Kas kaltas, kad Lietuvoje nyksta kiškiai?

Nors Lietuvoje kiškiai neskaičiuojami, gamtosaugininkai ir medžiotojai įsitikinę – jų pastaraisiais metais mažėja. Be gausaus ir augančio plėšrūnų skaičiaus, skeltalūpiams tenka saugotis ir žmogaus veiklos.

Skaičius nežinomas

Lietuvos gamtos fondo vykdomasis direktorius Nerijus Zableckis yra girdėjęs, kad kiškių skaičius mūsų šalyje mažėja, tačiau negalėtų tiksliais skaičiais pagrįsti tokių nuogąstavimų – Lietuvoje kiškiai, kaip ir daugelis kitų gyvūnų, neskaičiuojami. Jo kolega, gamtosaugos specialistas Andriejus Gaidamavičius, taip pat patvirtino tokius nuogąstavimus: „Kiškių populiacijos mažėjimo klausimas jau keliamas penktus metus, bet jokių apibendrinančių tyrimų atlikta nėra“.

Aplinkos ministerija renka informaciją apie vienuolikos gyvūnų skaičių, o kiškiams šiame sąraše vietos neliko. „Viskas yra buitiniame gandų lygyje. Kadangi niekas nežino konkrečių skaičių – niekas negali pasakyti mažėja jų ar ne. Tačiau medžiotojai ir gamtosaugininkai juos pastebi vis rečiau“, - GRYNAS.lt pasakojo N. Zableckis.

A. Gaidamavičius teigimu, pagal visas metodikas teskaičiuojami tik vilkai ir lūšys. „Kiti skaičiai gaunami taip: medžiotojų būrelio nariai privalo į blanką įrašyti, kiek kokių gyvūnų gyvena jų prižiūrimose teritorijose. Kitaip sakant, jie pateikia tik savo nuomonę, o ne konkrečius skaičius“.

Specialisto teigimu, kartais metodiškai suskaičiuotų lūšių ar vilkų skaičiai skiriasi nuo medžiotojų skaičių 3 – 4 kartais. „Sovietmečiu būdavo skaičiuojami beveik visi gyvūnai. Kiekvieno vasario antrą, ar trečią šeštadienį kiekvienas Lietuvos medžiotojas privalėjo būti miške ir skaičiuoti pastebėtus gyvūnus. Nežinau, kodėl tokios praktikos buvo atsisakyta“, - stebėjosi gamtosaugininkas.

Priešų netrūksta

Pasirodo, gamtoje kiškiai turi labai daug priešų: jų nuolat tyko usūriniai šunys, kiaunės, lapės, bet daug pavojingesni jiems yra plėšrieji paukščiai: įvairios pelėdos, varnos, krankliai ir netgi gandrai.

„Esu kartą girdėjęs istoriją apie gandrą nešantį jaunikliams kiškutį. Pats to nesu matęs, bet čia gamtosaugininkams ne paslaptis – gandrai geba susimedžioti ką tik gimusius kiškius, kol šie būna nepajėgūs pabėgti ir tik tyliai bando slėptis aukštoje žolėje. Kur ten seną kiškį gandras pagaus?“, - pasakojo gamtosaugininkas.

Kiškiai jauniklius vedasi gegužės – birželio mėnesiais, būtent tuo metu, kai gandrai intensyviausiai maitina savo jauniklius. Šalyje jau sklando mitas, esą už nykstančius kiškius yra atsakinga būtent smarkiai išaugusi gandrų populiacija, bet N. Zableckis neskubėjo visos kaltės suversti Lietuvos nacionaliniam paukščiui: „Sunku pasakyti gandrų pagaunamų kiškučių mastą ir, tikriausiai, nėra vienos priežasties, dėl kurios mažėja kiškių populiacija. Tai kompleksinis reikalas“.

Pasirodo, ne mažiau kiškiams pavojingi ir lietuvių numylėti šunys ir katės. Beveik kiekviename kieme galima rasti šunų ir kačių, kurie nevengia šmirinėti pievomis. „Turbūt nereikia klausti, ką daro katė užtikusi kiškio jauniklius“ - retoriškai klausė pašnekovas.

Kiškiai, kaip ir daugelis žvėrių, turi ir nematomą priešą – ligas. Viena pavojingiausių kiškiams ligų - bruceliozė nesvetima ir Lietuvoje. Vėlgi, nevykdant jokių tyrimų, niekas negalėtų pasakyti apie šios infekcinės ligos paplitimo mastą ar kitas, kiškius puolančias, ligas.

Medžioklės įtaka neaiški

Kiekvienais metais visi Lietuvos medžiotojų būreliai privalo pateikti skaičius, kiek kokių gyvūnų sumedžiojo jų nariai. Aplinkos ministerijos duomenimis, 2006 m. sumedžiota 5546 pilkųjų kiškių, 2007 m. - 3624, 2008 m. - 5005, 2009 m. - 4273, o 2010 m. - 2493 kiškiai.

N. Zableckio nuomone, pastaraisiais metais mažėjantis sumedžiotų kiškių skaičius prisideda prie gandų apie populiacijos mažėjimą, nors jis nemano, kad kiškių yra sumedžiojama per daug. Greičiau patys medžiotojai rečiau susiruošia į kiškių medžioklę. „Joks medžiotojas neatsisakys nušauti kiškio, bet tai yra ne toks geidžiamas laimikis kaip kiti, stambesni, žvėrys“, - mano gamtosaugininkas.

Panašią nuomonę išreiškė ir Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vyr. specialistė Jolanta Urbelionytė. Anot jos, medžiotojai Lietuvoje „pradeda žiūrėti, kas jiems naudingiau“ ir mieliau renkasi stambesnius žvėris, nes jų vertė didesnė. Kita vertus, specialistė patvirtino gandus, kad ir ministerijos koridoriuose sklando nuomonė, jog kiškių mažėja.

A. Gaidamavičius nesutiko su nuomone, kad medžioklės įtaka kiškių skaičiui nesvarbi. „Pirmiausia reiktų pradėti kiškius skaičiuoti ir medžiotojams neleisti bent 2 – 3 metus medžioti kiškių. Tuomet ir galėtume atsakyti, kad medžioklė nedaro (arba daro) rimtos įtakos kiškių skaičiui“, - svarstė vyras. Turint omenyje, kad kiškių medžioklės sezonas trunka tik apie 3 mėnesius (nuo lapkričio 3 d. iki vasario 1 d.), tuomet vien 2010 m., kada sumedžiotų kiškių skaičius buvo mažiausias per pastaruosius 5 metus, kas dieną buvo sumedžiojama po maždaug 27 pilkuosius kiškius.

Žemės ūkis

Su medžiotojais kiškių bėdos nesibaigia. Ne mažiau kiškiams pavojingos ir apleistos, nešienaujamos, krūmais apaugančios pievos. „Ne tik kiškis gali pasislėpti aukštoje žolėje, bet ir plėšrūnai. Regionuose, kur daugiau apleistų pievų, plėšrūnams lengviau medžioti“, - sakė N. Zableckis.

Dar viena priežastis, daugelyje Lietuvos vietų intensyvėjantis žemės ūkis. Pirmiausia laukuose atsiranda vis daugiau žemės ūkio technikos, kuri dirba garsiai ir gąsdina kiškius. Jie priversti trauktis į atokesnius laukus, kuriuose gali tykoti nauji pavojai. Vakaruose atlikti tyrimai byloja, kad nemažai kiškių žūva šienapjūčių metu, kuomet galinga technika su savimi iš žolės surenka visa kas gyva. „Lietuvos gamtos fondas yra net parengęs rekomendacijas, kaip vairuotojai turėtų šienauti lauką, kad išbaidytų kuo daugiau žvėrių. Norėčiau tikėti, kad jomis vis dėlto vadovaujamasi“, - vylėsi A. Gaidamavičius.

Dar viena numanoma mažėjančio kiškių skaičiaus priežastis - vis dažniau ūkininkų naudojami pesticidai. „Viena pranešėja mokslinėje konferencijoje pasakojo, kad per didelis pesticidų kiekis baigiasi tuo, kad kiškių patelės neišnešioja jauniklių ir pagimdo juos negyvus. Tai šokiruojanti žinia, bet faktu jos laikyti nenorėčiau“, - pasakojo gamtosaugininkas.

Internetinė enciklopedija „Wikipedia“ kaip pavojų kiškių jaunikliams įvardija ir pavasarinį žolės deginimą. Jo metu žūsta daug kiškių jauniklių.NAUJAUSI KOMENTARAI

asilas

asilas portretas
medziotojai nesaudo varnu-jos sulesa kiskucius,teip pat ir durniu lietuviu nacionalinis paukstis neblogiau uz pilkasias lesa kiskucius.Pesticidu perdaug nepila valstieciai -nes jie brangus.Apleistos zemes -puikiausia vieta gyventi kiskiams.

Kalti

Kalti portretas
žalieji su a.gaidamavičium ar kaip jį ten, priešakyje!

Info

Info portretas
Šaltiniai praneša kad kiškiai masiškai emigruoja.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių