Tobula praktika: mažai darbo valandų, solidus atlygis ir žinios

Būtent tokį tobulos vasaros praktikos paveikslą piešia tie studentai, kuriems praktinis mokymas vasarą - tik formalumas.

Deja, šiandien kai Lietuvoje bedarbių skaičius perkopė daugiau kaip 15 procentų ribą, tokių (ne)motyvuotų, (ne)mokslių, (ne)gabių studentų ganėtinai daug. „Alytaus naujienos“ pakalbino du skirtingai, tačiau pozityviai apie praktinį mokymą vasarą mąstančius alytiškius, studijuojančius Vilniuje ir Klaipėdoje.
 
Praktikos tikslai ir uždaviniai

Pagrindiniai vasaros praktikos tikslai, keliami vos pirmą ar antrą kursą baigusiam studentui, yra: įvertinti žinias, gebėjimus, mokėjimus ir įgūdžius, įgytus per studijas universitete, kolegijoje ar profesinėje mokykloje. Deja, ne visuomet studentai noriai įgyvendina jiems keliamus tikslus, ypač kai draugai, kolegos, studijuojantys kitas specialybes, vasarą gali skirti pramogoms, atostogoms ir darbui savoje ar svečioje šalyje. Studentai, kurie vasarą privalo atlikti mėnesio ar ilgesnę praktiką tam tikroje įstaigoje, nebūtinai noriai, tačiau išsiunčiami saviugdai reikalingam užsiėmimui, o ne studentiškoms atostogoms.
 
Pasak Klaipėdoje studijuojančio Eimanto, praktikai keliami tikslai pernelyg dideli ir nesuderinami su studento lūkesčiais bei norais. „Kiekvienas studentas, išlaikęs pavasario sesijos egzaminus, nori pailsėti ir kibti į darbus. Nors Lietuvoje šiuo metu įsidarbinti yra sudėtinga, dėl šios priežasties daug draugų ieškojo sezoninio darbo užsienyje, deja, aš turėjau pasilikti ir vykti į trijų savaičių praktiką. Sesija baigėsi birželio viduryje, praktiką baigiau liepos viduryje ir dabar pusantro mėnesio esu išlaikytinis, nes nei išvažiuoti nebėra kada, nei įsidarbinti čia nepavyks“, - piktinosi vaikinas.
 
Paklaustas, ar, jo nuomone, vasaros metu studentai turėtų visiškai netobulinti savo žinių - neatlikti praktikos - Eimantas teigė, kad praktika galėtų būti atliekama mokslo metais: „Jeigu aš galėčiau atlikti praktiką rudenį, vasarą uždarbiaučiau studijoms, pragyvenimui, o rudenį visa jėga derinčiau teorinius ir praktinius mokymus. Tačiau apie tai niekas negalvoja, todėl su draugais juokaujame, kad tobula praktika būtų - vos keletas valandų per dieną, solidus atlyginimas ir bent truputis vertingų žinių. Šiandien nė vienas iš šių punktų neįgyvendinamas.“
 
Sudėtinga, bet naudinga

Vilniaus universitete teisę studijuojanti būsimoji ketvirtakursė Edita Mikalonytė, besipraktikuojanti Alytaus rajono apylinkės prokuratūroje, teigia, kad praktinis mokymasis vasarą turėtų būti neatsiejama kiekvienos studijų programos dalis. „Vasaros praktika reikalinga, nes visada yra norinčiųjų tobulinti savo žinias laisvu nuo studijų metu. Vis dėlto vasaros praktika neturėtų būti privalomas dalykas, nes šios atostogos skirtos studentų poilsiui ir tą laisvą laiką studentai turėtų išnaudoti savo nuožiūra (vieni dirba, kiti keliauja, dar kiti tiesiog atostogauja). Mano manymu, turėtų būti sudaroma galimybė atlikti vasaros praktiką norintiesiems, tačiau ji neturėtų būti privaloma“, - teigė mergina.
 
Kava ir laikraščiai

Nors kai kuriose mokymo įstaigose praktika būna pavasarį, dažnam studentui ją tenka atlikti ir vasarą, to reikalaujama studijų programose. Vis dažniau ir pačios įmonės ieško norinčiųjų atlikti nemokamą praktiką vasaros metu. Tačiau nuomonė, kad vasaros praktika - puiki galimybė gauti gerą darbo vietą ateityje, šiandien dažnai palydima pesimistiškų replikų. Taip pat visuomenėje gyvuoja stereotipas, jog vasaros praktikos metu studentas verda kavą, plauna puodelius ir atlieka kitus pagalbinius darbus. Tačiau tai priklauso nuo darbdavio ar praktikos vadovo požiūrio į patį studentą. Žinoma, kurie stengiasi ir kryptingai mokosi dirbti, nelieka nepastebėti ir neįvertinti.
 
Praktikos metu studentai įsipareigoja atsakingai atlikti kiekvieną praktikos įstaigos patikėtą individualią ar kolektyvinę užduotį. Pasak Klaipėdoje studijuojančio Eimanto, praktikantas daro viską, ką jam liepia. „Jeigu praktiką atlieki nežinomoje, naujoje vietoje, dažnai su tavimi elgiasi kaip ne su būsimu specialistu, o kaip su pasiuntinuku. Dėl šios priežasties studentas dažnai praranda motyvaciją ne tik dirbti, bet ir mokytis. Todėl labai svarbu rasti gerą praktikos vietą. Labiausiai pasiseka tiems, kurie ne tik gali tobulinti savo žinias, bet ir yra skatinami - gauna už tai atlygį. Tačiau šiandien tokių tik vienetai“, - nuomone dalijosi vaikinas. 
 
Įvertinimas už darbą

Atlygis už vasarą įgytas žinias studentui - pažymys, dažniausiai - teigiamas. Nors praktikantai trokšta ir materialinio atlyginimo. Praktikanto darbą vertina įstaigos ar praktikos vadovas, taip pat dažnai rašomos ir studento praktinio mokymo išvados - įvertinamos žinios, įgūdžiai, gebėjimai, darbų ir praktinio mokymo ataskaitos kokybė, drausmė. Praktikos metu įgytas žinias vertina ir universiteto ar kolegijos paskirtas praktikos vadovas.
 
Nors studentas irgi žmogus, trokštantis ir valgyti, ir miegoti, ir viską žinoti, dažnai jis lyginamas su moliu. Tačiau gero ir kruopštaus keramiko rankose net ir primityviausias molis gali tapti meno kūriniu.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių