Lietuviai imasi vieno ambicingiausių projektų Europoje: augins žmogaus venas

  • Teksto dydis:

Lietuvos mokslininkai pradeda iki šiol ambicingiausią žmogaus audinių inžinerijos projektą Lietuvos istorijoje.

Kartu su partneriais iš Švedijos „Froceth“ komanda laboratorijose augins žmogaus venas. Į išskirtinio projekto įgyvendinimą Švedijos kapitalo įmonė „Verigraft“ ruošiasi investuoti 2,2 mln. eurų, teigiama pranešime spaudai.

Švedijos ir Lietuvos mokslininkų tikslas – laboratorinėmis sąlygomis užauginti visiškai biologines žmogaus venas, kurios natūraliai pritaptų žmogaus organizme.

„Tokio tipo venos auginamos naudojant paciento kraują, todėl daug lengviau prigyja žmogaus organizme ir nesukelia jokio šalutinio poveikio. Ši technologija turi potencialą iš esmės pakeisti mūsų supratimą apie kraujagyslių transplantaciją. Ji leistų sukurti personalizuotus organus ir išvengti imunosupresinių vaistų, kurie įprastai vartojami po transplantacijų“, – sako „Froceth“ bendraįkūrėja ir vadovė Agnė Vaitkevičienė.

Ši technologija turi potencialą iš esmės pakeisti mūsų supratimą apie kraujagyslių transplantaciją. Ji leistų sukurti personalizuotus organus ir išvengti imunosupresinių vaistų, kurie įprastai vartojami po transplantacijų.

Jos teigimu, vykdydami tyrimus, Lietuvos mokslininkai visų pirma remsis švedų patirtimi. „Verigraft“ jau yra atlikusi tris sėkmingas laboratorijose užaugintų venų transplantacijos operacijas bei užpatentavusi tai padaryti leidusią  technologiją.

„Verigraft“ duomenys rodo, kad visoje Europoje kraujagyslių ligos kankina daugiau nei 1,5 mln. žmonių. Naujasis gydymo metodas leistų ženkliai pagerinti žmonių, sergančių kraujagyslių ligomis, gyvenimo kokybę.

„Dabar įprastos kraujagyslių operacijos negali būti atliekamos pacientams, kurių venų vožtuvai yra negrįžtamai pažeisti ligos. Mūsų šiuo metu vystomas sprendimas jiems suteiktų alternatyvą. Pažeistos venos būtų pakeičiamos sveikomis, su funkcionuojančiais vožtuvais“, – sako A. Vaitkevičienė.

Numatoma, kad pirmoji jungtinio „Verigraft“ ir „Froceth“ projekto fazė truks iki 2019 m. rugsėjo. Tyrimo sėkmės atveju, būtų inicijuotos II ir III jo fazės bei produkto komercializavimas.

Venų ir kraujagyslių tyrimai yra visiškai nauja „Froceth“ veiklos kryptis. Iki šiol jos mokslininkai daugiausiai dėmesio skyrė vėžio gydymo sprendimams. Bendrovė aktyviai kuria imunoterapijos metodus: dendritinių ląstelių preparatus ir citokinais indukuotas ląsteles žudikes.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių