Landsbergių šeimos namai – istorijai ir muzikai

Jau trečią vasarą Landsbergių šeimos vasarvietė Kačerginėje tampa kamerinių renginių erdve: muzikologė Birutė Landsbergytė kviečia į popietes, šįmet pradėtas vadinti "Kačerginės pušyno muzika".

Atvyksta ir iš Vilniaus

Idėja pripildyti senelių vasarvietę kultūros, B.Landsbergytei kilo prieš trejus metus – norėta renginio, apimančio ir istoriją, ir muziką. Nors ir pradžių ketinta apsiriboti Kačerginės miestelio bendruomene, galiausiai koncertus atrado ir kauniečiai.

"Jeigu atsiranda, o atsiranda bičiulių ir iš Vilniaus, kurie ryžtasi atvažiuoti, mes tuo labai džiaugiamės ir mielai juos priimame, – sako muzikologė. – Į mūsų namuose vykstančius renginius gali atvykti kiekvienas susidomėjęs ir visi jie yra labai laukiami."

Popietėms kaskart pasirenkama tema, kuri atspindėtų tam tikrą asmenybę ar Lietuvai svarbų įvykį – apie juos žiniomis pasidalija pati šeimininkė ar kviestinis svečias.

"Temas diktuoja mūsų istorija. Istorija ir joje gyvenę žmonės – tai man yra svarbu, – sako B.Landsbergytė, akcentuodama ypatingą dėmesį okupacijos periodui. – Noriu pakalbėti, priminti tą laiką ir žmones, kurie tai išgyveno."

Iššūkis atlikėjams

Dėmesio sulaukė Vilniaus krašto grąžinimo 75-osios metinės, literatūros klasikas Kristijonas Donelaitis, švęsta Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, o pastarąjį kartą popietę "Juozas Zikaras: "Laisvės" kūrėjas nelaisvės namuose" pagarba atiduota garsiajam skulptoriui.

Nedidelė jaukaus renginio auditorija klausėsi B.Landsbergytės ir menotyrininkės Rasos Ruibienės pasakojimų apie Lietuvos okupaciją ypač sunkiai išgyvenusį J.Zikarą, žinias papildė pianistės Aušros Gelusevičienės ir smuikininkės Ilonos Klusaitės atliekama muzika. Be lietuvių autorių kūrinių, skambėjo ir estų kompozitoriaus Arvo Parto "Fratres" apie gyvenimo skausmą: I.Klusaitei jis labai siejasi su tremties, kankinimų, išgyvenimų ir vilties tema.

"Grodama čia jaučiu stiprius vidinius jausmus. Atrodo, kad gročiau savo draugams ir nejaučiu tokio barjero, kaip grodama filharmonijos salėje", – muzikavimo tokioje netradicinėje erdvėje ypatumus atskleidė I.Klusaitė.

Sunkiausia esą mobilizuotis, susikaupti ir įveikti mažiausiai nuspėjamą iššūkį – orą, kuris gali pakenkti ne tik instrumentams, bet ir susirinkusių žmonių skaičiui.

Gyva atmintis

J.Zikarui skirto renginio neaplenkė ir B.Landbergytės tėvas profesorius Vytautas Landsbergis. Senuosiuose savo šeimos namuose apsilankęs politikas neslėpė emocijų: "Stebėdamas šį renginį jaučiuosi nepaprastai gerai, esu labai laimingas. Tai sukelia netikėtumo jausmą, kad šis namas gyvas, kad Kačerginė gyva, kad tiek žmonių susirinko į kultūros renginį, į tokio svarbaus žmogaus – J.Zikaro paminėjimą."

Devintąją dešimtį įpusėjęs V.Landsbergis sakė prisimenąs ne patį J.Zikarą, bet jo sutuoktinę. "Ir, žinoma, Zikaraitę, kuri kai mano tėvas grįžo iš Australijos pas jį atėjo ir sutarė, kaip pastatyti J.Zikarui antkapinį paminklą Petrašiūnuose. Mano tėvas iš granito suprojektavo visą kapą, kuris taptų postamentu paties J.Zikaro skulptūrai. Mano tėvas buvo labai laimingas, kad gali tai padaryti", – pasakojo profesorius V.Landsbergis.

Viena šeima – ir visa tauta

Netrukus į šeimos namus Kačerginėje pianistas, menotyrininkas, valstybės vadovas, profesorius V.Landsbergis atvyks ne tik kaip žiūrovas: liepos 23-iąją vyksiančiame susitikime pasakos apie savo tėvus Vytautą ir Oną Landsbergius.

Jiedu (tuomet dar ne architektas ir dar ne gydytoja) pirmą kartą susitiko 1894 m. Mintaujoje varpininkų suvažiavime, o kitaip – O.Jablonskytės krikštynose. Per kitus 26 metus tų susitikimų – vaikiškų, jaunatviškų – būta daug. Atėjo įsitikinimas, kad, V.Landsbergio-Žemkalnio žodžiais, "bendrumas bus ypač produktyvus, kai dirbsime ir gyvensime kartu".

Sutuokė juodu – akių gydytoją, baigusią Peterburgo medicinos institutą ir Lietuvos kariuomenės savanorį, artilerijos kapitoną – 1921 m. sausio 1 d. Juozas Tumas-Vaižgantas. Beje, išvakarėse būsimi jaunavedžiai nuvyko į Valstybės teatrą pasiklausyti Giuseppe's Verdi operos "Traviata" istorinės premjeros.

"Daugiau nepasakosiu, tik pakviesiu jus pažinti vienos šeimos – Vytauto ir Onos Landsbergių, o per juos ir Lietuvos – gyvenimą", – kvietė B.Landsbergytė.

Šokiai violončelei

Svetingi namai Kačerginėje lauks svečių ir paskutinį vasaros mėnesį: rugpjūčio 4-ąją savo dvasios turtais dalysis violončelininkė Ramutė Kalnėnaitė.

R.Kalnėnaitės pavardė – nedažna viešnia koncertų, festivalių programų margumyne. "Ar gerai, ar nelabai nuspręsite, kurie atvyksite į koncertą. O man nesuprantama, kodėl mūsų krašto žmonėms nesuteikiama progų pasigrožėti šios muzikės griežimu", – pastebėjo B.Landsbergytė.

"Dainuojantis instrumentas, sodrus platus garsas", – tai, anot dirigentės Margaritos Dvarionaitės, duota Dievo. Tą pripažino jau R.Kalnėnaitės vaikystėje tarptautinio J.Kociano konkurso Čekijoje žiuri, skirdama aštuonmetei violončelininkei absoliučią pirmą vietą. Tų pirmųjų vietų konkursuose nestigo ir vėliau – taip įvertintas talentingos atlikėjos ir jos pedagogų triūsas: M.K.Čiurlionio meno mokykloje R.Kalnėnaitės mokytojas buvo Romanas Armonas, Maskvoje P.Čaikovskio konservatorijoje penkerius metus dirbta su ilgamečiu violončelininko Mstislavo Rostropovičiaus asistentu prof. Stepanu Kaljanovu. Koncertuota įvairiose šalyse, skirtinguose amplua: solo, su orkestru, su kameriniais ansambliais.

Rugpjūčio 4 d. R.Kalnėnaitė drauge su pianiste Daiva Stulgyte atliks žavingą, permainingų nuotaikų, elegancijos ir polėkio pripildytą programą "Šokiai violončelei".NAUJAUSI KOMENTARAI

taigis

taigis portretas
visi sėdėjom po raudonu skėčiu -ir dabar kiti dejuoja ,kaip buvo gerai ,tai ko spjaudomės?

Diana

Diana portretas
Landsbergių šeimos namuose muzikos vakarai visada prasmingi ir malonūs. Mieli klausytojai, graži aplinka. AČIŪ !

tai Valerija

tai Valerija portretas
tavo karavanas jau samanes prisilakes,emigravo!
VISI KOMENTARAI 14
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kaune veiklą pradeda „Teatro fabrikas“
  Kaune veiklą pradeda „Teatro fabrikas“

  Kaune veiklą pradeda jauniems menininkams skirta erdvė „Teatro fabrikas“. Nors idėją įgyvendinantis Kauno dramos teatras negavo laukto finansavimo patalpoms įrengti, projektą ėmėsi įgyvendinti savo jėgomis. ...

 • Rūgščias gyvenimo citrinas pavertė įspūdingo skonio gėrimu
  Rūgščias gyvenimo citrinas pavertė įspūdingo skonio gėrimu

  Vos atvėręs duris restoranas "Nüman" leido suprasti, kad atsirado dar vienas rimtas argumentas Kauną laikyti europietiška kultūros sostine. Netikėtais patiekalų sprendimais stebinantį restoraną Gero maisto akademija šiemet ...

  2
 • Ieškomas naujas Kauno dramos teatro vadovas
  Ieškomas naujas Kauno dramos teatro vadovas

  Kultūros ministerija paskelbė konkursą eiti Nacionalinio Kauno dramos teatro generalinio direktoriaus pareigas. ...

  10
 • Vaidinantis vienuolis krūpteli, išgirdęs žiūrovų juoką
  Vaidinantis vienuolis krūpteli, išgirdęs žiūrovų juoką

  Į Lietuvą iš Pietų Korėjos parskridęs Kęstutis Marčiulynas – vienuolis Bo Haeng Sunimas visuomet išsviedžia energijos užtaisą, sukauptą budistinėse meditacijose, atsiskyrimuose, tyloje, kalbant mantras. Energija ir dvasine terap...

  2
 • Didžiausią pasaulyje antklodę neria ir Kaune
  Didžiausią pasaulyje antklodę neria ir Kaune

  Šeštadienio popietę kauniečiai rinkosi į jaukų butą Gedimino gatvėje, kur besidalijant kava ir sausainiais vyko nėrimo vąšeliu pamokos. ...

  1
 • Bušido turnyro pristatyme Kaune – brazilo išsišokimas
  Bušido turnyro pristatyme Kaune – brazilo išsišokimas

  “Rytoj aš jį nokautuosiu! Prisiekiu savo mamos gyvybe!“, - sušvokštė Rodrigo Mineiro ir ėmė demonstratyviai mojuoti kumščiais. Karštakošio brazilo pareiškimas pastebimai suerzino Kauno kovotojus...

  5
 • Visada įdomu, kas bus kitą kartą
  Visada įdomu, kas bus kitą kartą

  Pokalbis taip pat yra kūrybos forma. Unikali, jaudinanti, nenuspėjama. Dviejų žmonių pasikeitimas žodinėmis konstrukcijomis kuria emocinį pagrindą arba priešingai – išmuša jį iš po kojų. ...

  2
 • Didžiausia mįslė – atsitiktinio grožio gimimas
  Didžiausia mįslė – atsitiktinio grožio gimimas

  Kai turi ką pasakyti, įrankis atsiras, įsitikinusi britų fotografė, tapytoja, poetė ir vaizdo menininkė Stacie McCormick. Jos paroda "Beieškant tapybos" šiuo metu veikia galerijoje "Meno parkas". ...

 • XI Kauno bienalė: vienos atminties negali būti
  XI Kauno bienalė: vienos atminties negali būti

  Tapytoja Atidarydama XI Kauno bienalę kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson pažymėjo išskirtinį renginio bruožą – inovatyvų mąstymą ir naujų formų ieškojimą. Neįprastais sprendimais, nepiršdama vienos tiesos &scaro...

  4
 • Kauno menininkų namuose – naujų idėjų skersvėjis
  Kauno menininkų namuose – naujų idėjų skersvėjis

  Jau kurį laiką Kauno menininkų namai (KMN) turi naują vadovą – tai kultūros vadybininkė ir edukatorė Rūta Stepanovaitė. Vilniaus dailės akademijoje taikomosios grafikos magistro studijas baigusios kaunietės, apie dešimtmetį dirbančio...

  4
Daugiau straipsnių