10 galimų pokyčių Saulės sistemoje ir viskas apsiverstų aukštyn kojomis

  • Teksto dydis:

Žmonija gyvena nedidelėje žalioje planetoje turėdama vienintelį palydovą, su kuriuo skrieja apie geltoną žvaigždę kartu su kitomis septyniomis planetomis bei nesuskaičiuojamais kosminiais objektais, santykinai neblogai pažįstamais mokslo vystymosi dėka. Bet kas būtų, jeigu įvykiai vystytųsi pagal kitokį scenarijų ir mūsų sistema atrodytų visai kitaip?

Mes tyrinėjame kosmosą, kaupiame vis daugiau duomenų apie Saulės sistemą ir šiuo metu žinome apie ją 100 kartų daugiau negu prieš 100 metų. Kuo daugiau turime informacijos, tuo labiau suprantame, kaip pavyko žmonijai ir visam organiniam pasauliui vystytis būtent tomis aplinkybėmis, kurias turime šiuo metu.

1. Kas galėjo atsitikti, jeigu Marsas nebūtų praradęs savo magnetinio lauko?

Jis labiau primintų Žemę, turėtų vandenynus ir galbūt būtų išvystęs savo organinį gyvenimą. Negalima paneigti, kad kažkada taip ir buvo.

2. Jeigu Žemė prarastų Mėnulį, pas mus Žemėje būtų tamsesnės naktys, silpnesni potvyniai ir atoslūgiai, o klimatas – nestabilus.

Vadovaujantis prielaida, kad Mėnulio nebūtų nuo Žemės formavimosi pradžios iki mūsų dienų, tikriausiai mūsų planeta suktųsi žymiai greičiau, sukurdama 8 valandų parą ir 1000 dienų ilgio metus.

3. Jeigu apie Žemę būtų susiformavę žiedai, kaip apie Saturną, naktinis dangus būtų vaizdingesnis, kadangi žiedai atspindėtų daugiau šviesos negu Mėnulis. Kitą vertus, mažiau šviesos pasiektų Žemės paviršių ir žiemos būtų atšiauresnės, o vasaros – trumpesnės.

4. Kas atsitiktų, jeigu Jupiteris taptų žvaigžde ? Astronomai yra įsitikinę, kad didžiausiai mūsų sistemos planetai pritrūko santykinai nedaug laiko ir „pastangų“, kad taptų tikra žvaigžde – rudąja nykštuke. Jeigu taip būtų atsitikę, aplink ją įsivyrautų chaosas ir Žemė jame vargu ar išliktų.

5. Jeigu Žemė suktųsi į kitą pusę, Saulė mūsų planetoje tekėtų vakaruose ir leistųsi rytuose. Pasikeistų vėjų kryptys ir planetos klimatas. Europai tektų atsisveikinti su šiltais jūrų vėjais ir tenkintis šaltais Sibiro vėjais.

6. Jeigu Žemė pasikeistų vietomis su Marsu, tai reikštų milžinišką temperatūros pasikeitimą. Marse būtų žymiai šilčiau, ištirptų poliarinės kepurės ir klimatas taptų panašus į dabartinį žemiškąjį klimatą. Žemėje, deja, gerokai atšaltų.

7. Jeigu Saulės sistema būtų galaktikos centre arba jos pakraštyje?

Centre naktinis dangus būtų žymiai ryškesnis, užpildytas milijardais žvaigždžių. Šviesos savaičių atstumu, bet ne metų, Galaktikos pakraštyje mes greičiausiai neišliktume – tokiomis aplinkybėmis sulauktume daugiau praskriejančių asteroidų ir kometų ir išvengti jų smūgių nelabai pavyktų.

8. Jeigu mūsų sistemoje būtų dvi Saulės, visiškai pasikeistų dienos ir nakties režimas Žemėje, o taip pat padidėtų vandens kiekis planetos paviršiuje. Galbūt Venerai taip pat atsirastų galimybė išsaugoti savo vandenį.

9. Kas atsitiktų jeigu Saulė užgestų? Kad ir kaip keista, Žemė iškart nesušaltų. Pirmiausiai temperatūra nukristų iki –17ºC, o per metus iki –73ºC. Be fotosintezės greitai žūtų augalai, užšaltų vandenynai ir nebūtų kas gamina deguonį. Geriausia vieta žmonėms išlikti taptų, sakykime, branduoliniai povandeniniai laivai.

10. Jeigu Žemė susidurtų su juodąja skyle, jos nepaprastai galingas gravitacinis laukas suplėšytų į dalis ne tik mūsų planetą, bet ir visą Saulės sistemą šviesmečio ar mažesniu atstumu. Net jeigu juodoji skylė nebūtų labai didelė, vis vien sukeltų chaosą ir keistųsi visos Saulės sistemos planetų orbitos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Aš portretas
Puiku!Daug ko sužinojau, tik neaišku ar tai tiesa?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių