Panevėžio gimnazijoms – aukso amžius

Katastrofiškai mažėjant mokinių skaičiui ir Panevėžio mokykloms kaunantis dėl pirmokų, bent jau kol kas dėl išlikimo galvos nesuka gimnazijos.

Prestižine laikoma J.Balčikonio gimnazija, baigusi preliminarų mokinių priėmimą, skaičiuoja už durų palikusi apie pusę šimto pretendentų į gimnazistus.

Į septynias 9-ąsias klases švietimo įstaiga šiemet ketina priimti 196 mokinius. Prašymų sulaukta apie pustrečio šimto iš 23 miesto mokyklų mokinių.

Būsimuosius gimnazistus mokykla atsirinko pagal šešių pagrindinių dalykų – lietuvių kalbos, matematikos, užsienio kalbos, istorijos, fizikos ir biologijos – pirmojo pusmečio įvertinimus. Pateikusiųjų prašymus mokytis šioje mokykloje žemiausias balas – 7.

Gimnazijos direktoriaus Raimondo Dambrausko nuomone, daugelį metų nemažėjantį mokyklos populiarumą lemia gana aukštas akademinis lygis.

„Jei iš 23-ų mokyklų vaikai pageidauja pas mus mokytis, turbūt paklausą turim. Tiesa, mokinių ir pas mus gali sumažėti, jei aukštojo mokslo prestižas kris ir daugiau bus besirenkančiųjų amatininkiškas specialybes“, – svarsto direktorius.

98,5 proc. praėjusiais metais gimnaziją baigusių abiturientų mokslus tęsia aukštosiose mokyklose, iš jų 7 proc. – užsienyje. J.Balčikonio gimnazistai studijuoja prestižiniuose Kembridžo, Mančesterio universitetuose.

Anot direktoriaus, veikiausiai studijas svetur  pasirinks apie 60 šiųmečių abiturientų.

Abiturientai traukia svetur

Į V.Žemkalnio gimnaziją šiemet nepateko apie 100 norinčiųjų joje įgyti brandos atestatą. Šešiose 9-ose gimnazijos klasėse kitąmet mokysis 190 mokinių.

Anot gimnazijos vadovo Artūro Totilo, žemiausia pretendentų į gimnazistus šešių dalykų balų suma buvo 42.

Šiemet gimnazija išlydės 219 abiturientų. Direktoriaus teigimu, į aukštąsias mokyklas kasmet įstoja apie 90 proc. V.Žemkalnio gimnazistų.

Anot įstaigos vadovo, daugėja abiturientų, apsisprendusių studijuoti užsienyje. Pernai į Angliją, Daniją, Švediją mokytis išvyko 20 V.Žemkalnio gimnazistų. Direktorius neabejoja, kad šiemet tokių bus gerokai didesnis būrys.

„Kaip bebūtų keista, studijos Lietuvos aukštosiose mokyklose vis sunkiau prieinamos. Užsienyje ne tik studijuoti pigiau atsieina, bet ir lengviau paimti paskolą mokslams, paprasčiau susirasti darbą, todėl 41 proc. šalies abiturientų planuoja išvažiuoti mokytis svetur. Manau, kiekvienam lietuviui turi būti apmaudu, kad jaunimas nebenori nei studijuoti, nei gyventi Lietuvoje“, – kalbėjo A.Totilas.

Kausis dėl mokinių

„Minties“ gimnazija nepatenkino daugiau kaip 60-ies norinčiųjų joje mokytis prašymų. Į 9-ąsias klases mokykla pakvietė mokytis apie 200 mokinių. Tačiau gimnazijos direktorius Egidijus Samas neatmeta, kad dalis pakviestųjų mokyklos slenksčio neperžengs.

„Buvo pretendentų, rašiusių prašymus į tris gimnazijas, todėl nepakviesti mokytis neturi prarasti vilties – jiems dar gali atsirasti laisvų vietų“, – mano E.Samas.

Anot jo, tapti gimnazistais vylėsi ne tik gerai besimokantieji. Prašymus pateikė ir pirmame pusmetyje iš šešių pagrindinių dalykų turintieji mažiausius teigiamus įvertinimus. Direktoriaus teigimu, tokiems šansai patekti į gimnaziją – labai menki.

A.Samo nuomone, laikai, kai Panevėžio gimnazijos į jas besiveržiančius mokinius skaičiuoja šimtais, po metų ar poros turėtų baigtis. Anot jo, mokinių sumažėjimas gresia ne tik dėl demografinių priežasčių.

Kol kas gimnazijos didelės konkurencijos nejaučia, nes į devintąsias klases naujus mokinius priima tik trys – J.Balčikonio, V.Žemkalnio ir „Minties“.

Tik šiais mokslo metais gimnazijos vardą gavusi J.Miltinio mokykla į devintąsias klases priims savo mokinius, taip pat  kitąmet gimnazija tapsianti 5-oji vidurinė.

„Kai mieste būsime penkios gimnazijos, neturinčios žemesnių nei 9-osios klasės, konkuruosime dėl kiekvieno aštuntoko“, – mano E.Samas.

Pedagogams – niūros prognozės

Miesto Švietimo skyrius niūriausias perspektyvas prognozuoja ne gimnazijų pedagogams, o pradinių klasių mokytojams.

Skyriaus vyriausiasis specialistas Eugenijus Kuchalskis skaičiuoja, kad darbo teks ieškotis bent 10-iai pradinukų mokytojų. Pernai miesto mokyklose vietos neliko 13-ai pradinių klasių pedagogų.

Apie dalykų mokytojų atleidimus Švietimo skyrius dar nekalba, tačiau E.Kuchalskis prasitaria, kad darbo sumažėjimas neišvengiamas ir jiems – ateinančiais mokslo metais į Panevėžio mokyklas susirinks net 900 mokinių mažiau nei mokėsi šiemet.
„Kai kurių dalykų mokytojams arba teks dirbti per kelias mokyklas, arba vienoje turėti labai mažą krūvį. Tokią situaciją lemia ne tik mokinių mažėjimas, bet ir Vyriausybės programa. Seniau pradinėje klasėje galėjo mokytis mažiausiai 20 mokinių, pagrindinės mokyklos klasėje – 22. O nuo praėjusio rugpjūčio mokinių skaičius padidintas, dėl to mažėja klasių komplektų ir krūviai mokytojams“, – teigė E.Kuchalskis.

Nors kasmet Panevėžyje sumažėja tiek mokinių, kiek užtektų vienai vidurinei mokyklai, tačiau, anot E.Kuchalskio, bent iki 2012 m. Panevėžyje neplanuojama mažinti švietimo įstaigų.


Šiame straipsnyje: Panevėžysgimnazijamoksleivis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių