M. Cooperis: šiandieniniai mobilieji telefonai per sudėtingi

Martino Cooperio vardas jums galbūt nežinomas, tačiau daugiau kaip pusė planetos populiacijos puikiai susipažinę ir naudojasi jo išradimu - mobiliuoju telefonu.

Būtent jis sugalvojo delne telpančio belaidžio komunikacinio įrenginio idėją ir kartu su „Motorolla“ inžinieriais 1973 metais sukūrė pirmąjį beveik 1,2kg svėrusį jo prototipą.

Kai, stovėdamas vienoje Niujorko gatvėje, jis pirmą kartą paskambino naudodamasis naujuoju korinio (angl. cellular) ryšio pagrindu veikiančio mobiliojo telefono prototipu, jis net neįsivaizdavo, koks sėkmingas bus šis gaminys. Praėjus šiek tiek mažiau nei keturiems dešimtmečiams, viso pasaulio telekomunikacijų kompanijos siūlo gausybę mobiliesiems telefonams pritaikytų technologijų.

Telefonas už 10 000 dolerių

M. Cooperio teigimu, pirmojo telefono sukūrimas šiandienos pinigų verte kainavo apie 1 milijoną dolerių. „Savo kompanijoje turėjome nutraukti bet kokią kitą inžinerinę veiklą - visą personalą sutelkėme prie telefono ir jo veikimui užtikrinti reikalingos infrastruktūros projektavimo darbų. Netgi po dešimtmečio, 1983 metais, nešiojamas delne telpantis mobiliojo ryšio telefonas kainavo 4000 dolerių - tai yra daugiau kaip 10 000 dolerių šiandienos pinigais“, - sako specialistas.

M. Cooperio teigimu, jo komandai teko susidurti su nemažu iššūkiu - pirmą kartą „įsprausti“ tūkstančius komponentų į vienoje rankoje telpančio nešiojamo įrenginio korpusą. „Šios pramonės srities dizaineriai atliko puikų darbą, tačiau kai savo užduotį užbaigė inžinieriai, galutinė gaminio versija kartu su baterija svėrė apie 1,2 kg. Daug ką lėmė būtent šio pirmojo telefono baterija, kuri svėre 4-5 kartus daugiau nei ištisas dabartinis telefonas“, - sako M. Cooperis. „Baterijoje sukauptos energijos pakakdavo 20 minučių pokalbio, tačiau tai nebuvo didelė problema - žmonės jo paprasčiausiai neišlaikydavo tiek ilgai prie ausies“.

Komunikacijų „laisvės“ pranašas

Pradėjus gaminti telefonus, iškilo nauja problema - kaip adaptuoti to meto automobiliniams telefonams pritaikytą komunikacijų infrastruktūrą. „Tuo metu mes turėjome užtikrinti, kad visam pasauliniam tinklui pakaks 3MHz pločio dažnių spektro juostos, o tai yra mažiau nei vieno analoginės televizijos kanalo dažnių juostos plotis“.

M. Cooperis kartu su kolegomis tikėjosi, kad išauš tokia diena, kai kiekvienas žmogus turės po nuosavą mobilųjį telefoną. „Iš tiesų mes net sugalvojome anekdotinį posakį, kad 'ateityje, vos tik žmogui gimus, jam bus priskiriamas telefono numeris, ir jei tik kas nors juo neatsilieps, tai reikš, kad tas asmuo yra miręs. Mes net nenumanėme, kad vos po trijų dešimtmečių mobiliaisiais telefonais naudosis daugiau kaip pusė planetos gyventojų, ir kad patys mobilieji telefonai bus dalinami žmonėms nemokamai“.

Pirminis sumanymas buvo toks, kad telefonai būtų pradėti naudoti medicinos įstaigose, kad gydytojai ir personalas galėtų efektyviau bendrauti tarpusavyje. M. Cooperis tikėjosi, kad įrenginiai žmonėms užtikrins saugumą ir laisvę, tačiau, kaip teigia išradėjas, ilgalaikis socialinis poveikis tuo metu buvo sunkiai prognozuojamas. „Mes neturėjome nei menkiausios idėjos apie tokius dalykus kaip „Facebook“, „Twitter“ ir kitas analogiškas koncepcijas“.

Šiuolaikiniai „monstrai“

Naujoji taip vadinamų išmaniųjų telefonų (angl. smartphone) karta revoliucionizavo mobiliojo ryšio pramonę ir pakeitė žmonių naudojimosi šiais įrenginiais įpročius. Pasikeitė netgi technologiniai prioritetai - jie „persislinko“ nuo pokalbių balsu prie papildomų funkcijų, tokių kaip daugialypės terpės grotuvai, naršyklės, vaizdo kameros ir fotoaparatai.

M. Cooperis mano, jog operatoriai ir telefonų gamintojai, stengdamiesi „sugrūsti“ kuo daugiau technologijų į tą patį aparatą, nešiojamą įrenginį pavertė „monstru“. „Dabar net instrukcija yra didesnė ir sunkesnė nei pats telefonas. Gera technologija yra intuityvi, tuo tarpu dabartinis telefonas jus priverčia tapti inžinieriais“, - sako M. Cooperis. Tačiau jis pripažįsta, jog jam pačiam patinka išbandyti visus naujausius išmaniuosius telefonus, nes tai padeda suprasti visas telefonijos rinkoje vykstančias inovacijas. „Norėdami išties suprasti produktą, jūs turite į jį pasinerti ir juo naudotis. Būtent todėl aš kas mėnesį ar du įsigyju naują telefoną“.

Mobiliesiems telefonams evoliucionuojant į ketvirtąją kartą, kiekvienoje jų iteracijoje atsiranda naujų funkcijų. M. Cooperio nuomone, ateityje šie įrenginiai turėtų būti orientuoti į vartotojo gyvenimo kokybės gerinimą. „Technologija jūsų gyvenimą daro geresnį, patogesnį, saugesnį, jus lavina ir teikia pramogų ir, dažniausiai, didina jūsų produktyvumą. Mobiliosios telefonijos ateitis - daryti žmonių gyvenimus geresnius. Mano požiūriu, vienas svarbiausių dalykų yra jų pritaikymas sveikatos priežiūros srityje ir savotiškas šios sferos revoliucionizavimas, - sako išradėjas. – Mes niekaip negalėjome prognozuoti, kiek susierzinimo žmonėms kels telefono skambutis operoje, tačiau telefonai nepriverčia žmonių būti nemandagiais“.

Fizinės telefonų išvaizdos prasme, jų gabaritai jau gerokai susitraukė lyginant su pradine „plyta“. M. Cooperis tiki, kad ateityje vartotojai susilies su pačiu įrenginiu. „Anksčiau ar vėliau telefonai bus implantuojami po oda, tiesiai už jūsų ausies. Kartu bus implantuojamas ir labai galingas kompiuteris, kuris padės atlikti daugelį veiksmų“.


Šiame straipsnyje: Mobilieji telefonai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių