Pašvaistės švyti ir Urano atmosferoje

Mokslininkai pirmą kartą užfiksavo pašvaistes Urano atmosferoje. Jos pastebėtos naudojant kosminį teleskopą „Hubble“.

Urano šviesų spektaklis susidėjo iš trumpalaikių, blyškių, švytinčių taškų, smarkiai besiskiriančių nuo spalvingų šviesų, dažnai stebimų Žemės ašigaliuose, praneša „Daily Mail“. 

Atlikę stebėjimus tyrėjai švytinčius taškus du kartus aptiko apšviestoje Urano pusėje, toje, kuri matoma pro „Hubble“ teleskopą. 
Anksčiau tolima pašvaistė tirta tik naudojant pro šalį skriejančių kosminių aparatų instrumentus. 

Kitaip nei pašvaistės Žemėje, kurios keletui valandų dangų gali nudažyti žaliomis ar rausvomis spalvomis, naujai aptikta pašvaistė Urane truko vos keletą minučių. 

Apskritai pašvaistės yra magnetosferos, srities, supančios planetą, savybė. Magnetosferą kontroliuoja planetos magnetinis laukas, o Saulės vėjas, pastovi iš Saulės sklindančių elektros krūvį turinčių dalelių tėkmė, ją formuoja. 

Pašvaistės atmosferoje susidaro tuomet, kai krūvį turinčios Saulės vėjo dalelės dideliu greičiu patenka į magnetosferą ir magnetinio lauko yra nukreipiamos link magnetinių polių. Štai kodėl Žemėje pašvaistės stebimos prie ašigalių. 

Tačiau priešingai nei Žemės, ar net Jupiterio bei Saturno, Urano magnetosfera mokslininkams labai menkai pažįstama, teigė astronomas Laurentas Lamy iš Paryžiaus observatorijos, vadovavęs naujajam tyrimui. 

Jo komandos, kurioje dirbo tyrėjai iš Britanijos, Prancūzijos ir JAV, tyrimo rezultatai skelbiami žurnale „Geophysical Research Letters“. 

Pašvaistės Urane yra blyškesnės nei Žemėje, o planeta yra už daugiau kaip 4 mlrd. kilometrų. Ankstesni bandymai aptikti jas iš Žemės baigėsi be rezultatų. 

Paskutinį kartą atidžiau pažvelgti į Urano pašvaistes mokslininkai galimybę turėjo prieš 25 metus, kai pro planetą praskriejo kosminis aparatas „Voyager 2“. 

„Ši planeta nuodugniai tirta tik kartą, dar 1986 metais, kai pro ją praskriejo „Voyager“. Nuo to laiko neturėjome galimybių gauti naujų šios labai neįprastos magnetosferos stebėjimų“, – teigė L. Lamy. 

Planetų mokslininkai žino, kad Urnas yra tikras Saulės sistemos keistuolis, kai kalbama apie jo ašies kryptį. 

Kitos planetos primena besisukančius vilkelius, skriejančius aplink Saulę, o Uranas panašesnis į ant šono parvirtusį vilkelį – kuris vis tiek sukasi. 

Tyrėjai įtaria, kad neseniai pastebėtų pašvaisčių pasirodymas susijęs su Urano sukimosi keistenybėmis ir savitais jo magnetinės ašies bruožais. 

Magnetinė ašis nuo sukimosi ašies nukrypusi 60 laipsnių – tai didžiulis pakrypimas, palyginus su 11 laipsnių skirtumu Žemėje. 

Neseniai stebėtos pašvaistės skiriasi ne tik nuo susidarančių Žemėje, bet ir nuo „Voyager“ anksčiau aptiktų Urane. Kai prieš keletą dešimtmečių kosminis aparatas praskrido pro planetą, Uranas buvo netoli saulėgrįžos – jo sukimosi ašis buvo nukreipta į Saulę. 

Esant tokiam išsidėstymui, magnetinė ašis buvo dideliu kampu nukrypusi nuo Saulės vėjo tėkmės, sukurdama magnetosferą, panašią į Žemės magnetosferą, tačiau labiau dinamišką. 

Tokiomis 1986 metais stebėtomis sąlygomis, pašvaistės truko ilgiau nei stebėtosios neseniai ir daugiausiai buvo stebimos neapšviestose planetos pusėje, panašiai kaip ir matomos Žemėje, aiškino L. Lamy. 

„Hubble“ negali matyti kitos planetos pusės, taigi tyrėjai nežino, kokios pašvaistės, jei tokių yra, sukuriamos ten. 

Naujieji stebėjimų duomenys surinkti tuomet, kai planeta buvo netoli lygiadienio, kai nė viena Urano sukimosi ašies pusė nenukreipta į Saulę, o ašis yra beveik statmena Saulės vėjui. 

Išsamesnės žinios apie Urano magnetosferą padėtų mokslininkams išbandyti savo teorijas apie tai, kaip funkcionuoja Žemės magnetosfera.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Iš kur atsiranda vorų ir gyvačių baimė?
  Iš kur atsiranda vorų ir gyvačių baimė?

  Vorų ir gyvačių paniškai bijo tikrai ne visi, tačiau tikrai galima sakyti, kad dideliam vorui perropojus ekraną dabar išsigąstų daugelis skaitytojų. Tačiau kodėl taip yra? Kaip išsiaiškinti, ar žmonių vorų ir gyvačių ...

 • Ką NASA darytų galimos apokalipsės atveju?
  Ką NASA darytų galimos apokalipsės atveju?

  JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) darbas yra tirti kosmosą ir apie atradimus pranešti visuomenei – net jeigu tas atradimas įspėtų apie artėjančią pasaulio pabaigą. Taip LRT.lt sako NASA „Jet propulsion ...

 • Šiuolaikinis mokslininkas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį
  Šiuolaikinis mokslininkas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

  Mokslininko portretas dažnai suvokiamas stereotipiškai – tarp knygų ar mėgintuvėlių laboratorijoje užsidaręs fanatikas ir ribotą socialinį gyvenimą gyvenantis intravertas. Pasak Lietuvos mokslo ir verslo atstovų, toks įsivaizdavimas ja...

 • Lietuviai norėtų skaityti daugiau elektroninių knygų, bet jų neranda
  Lietuviai norėtų skaityti daugiau elektroninių knygų, bet jų neranda

  Elektroninių skaityklių privalumus žino visi, tačiau ištikimais jų vartotojais tapę žmonės sutaria: knygų lietuvių kalba pasirinkimas skaitymo mylėtojams – labai mažas. Daug skaitanti Rima Aukštuolytė sako taip pripratusi prie ...

 • „Apple“ kuria pigesnę „iPhone X“ versiją
  „Apple“ kuria pigesnę „iPhone X“ versiją

  Jungtinių Valstijų technologijų milžinė "Apple" kuria pigesnę jubiliejinio išmaniojo telefono "iPhone X" versiją, teigia Japonijos technologijų tinklaraštis "Macotakara". ...

 • Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?
  Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

  Gyvename technologijų amžiuje. Auga karta, kuri greitai perpranta skaitmeninių įrenginių programas, o valdyti jas išmoksta lengvai ir intuityviai. Ar negalėtume įgimtą vaikų smalsumą nukreipti ne vartojimo, o kūrybos kryptimi? Ar negalėtų j...

 • TKS įgula baigė kibernetinio manipuliatoriaus remonto darbus
  TKS įgula baigė kibernetinio manipuliatoriaus remonto darbus

  Du JAV astronautai penktadienį baigė itin svarbius Tarptautinės kosminės stoties (TKS) kibernetinio manipuliatoriaus remonto darbus, likus mažai laiko iki planuojamo naujos krovininės kapsulės atvykimo lapkričio pradžioje, pranešė NASA. ...

 • Panika: bevielis ryšys tapo nesaugus?
  Panika: bevielis ryšys tapo nesaugus?

  WPA2 protokolas buvo laikomas saugiu beveik 13 metų. Bent jau iki šio savaitgalio, kai šiame protokole buvo atrastos kelios saugumo spragos, dėl kurių programišiai gali stebėti visą informacijos srautą tarp WiFi maršrutizatori...

  1
 • Įspėja: informacija socialiniuose tinkluose gali pakenkti karjerai
  Įspėja: informacija socialiniuose tinkluose gali pakenkti karjerai

  Į pozicijas, kurioms nereikalinga specifinė darbinė patirtis, dažnai aplikuoja šimtai pirmo darbo ieškančių studentų. Visų jų gyvenimo aprašymai atrodo gana panašiai: aktyvi veikla studentų organizacijose, darbas kavinėje...

 • Dirbtinis intelektas: ateityje – milijonai bedarbių ir kastų sistema?
  Dirbtinis intelektas: ateityje – milijonai bedarbių ir kastų sistema?

  „Trumpuoju laikotarpiu visos inovacijos žudo darbo rinką – nauja inovacija reiškia skausmą, chaosą, Laukinių Vakarų etapą“, – konferencijoje „Next Economy“ teigė verslininkas Ilja Laursas. Dirbtinis intelektas...

  4
Daugiau straipsnių