B.Galdikas: norime padėti lietuvių studentams išvykti į Indoneziją

Birutė Galdikas tikisi, kad jos vardo fondas padės lietuvių studentams išvykti į Borneo salą Indonezijoje, kur žymioji mokslininkė dirba su orangutangais.

Tą lietuvių kilmės mokslininkė, antropologijos profesorė išsakė trečiadienį susitikusi  su prezidente Dalia Grybauskaite.

Anot B.Galdikas, praėjusiais metais jai Indonezijoje padėjo trys jauni savanoriai iš Lietuvos, Birutės Galdikas fondas vienam lietuviui suteikė stipendiją vykti mokslininkei padėti. Mokslininkės teigimu, didžiausia problema lietuviams išvykti - pinigų stygius, todėl tikimasi, kad fondas šiais metais padės išvykti vienam ar dviem studentams.

Antropologė prezidentę apibūdino kaip labai šiltą ir jautrią moterį. Pasak jos, šalies vadovė išreiškė dvasinį palaikymą mokslininkės idėjoms.

"Galima pamatyti, kad ji turi labai daug patirties pasaulyje (...) Manau jai patiko, kad mes norime remti aukštojo mokslo (projektus - BNS) apie miškus ir pasaulį. Mes Lietuvoje irgi turime palaikymą, mes norime padėti, kad lietuvių studentai galėtų vykti į Indoneziją ir savanoriškai dirbti", - sakė B.Galdikas.

Pirmadienį iškilmingame VDU Senato posėdyje lietuvių kilmės pasaulyje garsiai antropologei, gamtosaugininkei, žymiausiai orangutangų tyrinėtojai prof. Birutei Galdikas įteiktos Vytauto Didžiojo universiteto Garbės daktaro regalijos. Šis apdovanojimas jai skirtas už mokslinę veiklą ir moralines vertybes, įkvėpiančias akademinę jaunuomenę siekti pažinimo ir kilnių tikslų.

VDU Garbės daktarė prof. Birutė Galdikas iškilmių metu universiteto bendruomenei bei svečiams skaitė paskaitą tema „Grėsmė orangutangų išlikimui“.Ateityje B. Galdikas ketina vystyti bendradarbiavimą su Vytauto Didžiojo universitetu: skaityti intensyvų kursą VDU studentams, bendradarbiauti tiriant Borneo orangutangų populiacijos genetinį polimorfizmą. Ji kviečia savanorius iš Lietuvos, tarp jų ir gamtos mokslų fakultetų studentus, dirbti Pasir Panjang Orangutangų globos ir karantino centre. VDU Kauno botanikos sode planuojama sodinti B. Galdikas vardo ąžuolų giraitę.


B.Galdikas teigimu, jos pagrindinis darbo tikslas - padėti žmonėms suprasti, kad orangutangai yra beveik žmonės.

"Aš noriu, kad žmonės suprastų, jog miškai Borneo nyksta, kad nyksta daug gyvūnų, daug faunos, kaip ir orangutangai. (...) Aš noriu, kad žmonės suprastų, kad orangutangai nėra tik gyvūnai, jie yra beveik žmonės (...) Pasaulyje yra apie 50 tūkst. orangutangų (...) Žmonės, kurie dirba su orangutangais, jie grįžta namo ir pasikeičia. Tai dvasinė kelionė", - sakė lietuvių kilmės antropologė.

Pasak B.Galdikas, jai ir jos kolegoms pavyko išgelbėti 6 tūkst. orangutangų - populiaciją, kuriai dėl jos dydžio negresia pavojus išnykti.

Šiuo metu, anot mokslininkės, jos gyvybei Indonezijoje pavojus nebegresia taip kaip anksčiau. Ji pripažino, kad prieš 20 metų ji buvo pagrobta. Dabar mokslininkė gauna pagalbos ir iš Indonezijos valdžios atstovų.

Tuo metu prezidentė D.Grybauskaitė po susitikimo pabrėžė, kad B. Galdikas itin svariai prisideda prie natūralios aplinkos bei gyvūnijos apsaugos ir aktyvios kovos prieš gyvosios gamtos naikinimą.

"Žemė - vienintelis mūsų prieglobstis, mūsų namai. Žalodami gamtą, žalojame patys save. Jūsų neįkainojama patirtis, veržlumas ir kilnus siekis užkirsti kelią gyvosios gamtos naikinimui yra geras pavyzdys ir paskatinimas mums saugoti savąją aplinką. Negalima gyventi šia diena. Siekdami pakeisti situaciją, kiekvienas turime pradėti nuo savęs - saugoti gamtą tiems, kurie gyvens po mūsų", - pranešime spaudai cituojama prezidentė.

D.Grybauskaitė išreiškė įsitikinimą, kad Lietuvos vardą visame pasaulyje savo aplinkosauginiais darbais garsinanti mokslininkė gali pasidalyti neįkainojama patirtimi bei mokslo žiniomis su mūsų šalies mokslininkais ir studentais, įtraukdama juos į bendrą veiklą.

Daktarė Birutė Marija Filomena Galdikas yra šiuolaikinės primatologijos, gamtos apsaugos, etologijos specialistė, keleto knygų apie nykstančią orangutangų rūšį autorė.
Ji gimė 1946 metais Vizbadene, Vokietijoje lietuvių šeimoje. Ji tapo natūralizuota kanadiete ir išaugo Toronte.

1966 metais British Columbia ir Kalifornijos universitetai jai suteikė psichologijos ir zoologijos mokslų bakalauro laipsnį. 1969 metais Kalifornijos universitete ji gavo antropologijos magistro, o 1978 metais - daktaro laipsnį.

Primatologijos specialistė, kurios tiriamasis darbas susijęs su orangutangų studijomis ir išsaugojimu, susipažino su žymiu paleontologu iš Kenijos Louis Leakey (Luisu Lykiu) ir pareiškė norą tirti orangutangus jų natūralioje aplinkoje - Indonezijos salose Borneo ir Sumatroje.

1971 metais mokslininkė atvyko į Borneo salą. Ji buvo viena iš trijų moterų, L.Leakey pasekėjų. B. Galdikas, kartu su gorilas Ruandoje tyrinėjusia ir mįslingai nužudyta Dian Fossey (Dajen Fosi) ir šimpanzes Tanzanijoje tyrinėjančia Jane Goodball (Džein Gudbol), sudarė įžymiąją trijulę, kuri pasaulyje buvo žinoma "Leakey angelų" vardu.
Trys mokslininkės, kurias įkvėpė L.Leakey, nutarė vykti į natūralią įvairių primatų (šimpanzių, gorilų ir orangutangų) aplinką.

1986 metais B.Galdikas buvo viena iš Tarptautinio orangutangų globos fondo (OFI) Los Andžele, Kalifornijoje įkūrėjų, šis fondas turi savo padalinius Australijoje, Kanadoje, Indonezijoje, Taivanyje ir Jungtinėje karalystėje. Šiuo metu ji yra šios organizacijos prezidentė, Garbės prezidentė ir mokslinė direktorė.

1997 metais B. Galdikas buvo apdovanota "Kalpataru" - tai yra aukščiausias apdovanojimas, kurį suteikia Indonezijos Vyriausybė už išskirtinę veiklą gamtos apsaugos srityje.

B. Galdikas gyvenimas ir darbai aprašyti 6 knygose, apie ją sukurta dokumentinių filmų Indonezijoje, Japonijoje, JAV, Prancūzijoje, Italijoje, Australijoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Įvardijo būtinus žingsnius, norint apsaugoti asmeninius duomenis telefone
  Įvardijo būtinus žingsnius, norint apsaugoti asmeninius duomenis telefone

  Išmanusis telefonas – tai kartu ir užrašinė, fotoaparatas ar net piniginė. Nuotraukos, kontaktai – beveik visa asmeninė informacija telpa į šį įrenginį, tačiau ne visi iš anksto pasirūpina jos apsaugos priemon...

 • Kaip atšalus orams nesugadinti mobiliojo telefono?
  Kaip atšalus orams nesugadinti mobiliojo telefono?

  Tyrimų bendrovės RAIT apklausos duomenimis, beveik 60 proc. Lietuvos gyventojų labiausiai jaudinasi dėl mobilaus telefono vagystės. Draudikai pastebi, jog gerokai dažniau už ilgapirščius telefonus iš žmonių atima neatsakingas jų pači...

 • Ar gyvūnai išties padeda išgyti?
  Ar gyvūnai išties padeda išgyti?

  Savo naujoje novatoriškoje knygoje „The Animals Among Us: How Pets Make Us Human“ („Gyvūnai tarp mūsų. Kaip naminiai gyvūnai daro mus žmonėmis“) antrozoologas Johnas Bradshaw rašo: „Įdomiausia tai, jog visuome...

 • Iš kur atsiranda vorų ir gyvačių baimė?
  Iš kur atsiranda vorų ir gyvačių baimė?

  Vorų ir gyvačių paniškai bijo tikrai ne visi, tačiau tikrai galima sakyti, kad dideliam vorui perropojus ekraną dabar išsigąstų daugelis skaitytojų. Tačiau kodėl taip yra? Kaip išsiaiškinti, ar žmonių vorų ir gyvačių ...

 • Ką NASA darytų galimos apokalipsės atveju?
  Ką NASA darytų galimos apokalipsės atveju?

  JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) darbas yra tirti kosmosą ir apie atradimus pranešti visuomenei – net jeigu tas atradimas įspėtų apie artėjančią pasaulio pabaigą. Taip LRT.lt sako NASA „Jet propulsion ...

 • Šiuolaikinis mokslininkas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį
  Šiuolaikinis mokslininkas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

  Mokslininko portretas dažnai suvokiamas stereotipiškai – tarp knygų ar mėgintuvėlių laboratorijoje užsidaręs fanatikas ir ribotą socialinį gyvenimą gyvenantis intravertas. Pasak Lietuvos mokslo ir verslo atstovų, toks įsivaizdavimas ja...

 • Lietuviai norėtų skaityti daugiau elektroninių knygų, bet jų neranda
  Lietuviai norėtų skaityti daugiau elektroninių knygų, bet jų neranda

  Elektroninių skaityklių privalumus žino visi, tačiau ištikimais jų vartotojais tapę žmonės sutaria: knygų lietuvių kalba pasirinkimas skaitymo mylėtojams – labai mažas. Daug skaitanti Rima Aukštuolytė sako taip pripratusi prie ...

 • „Apple“ kuria pigesnę „iPhone X“ versiją
  „Apple“ kuria pigesnę „iPhone X“ versiją

  Jungtinių Valstijų technologijų milžinė "Apple" kuria pigesnę jubiliejinio išmaniojo telefono "iPhone X" versiją, teigia Japonijos technologijų tinklaraštis "Macotakara". ...

 • Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?
  Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

  Gyvename technologijų amžiuje. Auga karta, kuri greitai perpranta skaitmeninių įrenginių programas, o valdyti jas išmoksta lengvai ir intuityviai. Ar negalėtume įgimtą vaikų smalsumą nukreipti ne vartojimo, o kūrybos kryptimi? Ar negalėtų j...

 • TKS įgula baigė kibernetinio manipuliatoriaus remonto darbus
  TKS įgula baigė kibernetinio manipuliatoriaus remonto darbus

  Du JAV astronautai penktadienį baigė itin svarbius Tarptautinės kosminės stoties (TKS) kibernetinio manipuliatoriaus remonto darbus, likus mažai laiko iki planuojamo naujos krovininės kapsulės atvykimo lapkričio pradžioje, pranešė NASA. ...

Daugiau straipsnių