Šiukšlių telkinys Ramiajame vandenyne padidėjo 100 kartų

Didžiulis plastiko šiukšlių sūkurys Ramiojo vandenyno šiaurėje per pastaruosius 40 metų padidėjo 100 kartų, teigiama trečiadienį paskelbtame moksliniame straipsnyje.

Be to, mokslininkai perspėja, kad mažyčių - mažesnių nei 5 mm skersmens - plastiko dalelių „sriuba“ gali sutrikdyti atviro vandenyno ekologinę pusiausvyrą.

1972-1987 metais tyrimams paimtuose pavyzdžiuose dažniausiai nebūdavo randama jokių plastiko mikrodalelių, rašoma straipsnyje Karališkosios draugijos žurnale „Biology Letters“.

Šiandien, kaip apskaičiavo mokslininkai, ratu besisukanti šiukšlių masė, vadinama Didžiąja Ramiojo vandenyno šiukšlių dėme, yra maždaug Teksaso dydžio.

„Mažų žmogaus pagaminto plastiko dalelių gausumas dėmėje per pastaruosius keturis dešimtmečius padidėjo šimtą kartų“, - skelbia Kalifornijos universiteto mokslininkai.

Jungtinių Tautų (JT) Aplinkosaugos programa nurodo, kad kiekviename kvadratiniame vandenynų kilometre yra maždaug 13 tūkst. plastiko dalelių, bet didžiausia problema yra šiaurinėje Ramiojo vandenyno dalyje.

Plastiko dalelės patenka į jūrinių gyvūnų ir paukščių organizmus, be to, šiose šiukšlėse yra daug toksiškų cheminių medžiagų.

Minėtas tyrimas parodė, kad Didžioji Ramiojo vandenyno šiukšlių dėmė tampa nauja buveine jūriniams čiuožikams (Halobates), kurie minta planktonu bei žuvų ikrais. Šiaip vabzdžiais taip pat minta jūriniai paukščiai, vėžliai ir žuvys.

Jūrų čiuožikams, kurie visą gyvenimą praleidžia jūroje, reikia kieto paviršiaus kiaušinėliams dėti. Anksčiau tokie dalykai vandenynuose būdavo palyginti reti – tai būdavo plūduriuojantys medienos gabalai, pemza ir jūrų kriauklės.

Jeigu plastiko mikrodalelių tankumas didės, daugės ir šių vabzdžių, „potencialiai - tokio grobio kaip zooplanktonas ar žuvų ikrai sąskaita“, perspėja mokslininkai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių