Seniausių pasaulio augalų penketukas: kas jie?

Seniausiam Lietuvos augalui Stelmužės ąžuolui yra 1500 metų. Atrodytų nemažai, bet pasaulyje yra ir kur kas senesnių augalų. Britų naujienų portalas telegraph.co.uk sudarė seniausių pasaulio augalų penketuką.

Penketuke – augalai, kurie geba apdulkinti patys save. Jeigu jie gyvena gerose sąlygose ir jiems negrasina žolėdžiai gyvūnai ar gamtos kataklizmos, tuomet jie turi didelę tikimybę išgyventi, o save apdulkindami jie išvengia žalingų mutacijų.

1. Karališkoji Lomatija (Lomatia tasmanica) – Tasmanijos saloje rastas augalas, kuriam yra apie 43 600 metų. Kai kurių mokslininkų nuomone, gali būti, kad šiam augalui yra net 135 tūkst. metų. Šios rūšies augalas yra saugomas. Laukinėje gamtoje jų tebėra apie 500 ir jie teužima 1,2 kv. km plotą. Bandomas veisti botanikos soduose.

2. Gaylussacia brachycera – mėlynių veislė JAV. Manoma, kad šio krūminio augalo kolonijai Apalčų kalnuose daugiau nei 13 tūkst., metų. Kitos kolonijos yra 1300 - 8000 metų amžiaus. Liko riboti plotai. Saugomas augalas.

3. Kreasotės krūmas (Larrea tridentata) – paplitusi Šiaurės Amerikos vakarinės dalies dykumose. Seniausiai kolonijai daugiau nei 11 tūkst. metų. Plačiai paplitūsi rūšis. Jai negresia išnykimo pavojus.

4. Amerikietiškoji drebulė (epušė) (Populus tremuloides) – vėsesnėse klimato juostose augantis Šiaurės Amerikos augalas. 10 tūkst. metų amžiaus. Plačiai paplitęs. Dauginasi šaknimis. Vienos kolonijos medžiai turi lygiai tokias pačias savybes ir negali apsidulkinti su kitais augalais, todėl per tūkstančius metų kolonijos išliko nepakitusios.

5. Juodoji eglė (Picea mariana) – auga šiaurinėje Šiaurės Amerikos dalyje. Plačiai paplitusi Kanadoje. Vertinama dėl geros kokybės medienos. Seniausiai kolonijai – 1800 metų.

Na, o šeštoje vietoje galėtume įrašyti ir mūsų lietuvišką galiūną Stelmužės ąžuolą. Kita vertus seniausias Lietuvos (ir viso pasaulio) medžių amžinai negyvuos. Dabar jo būklė labai sunki. Medį apniko samanos, grybeliai ir dumbliai. Ląstelės sunkiai beatsinaujina. Aukščiau išvardinti augalai turi teorinę galimybę išgyventi neribotą laiką, nors dėl klimato kaitos pasikeitus gyvenimo sąlygoms gali ir neišgyventi.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių