Talpių kuro elementų dar reikės palūkėti

Kuro elementų baterijos, kurios galėtų tiekti elektros energiją mažiausiai kelis kartus ilgiau, nei dabartinės elektroninių įtaisų baterijos, jau ilgą laiką vis įvardinamos kaip „pasirodysiančios kitas ar dar kitais metais“. Tačiau dabar JAV Vyriausybė panaikino vieną kliūtį – Transporto departamentas pakoregavo taisykles ir į lėktuvą nebedraudžia įsinešti baterijų, kuriose yra metanolio, butano ar skruzdžių rūgšties.

Rinkos analitikų teigimu, ši kliūtis buvo viena svarbesnių, kodėl kuro elementų baterijos tiek laiko vis likdavo tik prototipiniuose gaminiuose. Kuro elementuose elektros energija gaminama cheminės reakcijos būdu – tai nėra degimu pagrįstas veikimas. Išsekus kuro elementui, reikėtų įstatyti naują kasetę.

Analitikai tikina, kad kuro elementai dabar jau tikrai metų ar dviejų laikotarpyje atsiras rinkoje.

Kai kurie gamintojai tai patvirtina. „Lilliputan Systems“ kitų metų pabaigoje ketina pristatyti cigarečių pakelio dydžio kuro elementą, kuriuo būtų galima įkrauti bet kokių įtaisų baterijas naudojant USB kabelį. Toks kroviklis kainuotų apie 100-150 JAV dolerių, o keičiamos kuro kasetės – nuo 1 iki 3 dolerių. Kroviklio tiekiamos elektros energijos pakaktų 20 kartų ilgiau nei tokio paties dydžio įprastų baterijų.

„MTI MicroFuel Cells“ ties kuro elementais dirba nuo 2000 metų. Dabartinė jos pagaminta baterija yra tris kartus talpesnė, nei ličio jonų baterijos naudojamos mobiliuose telefonuose. Kompanija tikisi dar patobulinti bateriją, kad jos talpa viršytų ličio jonų baterijos bent 10 kartų. Ji planuoja kuro elementų įkroviklius kitų metų pabaigoje, o šiuo metu dirba su elektronikos įtaisų gamintojais, kad integruotų kuro elementų baterijas į pačius įtaisus.

„Panasonic“ žada pasiūlyti nešiojamąjį kompiuterį su kuro elementų baterijomis, kurių pakaktų 20 valandų tiekti energiją kompiuteriui. Tiesa, jo parduotuvių lentynose iki 2012 metų nesitiki pamatyti ir pati kompanija.

Ne visi gamintojai yra optimistiški kuro elementų atžvilgiu. Pavyzdžiui, viena didžiausių pasaulyje kompiuterių gamintojų – „Lenovo“ atstovai kuro elementų komerciniuose nešiojamų kompiuterių nemato dar artimiausius penkerius metus. Anot jų, reikia standartizuoti kuro elementų gamybą ir užtikrinti, kad papildymo kasečių bus taip pat lengva įsigyti, kaip dabar galima nusipirkti AA tipo šarminių elementų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių