VDAI įspėja dėl neteisėtų duomenų bazių pirkimo

Pastaruoju metu VDAI sulaukia signalų, kad įvairūs asmenys vykdo tiesioginę rinkodarą siūlydami pirkti neteisėtai sudarytas elektroninio pašto adresų ar mobiliojo ryšio telefonų numerių duomenų bazes siekiant siūlyti savo prekes ar paslaugas.

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija primena, kad tiesioginė rinkodara – tai veikla, skirta paštu, telefonu arba kitokiu tiesioginiu būdu siūlyti asmenims prekes ar paslaugas ir (arba) teirautis jų nuomonės dėl siūlomų prekių ar paslaugų.

VDAI nori atkreipti duomenų valdytojų ir asmenų, vykdančių ar ketinančių vykdyti šią veiklą, dėmesį, kad, atsižvelgiant į teisės aktų nuostatas, tiek tokių duomenų bazių sudarymas iš viešųjų rinkmenų, tiek patys pasiūlymai pirkti elektroninio pašto adresų ir (arba) mobiliojo telefono numerių duomenų bazes, tiek šiose duomenų bazėse esančių kontaktų naudojimas teikiant tiesioginės rinkodaros pasiūlymus yra neteisėtas, ir tokią veiklą vykdantys asmenys gali būti patraukti administracinėn atsakomybėn.

Visų įmonių, įstaigų, organizacijų ir kt., vadinamųjų duomenų valdytojų, dėmesiui! Net ir viešai skelbiami asmens kontaktiniai duomenys turėtų būti maksimaliai apsaugoti, todėl, internetiniuose tinklalapiuose skelbiant asmenų kontaktinius duomenis reikia imtis visų būtinų apsaugos priemonių, kurios užkirstų galimybę kompiuterinėmis programomis automatiniu būdu tuos duomenis kopijuoti, kaupti ir kurti iš jų duomenų bazes.

Asmenys, kuriems siūloma pasinaudoti neteisėtu būdu surinktais asmens duomenimis rinkodaros tikslais, turėtų žinoti, kad tai yra neleistina ir neteisėta, nes pagal Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymą asmens duomenys gali būti tvarkomi tiesioginės rinkodaros tikslais tik po to, kai duomenų subjektas duoda sutikimą. Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatyme (toliau – ERĮ) nustatyta, kad naudoti elektroninių ryšių paslaugas, įskaitant elektroninio pašto pranešimų siuntimą, tiesioginės rinkodaros tikslu leidžiama tik gavus išankstinį abonento ar registruoto elektroninių ryšių paslaugų naudotojo sutikimą. ERĮ taip pat numato, kad draudžiama tiesioginės rinkodaros tikslu siųsti elektroninio pašto pranešimus slepiant siuntėjo, kurio vardu informacija siunčiama, tapatybę arba nenurodant galiojančio adreso, kuriuo gavėjas galėtų pareikalauti nutraukti tokios informacijos siuntimą.

2009 m. pradžioje VDAI asmuo pateikė skundą, jog į savo elektroninio pašto dėžutę gavo nepageidaujamą elektroninio pašto pranešimą, kuriuo siūloma įsigyti juridinių ir fizinių asmenų duomenų bazes. Skunde prašyta išsiaiškinti, ar tokiu būdu nėra neteisėtai tvarkomi fizinių asmenų duomenys. VDAI, išnagrinėjusi skundą, surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą už asmens duomenų tvarkymą tiesioginės rinkodaros tikslu. Toliau šis protokolas buvo persiųstas nagrinėti Vilniaus miesto antrajam apylinkės teismui, kuris pripažino duomenis tvarkiusį asmenį padarius administracinius teisės pažeidimus ir paskyrė baudą. Daugiau informacijos apie šį atvejį galite rasti čia.

VDAI primena jokiu būdu nepasinaudoti platinamais pasiūlymais pirkti neteisėtai sukurtas elektroninio pašto adresų ir (arba) mobiliojo ryšio telefonų numerių duomenų bazes, nes, kaip ir minėta pirmiau, administracinėn atsakomybėn traukiami ne tik asmenys, kuriantys ir siūlantys tokias duomenų bazes, bet ir jas įsigiję bei jose esančius duomenis tiesioginei rinkodarai vykdyti panaudoję asmenys.


Šiame straipsnyje: duomenų apsaugaspam

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių