Prieš 50 metų į orbitą pakilo pirmasis amerikietis

Pirmadienį sukanka 50 metų, kai į orbitą pakilo pirmasis amerikiečių astronautas. 

Tačiau istorinė sukaktis maloni, bet kartu ir liūdna: pirmosios žmones Mėnulyje išlaipinusios šalies pilotuojami skrydžiai dabar priklausomi nuo Rusijos, praneša naujienų agentūra AFP.  1962 metų vasario 20 dieną, 9.47 val. vienuoliktuoju bandymu astronautas Johnas Glennas raketa „Atlas“ pakilo iš Kanaveralo kyšulio ir per mažiau nei penkias valandas tris kartus apskrido aplink Žemę. 

Šis skrydis įvyko praėjus beveik metams po to, ko pirmasis į kosmosą pakilo sovietų kosmonautas Jurijus Gagarinas. Tačiau jis atkūrė pasitikėjimą Amerikos gebėjimu varžytis kosmoso lenktynėse, o J. Glennas per naktį tapo tautos didvyriu. 

90-ies sulaukęs J. Glennas nepamiršo savo misijos politinės reikšmės. 

„Sovietai tuo metu teigė, kad techniškai jie yra pranašesni, nes jų raketos kilo, o mūsiškės per dažnai sproginėjo paleidimo aikštelėse. Jie teigė pasiekę tašką, kur kaip visuomenė buvo techniškai pranašesni nei mes“, – spaudos konferencijoje penktadienį kalbėjo J. Glennas. 

1962 metų gegužės 24 dieną į kosmosą pakilęs antrasis amerikiečių astronautas Scottas Carpenteris teigė, kad pirmieji skrydžiai į orbitą paruošė kelią pirmiesiems amerikiečių žingsniams mėnulyje po septynerių metų, 1696 metų liepą. 

„Šie skrydžiai tautai parodė, kad nors mes savo pažanga ir atsilikome nuo Sovietų Sąjungos, mes sugebėjome juos pralenkti“, – kalbėjo S. Carpenteris. 

Abu buvę astronautai išreiškė nerimą, kad NASA nebeturi pilotuojamų skrydžių į kosmosą programos po to, kai praėjusią liepą nurašyti paskutinieji daugkartiniai erdvėlaiviai. Dabar amerikiečiai į Tarptautinę kosminę stotį keliauja rusų „Sojuz“ kosminiais aparatais. 

„Šis daugkartinių erdvėlaivių atsisakymas reiškia, kad neturime savos kosmoso transportavimo sistemos, kuri padėtų nusigauti į mūsų kosminę stotį. Taigi dabar turime sudaryti kontraktus su rusais“, – kalbėjo J. Glennas. 

1974–1999 metais demokratų senatoriumi buvęs J. Glennas teigė, kad buvusio JAV prezidento George`o W. Busho administracija paaukojo šalies kosmoso ambicijas, sumažindama finansavimą NASA. 

„Manau, kad tai labai blogai. Tikiuosi, kad bent kai kurie bandymai atkurti savo kosmoso transportavimo sistemą bus sėkmingi“, – kalbėjo buvęs astronautas. 

NASA tikisi, kad privačios bendrovės sukurs sistemas, pakeisiančias daugkartinius erdvėlaivius. Manoma, kad tai užtruks apie penkerius metus. 

Viena tokių kompanijų, „Space X“, pirmąjį komercinį kosminį aparatą į Tarptautinę kosminę stotį planuoja paliesti kovo 20 dieną.

Kinijai planuojant pilotuojamus skrydžius į Mėnulį, S. Carpenteris teigia esąs susirūpinęs, kad amerikiečiai „prarado ryžtą“. 

„Kai Johnas ir aš pradėjome dirbti šiai šaliai NASA, JAV visame pasaulyje buvo gerbiama kaip galinti padaryti šalis, o vėl įvairiausių priežasčių tapome negalinčia padaryti šalimi. Aš dėl to apgailestauju“, – teigė S. Carpenteris. 

Paklaustas, ar skrisdamas į kosmosą bijojo, J. Glennas sakė: „Be abejonės, mes supratome, kad tai nėra pats saugiausias reikalas.“ Tačiau jis teigė nustūmęs baimes į šalį, kad įvykdytų misiją. 

„Tai svarbu mūsų šaliai. Tai buvo svarbu dėl Šaltojo karo, tai buvo naujas žingsnis į priekį, ir mes didžiavomės, galėdami ten atstovauti savo šaliai. Visa buvo padaryta kaip įmanoma saugiau, o su nedidele likusia rizika mes susitaikėme“, – kalbėjo buvęs astronautas.


Šiame straipsnyje: kosmonautasKosmosasJAVNASA

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kuo nustebins „Mokslo sala“?
  Kuo nustebins „Mokslo sala“?

  Praėjusį ketvirtadienį iš penkių senojo žemyno valstybių atvykę profesionalai padėjo stiprius pamatus Kaune planuojamo mokslo populiarinimo centro koncepcijos sukūrimui. Intensyvią sesiją Kaune surengę mokslo centrų ekspertai galutinius sav...

  5
 • „Facebook“ griežtina kovą su propaganda
  „Facebook“ griežtina kovą su propaganda

  „Facebook“ ketvirtadienį pranešė griežtinantis saugumą, siekiant atremti vyriausybių ir kitų subjektų pastangas skleisti dezinformaciją ar manipuliuoti diskusijomis dėl politinių priežasčių. ...

  3
 • NASA erdvėlaivis sėkmingai pranėrė tarp Saturno žiedų
  NASA erdvėlaivis sėkmingai pranėrė tarp Saturno žiedų

  Bepilotis NASA aparatas „Cassini“ sėkmingai pranėrė tarp Saturno žiedų, nors kurį laiką buvo dingęs ryšys su Žeme, bet vėliau jis atgijo, pranešė JAV kosmoso tyrimų agentūra ketvirtadienį. ...

 • „Mokslo sriuba“: keturi būdai panaudoti mūsų nuotekose esantį dumblą
  „Mokslo sriuba“: keturi būdai panaudoti mūsų nuotekose esantį dumblą

  Pagalvoję apie miestų nuotekų valymo procesą, daugelis pirmiausia įsivaizduojame nosį riečiantį kvapą, ištisus kalnus po valymo likusių atliekų. ...

 • Jauni išradėjai griauna mitus, kad chemija – baubas, o fizika – džiunglės
  Jauni išradėjai griauna mitus, kad chemija – baubas, o fizika – džiunglės

  Agurkų sėklos languose, stiklainiuose spalvotos salotos, o termostate pačių augintos bakterijos – taip atrodo VII forto kazematų laboratorija, kur jaunieji išradėjai griauna mitus, esą chemija – baubas, o fizika – džiunglės. ...

 • Pirmajam Lietuvos lazeriui įsižiebti padėjo kelnės
  Pirmajam Lietuvos lazeriui įsižiebti padėjo kelnės

  Dabar Lietuva pasaulyje pirmauja mokslinių lazerių srityje. Tačiau pirmojo lazerio įžiebimas prieš daugiau nei penkiasdešimt metų tai padariusiam fizikui prof. Juozui Vidmančiui Vaitkui  primena anekdotinę istoriją. „[Soviet...

 • Sporto halėje e-sportininkai rungėsi dėl tūkstantinių prizų
  Sporto halėje e-sportininkai rungėsi dėl tūkstantinių prizų

  Penktadienį prasidėjo 10 dienų truksiantis informatiškiausias studentų festivalis „InfoShow“. Tradiciškai renginių maratoną pradėjo jau penkioliktus metus rengiama elektroninio sporto fiesta „InfoShow Lan Party“. Le...

 • „Galaxy S8“ prieš „iPhone“: kuris pranašesnis?
  „Galaxy S8“ prieš „iPhone“: kuris pranašesnis?

  Varle.lt specialistų manymu, naujieji „Samsung“ flagmanai tikrai gali drąsiai pretenduoti į geriausių 2017 metų išmaniųjų telefonų titulą. Pagal kai kuriuos parametrus jie lenkia net naujausią „Apple“ išmanųjį....

  1
 • „Galaxy A5 <span style=color:red;>(2017)</span>“: kuo išskirtinis?
  „Galaxy A5 (2017)“: kuo išskirtinis?

  Praeitų metų „Samsung Galaxy A“ išmaniųjų telefonų serija dizaino požiūriu buvo labai vykusi. Telefonai atrodė labai stilingai, nors, pagal charakteristikas, šiek tiek nusileisdavo kai kuriems kinų analogams. Tenka pripažint...

 • Pokytis evoliucijoje: rasti seniausi pasaulyje grybai?
  Pokytis evoliucijoje: rasti seniausi pasaulyje grybai?

  Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) atsitiktinai aptiktos fosilijos turbūt yra seniausi kada nors rasti grybai, daug senesni, nei iki šiol žinoti mokslui, ir dėl jų tenka perrašyti šių organizmų, kurie nėra nei augalai, nei gyvūnai, ...

Daugiau straipsnių