Pavasariui – gaivinanti rabarbarų rūgštelė (receptai)

Nuo seno dėl vaistinių ir maistinių savybių vertinami rabarbarai pavasarį gali būti puikus vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis. Jie jau stiebiasi soduose ir daržuose, tad galima dairytis receptų ir paskanauti šių ankstyvųjų daržovių. Tiesa, būtina įsidėmėti, kad peraugę rabarbarai gali ir pakenkti.

Vertingi jauni lapkočiai

Manoma, kad XVII a. rabarbarai buvo tarp svarbiausių vaistinių augalų, iš kurių ir dabar farmacijos pramonė gamina vaistus. Vaistinėmis savybėmis pasižymi jų šaknys, turinčios biologiškai aktyvių medžiagų. O jauni lapkočiai vartojami maistui. Rabarbarų lapkočiuose yra gausu vitaminų C ir P, taip pat vitamino K, kuris organizme palaiko normalų kraujo krešėjimą.

Be to, rabarbarai turtingi mineralinių medžiagų: kalcio, magnio, fosforo, geležies, šis augalas naudingas ir dėl organinių rūgščių, antioksidantų, skaidulinių medžiagų.

Tačiau svarbu žinoti, kad rabarbarais reikia mėgautis pavasarį, vėliausiai iki Joninių. Mat šis augalas pavasarį turi daugiau citrinos ir obuolių rūgščių, o vasarą pradeda daugiau kaupti oksalo rūgšties, kuri yra kenksminga. Tiesa, tvirtinama, kad oksalo rūgšties kiekiai nėra dideli, tačiau geriau nerizikuoti.

Ir desertas, ir pagardai

Pavasarį nuskinti saldžiarūgščiai lapkočiai – puikūs įdaras įvairiems pyragams, kitiems desertams gaminti, ledams pagardinti. Vaikus galima nudžiuginti kisieliais, kompotais, želė. Iš skania rūgštele gaivinančių rabarbarų gaunasi puikios cukatos. Rabarbarų galima dėti į sriubas ir troškinius.

Žinoma, vertingesni termiškai neapdoroti rabarbarai, tad lapkočiais galima pagardinti įvairias salotas. Ir šeimynai, ir svečiams galima pasiūlyti išskirtinio deserto – supjaustytus lapkočių gabaliukus pamirkyti meduje. Tik prieš vartojimą reikia nulupti lapkočių odelę. Toks deserto valgymas ypač turėtų patikti vaikams. Rabarbarai laisvina vidurius, tad, suprantama, mėgautis tokiu desertu reikia saikingai.

Rabarbarų galima užsišaldyti žiemai (prieš tai patariama nuplauti verdančiu vandeniu), išsivirti uogienių, džemų. Rūgštūs lapkočiai tiks su saldesnėmis uogomis. Rabarbarų skonį pabrėžia apelsinų žievelės, imbieras, cinamonas.


Specialistės komentaras

Gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė:

– Rabarbaruose yra išskirtinai didelis vitamino K kiekis – jis svarbus kraujo krešėjimui, kaulų struktūrai, osteoporozės profilaktikai, imunitetui, yra duomenų, jog mažina Alzheimerio ligos riziką. Tai – naudingas maistas, nes turi mažą kalorijų kiekį (100 g – tik 21 kcal.). Šiose daržovėse yra didelis kiekis oksalo ir obuolių rūgšties – jos lemia rūgštų rabarbarų skonį, todėl jie rečiau valgomi žali.

Kalcio, esančio rabarbaruose, organizmas negali pasisavinti, kadangi jis susijungia su oksalo rūgštimi ir susidaro kalcio oksalatas. Žmonės, sergantys podagra, inkstų ligomis, inkstų akmenlige turėtų riboti produktus, turinčius daug oksalo rūgšties. Jos kiekį rabarbaruose sumažina jų terminis apdorojimas. Žinoma, sveikiems žmonėms saikingas rabarbarų vartojimas, ypač jei apsieinama be cukraus, yra puikus skaidulų, vitamino K ir C, antioksidantų (polifenolių, antocianinų (nuo jų priklauso raudona rabarbarų spalva), beta karotino) šaltinis.


Receptai

Rabarbarų drebučiai

Reikės:

3 stiklinių vandens,

2 stiklinių supjaustytų rabarbarų lapkočių,

stiklinės cukraus,

1,5 šaukšto želatinos,

pagal skonį gvazdikėlių ir apelsino žievelės,

300 g grietinėlės,

šaukšto miltinio cukraus.

Rabarbarus suberkite į pasaldintą verdantį vandenį ir apvirkite, bet nepervirkite. Į iškoštą nuovirą supilkite išbrinkintą želatiną ir ištirpinkite. Į formą suberkite pusę rabarbarų ir užpilkite skysčiu. Šiems sustingus vėl užberkite rabarbarus ir užpilkite skysčiu. Sustingusius drebučius papuoškite plakta grietinėle. Skanaus!

Pavasario salotos 

Reikės:

200 g rabarbarų lapkočių,

2 didesnių morkų,

2 svogūnų,

2 šaukštų medaus,

3 šaukštų grietinės arba jogurto,

krapų, petražolių, špinatų.

Lapkočius supjaustykite kubeliais, užpilkite medumi, išmaišyti ir palaikyti keliolika minučių  šaldytuve. Supilkite tarkuotas morkas, supjaustykite ir suberkite svogūnus, įdėti grietinės ar jogurto ir apibarstykite susmulkintais žalumynais. Skanaus!

Rabarbarų ir varškės apkepas

Reikės:

400 g rabarbarų,

0,5 kg varškės,

0,5 stiklinės manų kruopų,

2 kiaušinių,

2–3 šaukštų sviesto,

2 šaukštų džiūvėsėlių,

150 g cukraus.

Rabarbarus supjaustyti nedideliais gabaliukais ir palaikyti apie pusvalandį karštame pasaldintame vandenyje. Varškę gerai išsukti, sudėti likusį cukrų, kiaušinius, manų kruopas, įpilti stiklinę šutintų rabarbarų nuoviro). Viską išmaišyti, dėti į riebalais išteptą keptuvą, apšlakstyti sviestu, apibarstyti džiūvėsėliais ir kepti įkaitintoje orkaitėje iki pusvalandžio. Skanaus!



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
RABARBARU PYRAGAS: 175gr margarino (sviesto) 175gr cukraus 1 pak.vanilinio cukraus truputis druskos 4 kiausiniai 300gr miltu 3a.s. kepimo milteliu Tesla deti i blekute. Ant virsaus supilti 1,5kg supjaustytu rabarbaru (pirsto ilgio gabalais). Kepti175°C 20min. Po to suplakame 4 kiausiniubaltymus su 200gr cukraus (cukru pilti palaipsniui) ir uzdedame ant pyrago virsaus. Dar kepame 175°C 15-20min. Apibarstyti cukrumi. ARBA: rabarbarus sumaisyti su 150gr cukraus ir kepti. Iskepusi pyraga apibarstyti cukraus pudra.SKANAUS!
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių