Rūšiavimo šiukšliadėžės - dar ne Lietuvos nosiai

Išnešus šiukšles, lauke jus pasitinka trys mieli ir spalvoti „teletabiai“. Taip šmaikščiai vadinami konteineriai skirti rūšiavimui. Tačiau ar esate matę rūšiavimui skirtą šiukšledėžę? Didžiųjų Lietuvos miestų centruose apstu kavinių, siūlančių maistą išsinešti, tačiau panaudotas pakuotes ir kitas atliekas tenka mesti į paprastą šiukšlių dėžę. Pasirodo, taip gali būti jau nebeilgai.

Nenutylant kalboms apie būtinybę rūšiuoti, Europos Sąjungos (ES) šalių sostinėse, rūšiavimui skirtų šiukšliadėžių miesto centruose tik daugėja. Lietuvos sostinėje Vilniuje tokių šiukšliadėžių nėra. Pasak valdininkų, nėra todėl, kad neleidžia finansinės galimybės.

Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Vita Braškienė GRYNAS.lt teigė, kad skyrius yra susipažinęs su rūšiavimo šiukšliadėžių patirtimi kitose šalyse.

Pašnekovės teigimu, turėtų būti einama prie tokios praktikos, bent jau pradedant jas statyti centrinėje miesto dalyje.

Didžiausias keblumas norint įrengti tokias šiukšliadėžes – finansai. Šiuo metu Vilniuje yra įrengtos 252 „VSA” rūšiavimo konteinerių aikštelės. Bet nėra nė vienos rūšiavimo šiukšliadėžės.

Pasak V. Braškienės, „šis klausimas bus svarstomas, kai atsiras finansinė galimybė pakeisti įprastas šiukšliadėžes į skirtas rūšiavimui.“

Užsienis sėkmingai rūšiuoja

Tokių šiukšliadėžių miesto centruose gausu kitose Europos Sąjungos šalyse ir ne tik.

Pavyzdžiui, Danijos sostinėje Kopenhagoje tokių šiukšliadėžių daug, jos nieko nebestebina, gyventojai jomis noriai naudojasi. Berlyne (Vokietija) taip pat.

Net ir Egipto kurortiniame mieste Hurgadoje yra primityvių, bet žmonių noriai naudojamų rūšiavimo šiukšliadėžių.

Rūšiuos, jei tai nebus „parodomosios“ šiukšliadėžės

Paklausti, ką mano apie rūšiavimo šiukšliadėžes, centrinėje miesto dalyje, vilniečiai ir miesto svečiai dideliu pritarimu netryško. Pagrindinė problema, kuri neramino didžiosios daugumos apklaustųjų – esą tai, kad net ir surūšiuotos šiukšlės neretai pilamos į bendrą šiukšlių srautą, tad kam dar rūšiuoti?

„Coffee Inn“ kavinėje sutiktos merginos Ivona ir Giedrė teigė, kad gal ir imtų rūšiuoti mieste, tačiau jei tokių konteinerių būtų ne vienas ir ne du.„Rūšiuoti gal ir ryžtumėmės, bet nenorime, kad tai būtų tik „parodomosios“ šiukšliadėžės, t.y. jų būtų tik keletas visame mieste. Jei jau turime tiek daug rūšiavimo konteinerių ant kiekvieno kampo, tai gal jau metas pagalvoti ir apie tokias šiukšliadėžes. Jei kiti rūšiuoja, tai gal ir pas mus įsivyrautų tokia mada“, – svarstė merginos.

„Tačiau, nemanau, kad kažkas labai „cackintųsi“ ir rūšiuotų, tarkim, išgertos kavos puodelį. Nors, gal tokių ir atsirastų. Šios rūšiavimo šiukšliadėžės galėtų būti prie didesnių kavinių, prekybos centrų“, – pridūrė Giedrė.

Nerūšiuoja iš tingumo

Vienoje didžiausiųjų greito maisto kavinėje kalbintas Aivaras, pasakojo, kad rūšiavimo konteineriai mieste gal ir praverstų. Tačiau pasak jo, tokios kavinės galėtų „susiprotėti“ ir pačios ryžtis įrengti viduje arba prie pat kavinių tokias rūšiavimo šiukšliadėžes.

„Žinoma, didesnį dėmesį turi skirti ir valdžia, tačiau tuo galėtų pasirūpinti ir didesnės kavinės. Juokinga ir šiek tiek pikta, kai šios kavinės ne vienus metus giriasi, kad savo klientams siūlo greitai suyrančius maišelius, tuos, atseit ekologiškus. Tai tegul nesustoja ir vysto toliau ekologiškus projektus. O jos toliau giriasi“, – piktinosi Aivaras.Visgi pašnekovas nemano, kad tokios šiukšliadėžės turėtų didelį populiarumą, mat jo manymu, didelio žmonių susidomėjimo, tie patys rūšiavimo konteineriai, vis dar nesulaukia.

„Žmonės kalba, kad ai, kam čia rūšiuoti, vis tiek viską sumeta į bendrą šiukšlių srautą. Mes čia tik „durnių voliojam“. Gal tai ir tiesa, nežinau. Tačiau tokios žmonių kalbos turbūt daugiau iš tingumo, o ne iš realių faktų. Nors, taip, esu girdėjęs, kad tokių dalykų pasitaiko, tačiau, kol pats nepamačiau, tai nesiryžtu taip drąsiai to tvirtinti“, – apie žmonių požiūrį į rūšiavimą kalbėjo vyriškis.
NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių