Kasdienybės menas, sujungęs buitį ir grafiką

  • Teksto dydis:

A.Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje veikiančioje parodoje pristatomi tarptautinį pripažinimą pelniusios tautodailininkės Julijos Daniliauskienės popieriaus karpinių šedevrai.

Su J.Daniliauskienės (1926–2009) vardu siejamas primirštos, tačiau XIX–XX a. pradžioje lietuvių buityje itin pamėgtos kūrybos – karpinių – klestėjimo laikas.

2008 m. J.Daniliauskienė didžiąją kūrybinio palikimo dalį (1 556 karpinius) padovanojo Šiaulių "Aušros" muziejui, tačiau jos kūrinių yra ir kitur – Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Lietuvos dailės muziejuje, Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje, Kelmės krašto muziejuje, Domodedovo istorijos ir meno muziejuje (Domodedovas, Rusija), Rusijos valstybiniame etnografijos muziejuje (Sankt Peterburgas, Rusija).

J.Daniliauskienės karpiniai – savita dabartinės liaudies meno grafikos atmaina. Pagrindiniai jos kūrybos šaltiniai – tautodailė, gamta ir jautri prigimtis – susiliejo į visumą ir atskleidė meninės technikos meistrystę, kūrybiškumą, išradingumą.

Nuo atskiro meninio ženklo, ornamento segmento dailininkė išplėtojo karpinių meną iki sudėtingiausių kompozicijų, dekoratyvių grafikos lakštų. Tautodailininkė išliko optimistė, nors nevengė ir rūstesnių temų bei monumentalios išraiškos. Karpiniuose vyrauja vitališki augalų motyvai ir abstrahuotos geometrinės kompozicijos, turinčios ženklų ir simbolių bruožų. Jos darbams būdingas stiliaus aiškumas, harmonija ir darna.

J.Daniliauskienė gimė nepriklausomoje Lietuvoje Darijos Zubovaitės ir Stasio Pūtvio šeimoje Šilo Pavėžupyje (Kelmės r.). 1941 m. su šeima buvo ištremta iš Lietuvos (tėvas mirė lageryje). Penkiolika gražiausių J.Daniliauskienės jaunystės metų liko Sibire.

Į Lietuvą ji grįžo 1956 m. su trimis dukromis ir to paties likimo vyru etnografu Antanu Daniliausku (1926–1983), visą gyvenimą palaikiusiu jos kūrybą ir prisidėjusiu prie lietuviškų popieriaus karpinių atgaivinimo ir populiarinimo. 1967 m. J.Daniliauskienė įstojo į Liaudies meno draugiją (nuo 1990 m. – Lietuvos tautodailininkų sąjunga). Nuo 1958 m. menininkė dalyvavo liaudies meno parodose Lietuvoje ir už jos ribų.

Pirmąją asmeninę popieriaus karpinių parodą surengė 1964 m. Iš viso buvo surengta daugiau kaip 40 asmeninių parodų. 1979 m. jos kūryba įvertinta Respublikine Pauliaus Galaunės premija.

Kas: Paroda "Tautodailininkė Julija Daniliauskienė: būtis karpiniuose"

Kur: Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A.Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje.

Kada: Veikia iki rugsėjo 19 d.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių