Svarstomas reikalavimas įspėti apie mobiliųjų telefonų keliamą grėsmę

Meino įstatymų leidėjai siekia, kad šioje valstijoje ant mobiliųjų telefonų būtų įspėjimai, kad jie gali sukelti smegenų vėžį, nors mokslininkai vis dar nesutaria šiuo klausimu, o pramonės lyderiai prieštarauja šiam reikalavimui.

Kai kuriose valstijose tokie įspėjimai ant šių prietaisų jau pateikiami, tačiau nei viena JAV valstija jų nereikalauja. Panašios pastangos planuojamos ir San Franciske: meras Gavin Newsom nori, jog jo miestas būtų pirmasis, reikalaujantis šių įspėjimų. Meino respublikonė Andrea Boland teigia, jog daugelis tyrimų nurodo vėžio riziką, todėl ji yra įsitikinusi, jog įstatymų leidėjai turi leisti šį pasiūlymą svarstyti 2010 metų sesijos, prasidėsiančios sausio mėnesį, metu.

Andrea Boland naudoja mobilųjį telefoną, tačiau garsiakalbį ji laiko toliau nuo savo galvos. Ji taip pat išjungia telefoną, nebent laukia skambučio. Visi mobilieji telefonai skleidžia radiaciją. Remiantis Andrea Boland pasiūlytu įstatymų projektu, visi gamintojai turėtų palikti lipdukus ir įspėjimus, kad elektromagnetinė radiacija gali sukelti smegenų vėžį. Šie įspėjimai turėtų rekomenduoti vaikams ir nėščioms moterims mobiliuosius telefonus laikyti toliau nuo savo galvos bei kūno. Federalinė ryšių komisija, kuri užtikrina, jog visi JAV parduodami mobilieji telefonai yra saugūs, nustatė standartus „specifiniam absorbcijos lygiui“, tačiau tai nereikalauja sumažinti radiacijos lygį.

San Francisko pasiūlyme reikalaujama mobiliojo telefono absorbcijos lygį pateikti greta kainos. Andrea Boland pasiūlyme šis lygis nėra minimas, tačiau reikalaujama nuolatinio ir nenuimamo įspėjimo.

Kol kas nesutariama dėl mobiliųjų telefonų žalos sveikatai. Maždaug 950 000 mobiliųjų telefonų vartotojų iš 1,3 milijono Meino gyventojų nežino, kokias rizikas kelia mobilieji telefonai. Remiantis „CTIA-The Wireless Association“ duomenimis, pernai metais mobiliųjų telefonų abonentais JAV tapo daugiau nei 270 milijonų žmonių, nors 2000 metais jų buvo tik 110 milijonų. Pramonės grupė tvirtina, kad prietaisai yra saugūs. „Kalbant apie poveikį sveikatai, „CTIA“ ir bevielio ryšio pramonė visuomet remiasi mokslu ir nešališkomis sveikatos organizacijomis. Apžvalginiuose moksliniuose įrodymuose nurodoma, jog bevielio ryšio prietaisai nekelia pavojaus visuomenės sveikatai“, - sakė „CTIA“ vadovas John Walls.

James Keller yra skeptiškai nusiteikęs dėl įspėjančių etikečių. Jis mano, kad daugybė dalykų gali sukelti vėžį, tačiau trūksta mokslinių įrodymų, galinčių tai patvirtinti. Be to, žmonės negali gyventi be mobiliųjų telefonų. „Tai man atrodo šiek tiek kvaila, tačiau įspėjimas juk tikrai nieko blogo nepadarys. Tai neprivers manęs nenaudoti mobiliųjų telefonų“, - pripažino jis.

Nors dar nėra atlikta ilgalaikių tyrimų dėl mobiliųjų telefonų sukeliamo vėžio, kai kurie mokslininkai siūlo imtis atsargumo priemonių. Pernai metais Pitsburgo vėžio instituto universiteto direktorius Ronald B. Herbertan nusiuntė savo bendradarbiams įspėjimus dėl vėžio sukėlimo. Jo teigimu, vaikai neturėtų naudoti mobiliųjų telefonų, kadangi jų smegenys vis dar vystosi. Suaugusieji turėtų telefoną laikyti toliau nuo savo galvos ir naudoti garsiakalbį arba belaides ausines. Ronald B. Herbertan teigia, jog mokslinių tyrimų išvadų reikia laukti pernelyg ilgai. Jis vienas iš gydytojų ir mokslininkų, kurie rugpjūčio mėnesį patvirtino L. Lloyd Morgan atliktą tyrimą. Jame nurodoma, jog 10 ar daugiau metų naudojant mobilųjį telefoną, žymiai padidėja smegenų navikų rizika.

Tarptautinė mokslininkų grupė pažymėjo, jog daugybė valstybių išleido įspėjimus ir Europos parlamentas priėmė rezoliuciją, raginančią vyriausybes imtis veiksmų ir spręsti klausimus, susijusius su mobiliųjų telefonų naudojimo keliama rizika. Tačiau Nacionalinis vėžio institutas mano, kad kol kas buvo atlikti tik mišrūs ir nenuoseklūs tyrimai, nes mobilieji telefonai JAV plačiai naudoti pradėti tik nuo 1990 metų. „Nors tyrimai ne visada rodo ryšį tarp mobiliųjų telefonų naudojimo ir vėžio, mokslininkai vis dar atsargūs, nes reikia atlikti papildomus tyrimus, norint pateikti išvadas“, - rašoma vėžio instituto svetainėje.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių