VU Vaikų universiteto studentai sugrįš žiemą

Vilniaus universitetas (VU) gegužės pabaigoje mokslo pažinimo duris atvėrė patiems jauniausiems universiteto studentams ir sukvietė juos į VU Vaikų universiteto trečiąjį paskaitų ciklą.

Penktadienį mažieji smalsuoliai išklausė paskutinę paskaitą ir užpildę studijų knygeles su universitetu atsisveikino iki žiemos.

Per šį vasaros paskaitų ciklą VU Vaikų universiteto studentai išklausė penkias paskaitas. Jose mokslo įdomybių netrūko. Pirmojoje paskaitoje susirinkusius smalsuolius sveikino VU akademinių reikalų prorektorius Juozas Galginaitis, o Matematikos ir informatikos metodikos katedros docentas Romualdas Kašuba „kietūnes“ ir „kietūnus“ sukvietė į Aritmijos rojų. Smagiai pokštavę ir juokus laidę studentai sprendė painų galvosūkį.

Antroje paskaitoje „Ką gali papasakoti senas aulinis batas?“ Komunikacijos fakulteto strateginės raidos prodekanas Rimvydas Laužikas vaikams aiškino apie medijų teoriją. Pasirodo, kiekvienas daiktas yra medija, nes saugo ir perduoda informaciją, gali papasakoti savo istoriją. Ypač daug istorijų žino seni daiktai – muziejų eksponatai, archeologiniai radiniai. Lektorius vaikams atskleidė archeologų rasto ir restauratorių „prakalbinto“ bato istoriją ir atsakė į klausimą, kas galėjo būti batų savininkas, iš ko tas batas pagamintas ir kada jis buvo nešiotas. 

Didžiausio vaikų aktyvumo sulaukė paskaita apie sveiką mitybą „Kodėl ne viskas, kas skanu, yra sveika?“. Joje Medicinos fakulteto prodekanas Rimantas Stukas kalbėjo apie sveikos mitybos principus ir kartu su vaikais ieškojo atsakymo, ar viskas, kas mums taip skanu, naudinga mūsų sveikatai. Vaikai choru vardijo palankius ir sveikatai nepalankius maisto produktus, nagrinėjo sveikos mitybos piramidę ir aiškinosi, kokį maistą rinktis, kad būtų sveiki ir sparčiai augtų. „Bulvių traškučiai yra nesveiki, nes padegę. Jie turi daug teršalų“, – aiškino antrokas Jonas.

Priešpaskutinė paskaita vaikus panėrė į informatikos mokslo ir žinių pasaulį. Kompiuterijos katedros lektorius Linas Būtėnas vaikus sukvietė švęsti kompiuterio gimtadienį. Paskaitoje pasakota apie iškilusį žmonių poreikį skaičiuoti, kaip gimė kompiuteris, kaip jis keitėsi ir kas yra superkompiuteris. „Dabar kompiuteriai tokie nedideli, seniau jie buvo didelės „dėžės“. Aš taip pat turiu kompiuterį, bet su juo tik žaidžiu žaidimus“, – pasakojo antrokas Vytas.

Paskutinėje, birželio 18 d. vykusioje paskaitoje „Šviesa aplink mus“ Fizikos fakulteto Puslaidininkių fizikos katedros profesorius Edmundas Kuokštis kalbėjo apie šviesą. Jaunieji paskaitos klausytojai nustebino sukauptomis žiniomis. Studentai aiškinosi, kas yra šviesa, koks šviesos sklidimo greitis. „Šviesa sklinda daug greičiau už garso bangas. Kai bus sukurti šviesos greičio erdvėlaiviai, pasieksime tolimas planetas“, – sakė fizika besidomintis Povilas. Vaikai sužinojo apie spalvų spektrą ir kaip daiktai atspindi spalvas. „Ši paskaita pati įdomiausia, nes man patinka fizika“, – sakė ketvirtokas Robertas.

Vasaros paskaitų ciklas vaikams neprailgo. Vaikų universiteto studentai kaip visuomet buvo smalsūs ir aktyvūs, domėjosi dėstytojų pasakojimais, sprendė pateiktas užduotis, samprotavo. Mažuosius palikę tėveliai veltui laiko neleido ir klausėsi gyvenimiškomis temomis skaitomų VU mokslininkų paskaitų.


Šiame straipsnyje: vaikų universitetas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių