„Skype“ dešimtmetis: kaip pokalbiai pakeitė mūsų gyvenimus

 • Teksto dydis:

Visiems gerai žinoma internetinių pokalbių galimybę suteikianti programa „Skype“ gyvuoja jau 10 metų. Vis dėlto ši internetinė priemonė nebuvo pirmoji leidusi skambinti į pagalbą pasitelkus skaitmenines technologijas, rašo BBC.

Teigiama, kad daugelis žmonių pokalbių internetu galimybę priima kaip neatimamą, tačiau taip tikrai nėra. Viena „Skype“ populiarumo priežasčių, kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų, yra būtent tas faktas, kad programa yra naudojama didelio skaičiaus vartotojų. Tačiau estų kūrinys turi aibes konkurentų, tokių kaip „Google Hangouts“, „Facetime“, „Tango“ ir „Viber“.

Vis dėlto BBC ragina įvertinti, kaip smarkiai technologijos paveikė mūsų gyvenimus.

Vaizdo pokalbiai leidžia artimiesiems matyti savo vaikus ir vaikaičius visame pasaulyje. „Mes su savo tėvais šnekame kiekvieną vakarą, nes tai vienintelis būdas jiems pamatyti, kaip auga jų anūkė“, – pasakojo Londone gyvenanti Lu Yang, kurios tėvai gyvena Pekine.

L. Yang teigia programą „Skype“ naudoja ir kur kas rimtesniems darbams nei pramoginiai pokalbiai. Moteris ilgą laiką dirbo Londone įsikūrusiame fonde, kuris padeda persekiojamiems žurnalistams.

„Internetiniai pokalbiai yra vienintelė ir unikali priemonė, norint išvengti cenzūros, kuri tam tikrose šalyse yra įprasta“, – pasakojo L. Yang.

Daktarai robotai

Visai nekeista, tačiau vaizdo skambučiai naudojami ir medicinoje. Pavyzdžiui Sietle dirbantis daktaras Maneeshas Batra kiekvieną savaitę skambina į Ugandą, kur su vietiniais gydytojais dalinasi patirtimi.

„Vaizdo pokalbiai leidžia kur kas lengviau apibūdinti ir parodyti sudėtingas procedūras“, – BBC pasakojo daktaras.

Tuo tarpu Masačiusetso technologijos instituto inžinieriai nusprendė žengti vieną žingsnį toliau ir įkūrė įmonę pavadinimu „iRobot“. Kompanijos sukurtas prietaisas sekioja paskui koridoriuose vaikščiojančius daktarus ir leidžia jiems susisiekti su pacientais, esančiais palatose, kurios yra kituose korpusuose.

„Išsivysčiusių šalių populiacija sparčiai senėja, o sveikatos priežiūros kainos
drastiškai auga. Vis dėlto mes turime robotų technologijas, kurios leidžia spręsti tokias problemas“, – BBC pasakojo „iRobot“ vadovas Jeffas Beckas.

Vaizdo technologijos ypatumai

Korporacijos „Microsoft“, kuri 2011 metais įsigijo „Skype“ už 22 mlrd. litų, atstovas Markas Gillerras pasakojo BBC turįs istorijų, kaip technologijos leidžia sujungti žmones.

„Pernai mačiau, kaip vieną šeimą sujungė pokalbis mūsų programa“, – pasakoja M. Gillettas. – Tai buvo šeima, kurios dalis gyveno Šiaurės Korėjoje, o kita dalis – Kinijoje. Jų pasimatymas fiziškai beveik neįmanomas, tačiau technologija tiesiog tirpdo geografinius atstumus.

Vis dėlto video pokalbiai turi ir tamsiąją pusę, rašo BBC.

Praėjusią savaitę vienas Australijos armijos kadetas buvo nuteistas už tai, kad lytinį aktą su nieko neįtariančia mergina tiesiogiai transliavo savo draugams kitame kambaryje. Taip pat ne kartą yra buvę atveju, kuomet įtikinę jaunuolius nusirenginėti, piktadariai šiuos ima šantažuoti lytinio pasitenkinimo vardan.

„Pats faktas, kad galima naudotis tokiomis technologijas ir būti iš principo nesusektam, suteikia galimybių išnaudoti technologiją piktiems tikslams“, – BBC pasakojo Jungtinės Karalystės vaikų priežiūros tarnybos atstovas Johnas Carras.

„Tėvai privalo pamokyti savo vaikus, ką galima ir ko negalima daryti internetu ir, kad reikia saugotis įvairaus plauko iškrypėlių“, – perspėjo J. Carras.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių