Amerikiečiai laisvalaikį aukojo dainai „Lietuva brangi“

114 JAV fizikų, advokatų, dvasininkų, verslininkų, su Lietuva turinčių mažai ką bendro, daug vakarų praleido repetuodami dainą "Lietuva brangi". Taip Jeilio universiteto absolventų choro nariai rengėsi jubiliejiniam, penkioliktajam, koncertiniam turui. Jis nusidriekė per Baltijos šalis.

Dainos ambasadoriai

Už savo kūrybinę, edukacinę veiklą ir pastangas populiarinant chorinę muziką visame pasaulyje Jeilio choras yra užsitarnavęs garbingą dainos ambasadorių vardą.
Kaip amerikiečiams pavyko įsijausti į visiems lietuviams brangią ir žinomą dainą, galėjo išgirsti kauniečiai, vilniečiai ir šių miestų svečiai.

Per koncertą Kaune chorui akompanavo Lietuvos kamerinis orkestras, vadovaujamas Sergejaus Krylovo. Vilniaus Kazimiero bažnyčios skliautus svečiams sudrebinti padėjo vargonininkė Renata Marcinkutė-Lesieur.

Choras taip pat pristatė pasaulinę kompozitoriaus Vytauto Miškinio kūrinio "Mano širdis dainuoja" premjerą. Kūrinio pagrindas – Nobelio premijos laureato Robindrnato Tagorės poezija, išsiskirianti šviesia, meditatyvine nuotaika.

Pirmą kartą Lietuvoje skambėjo ir persmelktas ramybės ir vilties kompozitoriaus Morteno Lauridseno "Lux Aeterna".

Atvyko neatsitiktinai

Lietuvą, Latviją ir Estiją kelionės tikslu jubiliejiniam turui choristai pasirinko dėl turtingos mūsų šalių praeities ir JAV žiniose rodytų reportažų apie šių šalių nepriklausomybės atgavimo įvykius, prieš koncertą Kauno valstybinėje filharmonijoje pasakojo choro vadovas Jeffrey Douma, Jeilio universiteto profesorius.

Pasirenkant koncertinio turo kryptį, anot jo, daug ką lėmė ir labai aukšta Baltijos šalių muzikinė kultūra.

"Jūsų šalyse labai išsilavinusi, kultūringa auditorija. Muziką žmonės supranta ir moka klausyti", – pridūrė šio koncertinio turo organizatorė Neeta Helms, "Classical Movements" prezidentė.
Choro nariai už keliones moka savo lėšomis. Koncertiniai turai derinami su galimybe ne tik populiarinti chorinę muziką, bet ir pažinti šalį ir iš turistinės pusės.

"Daugelis mūsų choristų niekuomet nėra buvę Lietuvoje. Apie istorinius įvykius jūsų šalyje, televizijos bokštą, prie kurio per žmones važiavo tankai, esame matę tik per žinias. Tuomet buvau studentas ir tie įvykiai atrodė vykstantys taip toli. O dabar tas vietas galėsime pamatyti iš arti", – pasakojo J.Douma.

Repetuoja kiekvienas atskirai

Kaip sekėsi rengtis jubiliejiniam koncertiniam turui? Ar nekilo problemų mokantis lietuvišką kūrinį?

"Buvo visko. Išmokti tarti lietuviškus žodžius padėdavo viena mūsų choristė. Jos tėvai yra lietuviai", – sakė J.Douma.

Jeilio universiteteo absolventų choras į vieną vietą susirenka tik tada, kai išsiruošia į turą. Nariai repetuoja savarankiškai namuose, nes visi gyvena išsibarstę po valstijas.

"Esame mėgėjai. Gerai dainuojantys mėgėjai. Koncertai mums yra ne darbas, o mūsų laisvalaikis, malonumas", – šypsojosi choro vadovas.

Tik keli choristai turi muzikinį išsilavinimą, visi kiti yra kitų sričių specialistai. "Muzika mano gyvenime būtina. Be jos savęs neįsivaizduoju. Šis choras ypatingas tuo, kad galiu dainuoti su žmonėmis, kurie baigė tą patį universitetą kaip ir aš", – kalbėjo choro narys antropologijos profesorius Markas Curchackas.

Jis sakė, kad koncertiniai choro turai yra puiki galimybė kartu su bendraminčiais atrasti nuostabias planetos vietas.

Dainavimo nauda

"Dainuoti kartu su kitais žmonėmis yra didžiulė psichologinė nauda – atsiranda labai gilus vienas kito supratimo jausmas", – sakė J.Douma.

Jį žavi skirtingų kartų atstovų vienas kito supratimas, tarpusavio pagalba, mėgavimasis vienas kito draugija. "Kad jūs matytumėte, kaip jaunimas rūpinasi vyresniais!" –  žavėjosi vadovas. Jis vardijo, kad jauniausiam choristui neseniai suėjo 22, o vyriausias jau perkopęs 86 metus.

Kalbėdamas apie dainavimo chore naudą, J.Douma paminėjo mokslinio tyrimo išvadas, kad suvienodėja kartu dainuojančių žmonių širdies plakimo ritmas, tad toks laisvalaikis naudingas ir fizinei sveikatai.

Į šį turą išsirengė 114 choristų. Būna ir taip, kad choras gastroliuoja su 150 ar net 250 choristų. Kaip suvaldyti tokį būrį? "Norėdamas vadvauti chorui turi būti ne tik geru muzikantu, bet ir mokėti bendrauti", – sutiko J.Douma. Jis teigė, kad tarpusavio bėdų kelionėse dar nėra iškilę, nors choras koncertuoja ir gastroliuoja jau 15 metų.

Nuo Rusijos iki Gvatemalos

Jeilio absolventų choras susikūrė 1997 m., o jau po metų nuskynė pergalę Kinijos tarptautiniame chorų festivalyje. Nuo to laiko Jeilio universiteto vardą garsina ne tik moksliniai pasiekimai, bet ir šis meno kolektyvas.

Per 15 metų choras apkeliavo daugybę šalių – nuo Rusijos iki Gvatemalos, dainavo garsiausiose pasaulio scenose (tarp jų ir "Carnegie Hall", Kremliaus rūmuose), o jų scenos partneriai buvo tokie solistai ir kolektyvai kaip Valerijus Gergijevas, Dmitrijus Chvorostovskis, Konstantinas Oberlianas, Londono karališkosios filharmonijos orkestras ir daugelis kitų.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių