99-ojo sezono iššūkis – nuplėšti kaukes nuo savęs ir kitų

 • Teksto dydis:

99-ąjį sezoną Nacionalinis Kauno dramos teatras pasitinka klausdamas savęs ir žiūrovų – "O koks tu, kai nevaidini?" Taip kviečiama bent trumpam nusimesti personažų kaukes ir palikti erdvės savirefleksijai.

Išpirkti prigimtinę kaltę

Pirmoji NKDT premjera, kuri publikai bus pristatyta rugsėjo pabaigoje, – Gintaro Varno režisuotas pastatymas pagal Izraelio dramaturgo Joshua Sobolio pjesę "Getas". Dar pavasarį spektaklio kūrybinė komanda lankėsi Vilniaus ir Kauno getų vietovėse, Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje – norėta pjesę papildyti dokumentine, memuarine ir archyvine medžiaga. Spektaklio dramaturgijos autoriai – G.Varnas ir Daiva Čepauskaitė.

Spektaklio "Getas" ašis – Lietuvos žydų holokaustas. "Lietuvoje veikė dar LDK laikais pradėjęs formuotis Rytų Europos žydų arealas. Per karą jis ir žydų kultūra buvo sunaikinti. Perskaičiau daugybę knygų ta tema ir man pasidarė didžiulė gėda, kad lietuviai dalyvavo naikinant žydus. Galima sakyti, kad susipykau su savo lietuviška tapatybe ir pajutau, kad sanykinę taiką galiu susigrąžinti tik pastatęs spektaklį", – atviravo G.Varnas.

Pjesė "Getas" ir joje pateikiama Vilniaus geto ir jo teatro istorija – dokumentinė pjesė, kuri, kuriant spektaklį, išsiplėtė. "Spektaklyje kalbama apie pasirinkimus, poelgius ir jų padarinius: steigti teatrą, ar ne, dalyvauti šaudant žydus ar nedalyvauti?" – koncepciją pristatė režisierius.

Spektaklio scenografiją kuria Gintaras Makarevičius, kostiumus – Aleksandra Jacovskytė. Spektaklio kompozitorius – Anatolijus Šenderovas, vaizdo projekcijų autorius – Kornelijus Jaroševičius.

Pagrindinius vaidmenis kuria Jovita Jankelaitytė (Chaja), Mantas Zemleckas (Kitelis), Sigitas Šidlauskas (Gensas), Liubomiras Laucevičius (Veiskopfas), Dainius Svobonas (Krukas), Gytis Ivanauskas (lėlininkas Srulikas) ir kiti.

Premjera įgyvendinama kartu su UTOPIA teatru.

Galima sakyti, kad susipykau su savo lietuviška tapatybe ir pajutau, kad santykinę taiką galiu susigrąžinti tik pastatęs spektaklį.

Debiutas Lietuvos scenoje

Prieš daugiau nei metus su latvių režisieriumi Vladislavu Nastavševu suplanuota premjera pagal Antono Čechovo pjesę "Trys seserys" jau pildosi: NKDT didžiojoje scenoje ji pasirodys pirmosiomis spalio dienomis.

Prestižiniais apdovanojimais įvertintas režisierius bendradarbiauja su Latvijos nacionaliniu dramos teatru, Naujuoju Rygos teatru, "Dirty Deal Teatro", taip pat NO99 teatru (Estija), Maskvos teatru "Gogolio centras".

"Kai manęs klausia, kodėl statau Čechovą, nesuprantu, kodėl neturėčiau. Ir nesuprantu teigiančiųjų, kad nebereikia. Kodėl neįsileisti to grožio į savo šiuolaikinį gyvenimą? Tai laikas ir epocha. Visi jaučiame, kad gyvename kažko naujo laukimu, ir visi nujaučiame, kad tai, kas nauja, nebūtinai gera", – svarsto V.Nastavševas.

Režisierius pats kuria spektaklio scenografiją ir muzikinį apipavidalinimą. Spektaklyje Olgos vaidmenį atlieka aktorė Ugnė Žirgulė, Mašos – Elzė Gudavičiūtė, Irinos – Giedrė Žaliauskaitė. Taip pat vaidina Inga Mikutavičiūtė, Martyna Gedvilaitė, Artūras Sužiedėlis, Egidijus Stancikas, Tomas Erbrėderis, Henrikas Savickis, Andrius Gaučas, Andrius Mockus ir Ridas Žirgulis.

Už teatro ribų

Dar viena 99-ojo sezono premjera vyks sakralioje erdvėje, vienoje iš Kauno bažnyčių, Gyčio Padegimo režisuojamas spektaklis pagal dramaturgo, prozininko ir žurnalisto Algirdo Landsbergio pjesę "Vėjas gluosniuose".

"Ši pjesė dar niekada nestatyta Lietuvoje. Siužetas paremtas Šv.Kazimiero pasirodymu Žygimantui Augustui ir jo kariams. Mano akimis, ji yra labai vailderiška, nes, kaip ir "Mūsų miestelyje" bei "Ilgoje Kalėdų vakarienėje", joje kalbama apie paprastus žmones, keistai supintus jų likimus karo akivaizdoje. Dabar, kai jaučiame tokias geopolitines įtampas, manau, kad ši pjesė yra labai aktuali", – įsitikinęs režisierius.

Spektaklis skirtas LDK kariuomenės pergalės prie Polocko 500 metinėms paminėti. Ją žiūrovai pamatys gruodį.

Gruodį numatyta ir premjera vaikams. Režisierė Eglė Kižaitė kurs spektaklį pagal Kotrynos Zylės kūrinį "Didžioji būtybių knyga". Premjerų ciklą papildys ir Agniaus Jankevičiaus režisuojamas spektaklis pagal Juozo Grušo noveles. Režisieriui talkins dramaturgė Daiva Čepauskaitė.

Dar rudenį repeticijas pradės Nacionaliniame Kauno dramos teatre debiutuojantis režisierius Povilas Makauskas. Jis kurs spektaklį pagal Euripido dramas.

Bus tęsiami socialiniai projektai – spektaklių, skirtų žiūrovams su regėjimo ir klausos negaliomis, pritaikymas. Naujausi pastatymai bus titruojami anglų kalba.

Žvilgsnis į pasaulį

Spalio 22–28 d. teatro trupė lankysis Sakartvele – čia ketinama du kartus parodyti Agniaus Jankevičiaus režisuotą spektaklį "Gentis" pagal Ievos Simonaitytės romaną "Aukštujų Šimonių likimas". Spalio 24 d. spektaklis vyks legendiniame Tbilisio Šotos Rustavelio teatre, o spalio 26 d. – seniausiame šalyje Telavio mieste įsikūrusiame Važos Pšavelos teatre.

Spektaklis "Keturi" vyks į tarptautinį festivalį Vokietijoje (rež. Kamilė Gudmonaitė) – lapkričio 17–18 d. kūrybinė komanda dalyvaus Dresdene vyksiančio "Fast Forward" festivalio programoje.

"Be to, kad laukia intensyvus darbas teatro kūrybinėse aikštelėse, nepamiršime gastrolių Lietuvoje, tęsime kūrybinį dialogą su Kinija, vyksime į forumą Izraelyje, į kurį kviečia Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas", – sezono perspektyvomis dalijosi NKDT vadovas Egidijus Stancikas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių