Žalieji džiunglių spąstai: peles medžiojantis augalas

Indonezijoje, Sumatros ir Javos salose keliautojams pavyko nufilmuoti peles medžiojantį plėšrų augalą. Tai – ne atsitiktinumas. Tiesiog tokia jau „Nepenthes spathulata“ rūšies augalo gastronominė specializacija – graužikai. Nesvarbu, pelės ar žiurkės – augalas pajėgia suvirškinti net jų dantis ir kaulus.

Epizodas, kuriame užfiksuota, kaip nieko blogo neįtarianti pelė šlumšteli ir amžiams pradingsta žalioje žiedo taurėje, „Youtube.com“ peržiūrėtas jau 1,5 mln. sykių. Žinoma, augalas „Nepenthes spathulata“ nėra toks siaubingas kaip žmones ryjantis „Audrey II“ iš 1986-ųjų siaubo filmo „Mažoji siaubų krautuvėlė“ („Little Shop of Horrors“), tačiau jis – plėšrus.

Augalo kamienas gali išaugti iki 5 metrų , o viršutinio žiedo taurės-gaudyklės aukštis siekia apie 30 cm. Į slidžią, burnos gleivinę primenantį žiedo taurės vidų pakliuvęs padaras žūva dėl išsekimo, o vėliau suvirškinimas enzimų.

Gamtos istorijos tyrinėtojas Stiuartas Makfersonas (Stewart McPherson), vadovaujantis Redferno gamtos istorijos muziejui, ekspedicijos po Maunt Viktoriją (Filipinai) metu kartu su kolegomis botanikais Alasteriu Robinsonu (Alastair Robinson) ir Volkeriu Hainrichu (Volker Heinrich) atrado naują plėšriųjų augalų atmainą „Nepenthes attenboroughii“.

„Vienas iš stambiausių pasaulyje plėšriųjų augalų nebuvo atrastas iki XXI a.“, - pranešime spaudai pažymi tyrėjų grupė. – Nemaža dalis plėšriųjų augalų medžioja ir minta ne tik vabzdžiais, bet ir graužikais (pelėmis, žiurkėmis). Naujosios rūšies „Nepenthes attenboroughii“ egzemplioriai yra pakankamai dideli, jog pajėgtų sumedžioti tokį stambų laimikį.“

Atradimas detaliau aprašomas žurnalo „Botanical Journal of the Linnean Society“ publikacijoje.

„Auka taurėje nuskęsta, o tada savo darbo imasi virškinimo rūgštys ir enzimai, - pasakoja S. Makfersonas. – Skystosios medžiagos suardo aukos audinius – dažniausiai lieka tik kaulai, ir tai ne visada. Kad pritrauktų grobį, plėšrieji augalai (ypač medžiojantys vabzdžius) paprastai būna spalvingi. Augalai prisitaikė prie tokio išlikimo būdo, nes tose vietovėse, kur jie auga, dirva stokoja maistingųjų medžiagų.“

„Filipinuose atrasta plėšriųjų augalų atmaina subrandina sodriai žalios spalvos taurę-gaudyklę su purpurinėmis dėmelėmis, - tęsia botanikas. – Iš supančios augalijos šios rūšies egzemplioriai išsiskiria labai aiškiai.“

Kas lieka iš suvirškintos pelės galite pamatyti čia:



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių