„Art deco“ paroda: reveransas pamiltam Kaunui

– Ką meno kūriniai suteikia namų interjerui?

– Manau, jei namų interjere nėra meno kūrinių, jis yra neužbaigtas, jam trūksta jaukumo. Pastatykime gražius, senovinius baldus kambaryje, kuriame daugiau nieko nėra – erdvėje pradės kažko stigti, ji bus neužpildyta.

– Parodai rengti pasirinkote Kauno įgulos karininkų ramovės erdves tik dėl to, jog jos interjere gausu art deco stiliaus interjero elementų? Kuo pati vieta praturtina ekspoziciją?

– Kai būsimos parodos eksponatus atvežiau į Kauno įgulos karininkų ramovės erdvę – atrodė, lyg jie sugrįžo į namus. Juk pats pastatas, jo vidus kurti tuo pačiu laikotarpiu kaip ir eksponuojami baldai.

– Esate iš Alytaus. Mokėtės Kaune, vėliau – studijavote ir apsigyvenote Vilniuje. Kas jus paskatino grįžti į Kauną?

– Kaune jaučiuosi kaip namuose. Domėjausi savo šeimos istorija ir pasirodė, kad penkios mano šeimos kartos gyveno Kaune, dabar jame turiu savo namus. Mano butas yra tarpukario Kauno vyr. architekto Stasio Kudoko projektuotame ir sau statytame name.

Aš savo gyvenimą sieju su kaunietiškąja estetika. Tačiau norėčiau, kad Kaunas negyventų praeitimi. Šis miestas buvo modernus tarpukariu – toks pat modernus, šiuolaikiškas jis turi būti ir dabar. Žinoma, reikia išsaugoti tai, kas jame yra geriausia, unikalu, tačiau nesiliauti jo kurti.

– Kas jums yra namai? Kas sukuria namų jausmą?

– Namai yra šeima. Šeima turi turėti namus ir jie turi būti jaukūs, gražūs. Norėčiau, kad jaunos kauniečių šeimos kurtųsi miesto Centre, apgyvendintų Naujamiestį, Žaliakalnį, Aleksotą , o ne Kauno rajono gyvenvietes. Vilniuje (nors jo gatvių išdėstymo planas yra suformuotas labiau stichiškai) žmonėms nereikia pasakoti, kad Centre, Senamiestyje yra gera gyventi, o Kaune dar šiek tiek reikia skatinti žmones, kad atkreiptų dėmesį į šias vietas.

– Papasakokite apie jūsų drauge su kolegomis vystomą projektą "Gražinkime Kauną".

– Kaunui reikalingos bendruomenių pastangos kurti gražesnę aplinką ne tik savo uždarame kieme, bet ir viešosiose, visiems priklausančiose erdvėse. Vienas iš artimiausių mūsų projektų – norime pradėti restauruoti tarpukario pastatų duris. Man labai įsiminė pavyzdys: kai išdaužiamas vienas langas, neišvengiamai bus išdaužti ir visi kiti. "Gražinkime Kauną" nori paskatinti gyventojus elgtis priešingai – manome, kad kai kauniečiai pamatys restauruotas duris kaimynystėje – jie imsis iniciatyvos suvarkyti laiptinę ar namo fasadą. Esu tikras – gražesnį Kauną pamatysime gan greitai.


Malonumas akims, kūnui ir sielai

Art deco stilius susiformavo po Pirmojo pasaulinio karo. Prancūzijoje – po negandų ir nepriteklių atsitiesę žmonės norėjo išgyventi visą  gyvenimo skonį pajusti visas spalvas. Šiam stiliui būdingos dinamiškos geometrinės formos, spalvų įvairovė, subtilūs jų kontrastai, plastiški augaliniai motyvai daiktų dekore. Tai – eklektiškas stilius, sujungiantis kruopštaus rankų darbo tradicijas su žavėjimusi technologijos pažanga.

Art deco pirmiausia patraukė  turtingus visuomenės atstovus, turinčius išlavintą, rafinuotą estetikos pojūtį, kadangi baldai, interjero elementai buvo gaminami daugiausia iš brangių medžiagų: iš Prancūzijos kolonijų atgabento juodmedžio, raudonmedžio, daiktai buvo puošiami vėžlio šarvų, perlamutro detalėmis. Iš ten pat atvežti egzotinių gyvūnų kailiai buvo naudojami baldų apmušalams.

Daugelis menotyrininkų sutaria – art deco stiliaus daiktai skirti malonumui. Neretai unikali, plastiška dirbinio forma primindavo skulptūrą. Įsitvirtinęs architektūroje, dizaine, šis stilius smarkiai darė įtaką tarpukario grafikai, keramikai, tekstilei, tapybai.

Lietuviškojo art deco pavyzdžių pirmiausia randame viršelių grafikoje, reklamose. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, o Kaunui tapus laikinąja sostine – šis stilius visomis spalvomis sužibo miesto architektūroje: 4-ojo dešimtmečio pradžioje iškilo Ugniagesių rūmai (Nemuno g.), Kauno centrinis paštas, privatūs namai K.Donelaičio, S.Daukanto gatvėse. Daug art deco stiliaus detalių atpažinsime Kauno įgulos karininkų ramovės interjere, kuriam baldus kūrė dailininkas Gerardas Bagdonavičius.

Nemažai šio stiliaus daiktų galima išvysti Mykolo Žilinsko dailės galerijoje, vienoje iš nuolatinių ekspozicijų.


Šiame straipsnyje: Art decoparodakaunas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Kristė

Kristė portretas
Žaviuosi tarpukario Kaunu, todėl ir idėją tikrai žavinga: )

klaus

klaus portretas
Trūksta art deco stiliaus ant grindų pastatomo (grandfather clock) laikrodžio - o tokių yra...

vėjas

vėjas portretas
Labai labai džiugu dėl šio projekto. Nuo pirmųjų afišų pasirodymo nekantriai laukiam parodos atidarymo ir visų ateinančių "Perspektyva Retro" renginių. Tikiuosi, tai taps tęstine tradicija. Taip pat smagiai nuteikė planai dėl ateities. Tikiuosi susiburs bendraminčių būrelis ir kitiems projektams.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių