laureato, Pažaislio muzikos festivalio publikai pristatyti nereikia: klausytojai jau ne kartą mėgavosi šiltu dainininko balso tembru, neeiline charizma ir aukšta scenine kultūra.

Ypač sėkmingai užsienyje ir Lietuvoje klostosi ir dainininko K.Smorigino kūrybinis kelias. Apie tai liudija faktas, kad šį sezoną solistas pradėjo grįžęs į Zalcburgo (Austrija) festivalio sceną, kur atliko Eskamiljo vaidmenį Georges Bizet operoje "Karmen". Tolesni solisto keliai veda į Maskvą (Rusija) ir Santjagą (Čilė). Ypatingos sėkmės sulaukė "Covent Garden" teatre K.Smorigino atliktas Mefistofelio vaidmuo, kur jis pakeitė staiga susirgusį žymų solistą Rene Pape.

Pažintis su gimtinės publika

Kitos dvi koncerto solistės – gimtajai publikai mažiau žinomos, tačiau užsienyje sėkmingai pripažinimo keliu žengiančios atlikėjos.

Dainininkė I.Bespalovaitė savo gimtojoje šalyje pasirodo gan retai. Jurbarke gimusi ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) studijavusi solistė išvyko tobulintis į garsųjį Mozarteum universitetą Zalcburge (Austrija). Toliau jos karjeros kelias atvedė į Štutgarto operos teatrą, kur atlikėja sukūrė daugelį pagrindinių vaidmenų operos ir operetės spektakliuose. Šiuo metu I.Bespalovaitė yra laisvai samdoma atlikėja, kurios balsas skamba Veronoje (Italija), garsiajame "La Scalos" teatre Milane ir daugelyje kitų scenų.

Bene mažiausiai Lietuvos publikai žinoma jaunoji solistė J.Gringytė – taip pat buvusi LMTA auklėtinė, anksti išvykusi studijuoti Velso muzikos koledže ir Londono nacionalinėje operos studijoje. Šiuo metu solistė dalyvauja Jette Parker jaunųjų artistų programoje, nuo kurios prasidėjo daugelio jaunų Lietuvos solistų tarptautinė karjera. Po debiuto garsiajame "Covent Garden" teatre, kur solistė atliko Madalenos vaidmenį Giuseppe Verdi operoje "Rigoletas", rodytoje legendinio tenoro Placido Domingo jubiliejiniame vakare, jos karjera pradėjo klostytis itin sparčiai. Solistė jau kuria pagrindinius vaidmenis įvairiuose Didžiosios Britanijos teatruose ir festivaliuose. Kita plati dainininkės veiklos sfera – koncertų scenos.

Solistų talentas ir nuostabūs balsai, darnus orkestro ir choro skambesys, A.Dvořáko muzika neabejotinai sužavės baigiamojo XVIII Pažaislio muzikos festivalio koncerto svečius. Festivalis su jais atsisveikina neilgam – tik iki kitos vasaros, pažadėdamas sugrįžti ir vėl džiuginti naujais, netikėtais, o kartu – tradiciniais koncertais bei renginiais.

Kas? Baigiamasis festivalio koncertas.

Kur? Pažaislio vienuolyne.

Kada? rugpjūčio 25 d. 18 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • V. Kašinsko drobėse – senoji simbolika
  V. Kašinsko drobėse – senoji simbolika

  Vilkijos Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje veikia kauniečio dailininko Virginijaus Kašinsko paroda "Per tiltą jojau". ...

  1
 • Pasakojimai apie devynias Kauno bažnyčias – neįprastu formatu
  Pasakojimai apie devynias Kauno bažnyčias – neįprastu formatu

  Rimantė Tamoliūnienė, Kauno apskrities viešosios bibliotekos Kultūros renginių ir grupės vadovė, yra parengusi ne vieną kultūros projektą apie Kauno miestą įvairiais jo gyvavimo laikotarpiais. Naujausias nuotraukų albumas „Įsikūrę ...

 • „Scanorama“ Kaune: ko nepraleisti antrąją savaitę?
  „Scanorama“ Kaune: ko nepraleisti antrąją savaitę?

  Europos šalių kino forumas „Scanorama“ pradeda antrąją festivalio savaitę Kaune ir kviečia į naujus susitikimus kino teatre. Žiūrovų lauks retrospektyvų programos, nauji susitikimai su lietuvių režisieriais ir erdvus žvilgsnis ...

 • Jaunimas šturmavo varžytuves „Grok, Jurgeli“
  Jaunimas šturmavo varžytuves „Grok, Jurgeli“

  Šeštadienį Kauno sporto halėje vyko tradicinės linksmybės, kasmet pritraukiančios minias liaudiškos muzikos mylėtojų. Varžytuvės „Grok, Jurgeli“ šiemet vyko jau 48 kartą. ...

  1
 • „Queen“ Kaune prikėlė roko karalių
  „Queen“ Kaune prikėlė roko karalių

  Legendiniai britų rokeriai „Queen“, net ir be grupės sielos Fredžio Merkurio Kauno „Žalgirio“ arenoje įvykdė planą „maksimum“ – klausydami senųjų kūrinių lietuviai kartu ir dainavo, ir verkė. ...

  6
 • Pelenės istorija pagal J. Straussą – nepelnytai užmirštas grožis
  Pelenės istorija pagal J. Straussą – nepelnytai užmirštas grožis

  Tai iškart atpažįstamas Johannas Straussas, tik dar niekur negirdėtas, – taip apie naująją Kauno valstybinio muzikinio teatro premjerą "Kita Pelenės istorija" sako spektaklio muzikinis vadovas Virgilijus Visockis. ...

 • Tarpukario skelbimai: žvilgsnis į laikinąją sostinę
  Tarpukario skelbimai: žvilgsnis į laikinąją sostinę

  Kauno regioniniame valstybės archyve (KRVA) pradėjo veikti unikali paroda, leidžianti pajusti tarpukario kultūrinį šurmulį mieste. Senuosiuose skelbimuose galima atrasti ir kvietimų susipažinti, ir bandymų nuslėpti mokesčius. ...

  1
 • Tai, kas neleis subyrėti Europai
  Tai, kas neleis subyrėti Europai

  Lapkričio 22–23 d. Kaune renkasi trylika Europos platformos "Magic Carpets" ("Stebuklingi kilimai") partnerių iš įvairių Senojo žemyno taškų. Kažin, ar verta stebėtis, kad šiai ES finansavimą užsitikrinu...

  3
 • Parodoje – melo dėsnių pasaulis
  Parodoje – melo dėsnių pasaulis

  Šiuolaikinio meno POST galerijoje veikia skulptoriaus Tomo Martišauskio instaliacijų paroda HABAS. Erdves užpildžiusi kompozicija kuria kelionę po iliuzijų ir melo dėsnių pasaulį. ...

 • Šauniausios Lietuvos kapelos susirungs Kaune
  Šauniausios Lietuvos kapelos susirungs Kaune

  Jau rytoj legendinės Kauno sporto halės stogą kilnos liaudiškos muzikos kapelos iš Aukštaitijos, Dzūkijos, Sūduvos ir Žemaitijos. Varžytuvėse „Grok Jurgeli 2017“ dėl taip aistringai geidžiamo nugalėtojos titulo rungs...

Daugiau straipsnių