Nors kova su interneto piratais vis dar nuostolinga, pasiduoti neketinama

Amerikos garso įrašų asociacija (RIAA) nuo 2006 iki 2008 metų kovodama su autorinių teisių pažeidėjais teisinėmis paslaugomis užsiimančioms įmonėms sumokėjo apie 64 milijonus dolerių. Apie tai savo tinklaraštyje „Recording Industry vs. People“ rašo amerikiečių teisininkas Rejus Bekermanas.

Už tą patį laikotarpį asociacijai iš pažeidėjų pavyko gauti 1,4 milijono dolerių baudų pavidalu ir konfliktus išsprendžiant neteisiniu keliu. Tokiu būdu Amerikos garso įrašų asociacijos nuostoliai siekė daugiau kaip 62 milijonus dolerių.

Remiantis paskelbtais duomenimis, Bekermanas padarė išvadą, kad pelno gavimas iš vartotojų per teismą nėra RIAA pagrindiniu siekiu. Teisininko manymu, asociacija labiau siekia informuoti apie tai, kad nelegalus muzikos siuntimasis gali tapti teisinių problemų ir didelių baudų priežastimi.

Tačiau Bekermanas nesiremia 2009-2010 metų statistika, kada RIAA pavyko pasiekti kelias ženklias teismines pergales prieš autorinių teisių pažeidėjus. Amerikiečiai Džemis Tomasas ir Džoelis Tanenbaumas buvo nubausti 1,9 ir 0,7 milijono dolerių bauda už neteisėtą muzikos atsisiuntimą. Tiesa, vėliau baudų suma ženkliai sumažėjo.

Aktyvėjanti autorinių teisių agentūrų veikla didina pasipriešinimą iš failų mainus palaikančių organizacijų. Štai JAV pilietinių laisvių grupė „Electronic Frontier Foundation“ davė parodymus Vašingtono teismui, kuriais siekiama sustabdyti didžiausią JAV elektroninės erdvės piratų medžioklę.

Ši grupė nori, kad teismas atmestų tūkstančius ieškinių dėl tariamai neteisėtų failų dalinimosi. JAV autorių teisių grupė, padavė ieškinius vardu septynių kino kūrėjų vardu, teismui įteikė skundus. Jie tikrai solidūs - kaltinama per 14 000 asmenų parsisiuntus filmus nelegaliai.

Pasak minėtos grupės, metodai siekiant susekti įtariamus piratus yra netobuli- išaiškinamas tik kompiuteris, o ne pats interneto piratas.

Piratavimo nuostolius sumažintų mokesčiai?

Siekiant sumažinti piratavimo nuostolius, siūloma ne tik aktyviai kovoti su šią veiklą vykdančiais asmenims, bet ir kompensuoti nuostolius mokesčių pavidalu. Štai Didžiosios Britanijos organizacija „PRS for Music“, kuri atstovauja muzikinės industrijos interesams, ragina įvesti piratavimo mokestį. Jį ketinama užkrauti interneto tiekėjams.

„PRS for Music“ vyriausiojo ekonomisto Vilo Peidžo teigimu, mokestis leis sumažinti nuostolius, kuriuos leidybos kompanijos patiria dėl nelegalaus jų muzikos platinimo internete.

Pagal „PRS for Music“ projektą, mokesčiai pateks į valstybės biudžetą arba tiesiogiai leidėjams. Mokesčių suma keisis priklausomai nuo nelegaliai atsisiustos muzikos kiekio per tam tikrą laiko tarpą.

Nelegalių failų kiekį bendrame duomenų sraute fiksuos speciali programa. Ankščiau dėl piratavimo patiriamus nuostolius buvo siūloma kompensuoti mokesčiu DVD diskams ir MP3 grotuvams. Danijoje buvo ketinama apmokestinti visus interneto naudotojus. Pagal projektą, surinktos lėšos turėjo būti paskirstytos tarp autorinių teisių savininkų. Panašus siūlymas jau kuris laikas klaidžioja ir Lietuvos ministerijose



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių