Kaip išsirinkti kompiuterį?

Kompiuteris - geriausias žmogaus draugas. Tokiu pareiškimu suabejotų retas iš mūsų. Šis prietaisas tapo nepakeičiamu kelionių palydovu, svarbių dokumentų saugotoju. Rugpjūčio mėnuo - kompiuterinės technikos pirkimo pikas prieš artėjančius mokslo metus. Esant didžiulei šių įrenginių pasiūlai, kyla klausimas: kaip išsirinkti geriausią iš jų?

Nustatykite savo poreikius

Prieš rinkdamiesi kompiuterį turite nuspręsti, kokiam tikslui jį perkate: mokslui, darbui ar pramogoms. Kompiuterinės įrangos specialisto Prano Šeduikio teigimu, jeigu šiuo prietaisu atliekami darbai bus ganėtinai paprasti, pavyzdžiui, dokumento paruošimas naudojantis „Microsoft Office” programomis, naršymas internete ar nuotraukų peržiūra, ypatingų reikalavimų jam kelti nereikia. Tačiau yra keletas dalykų, kuriuos reikėtų žinoti prieš šiam pirkiniui paklojant nemenką pinigų sumą.

Rinkitės galingesnės komplektacijos kompiuterį - tokie prietaisai veikia ilgiau. „Jeigu kompiuteris yra penkerių ar šešerių metų senumo, turi nedidelės apimties diską, juo galima dirbti tik paprasčiausius darbus. Tada geriau pirkti naują“, - pasakojo P.Šeduikis, pridurdamas, kad nereikėtų rinktis ir silpnos galios procesorių „Celeron”, „Atom” ar „Sempron”.

Svarbi ir kompiuterio kaina: kuo ji aukštesnė, tuo prietaisas kokybiškesnis. Anot P.Šeduikio, rinkoje kainos yra išsibalansavusios, dėl to pigiausio varianto rinktis nerekomenduotina. Prietaisai, kuriais reikės naudoti specialias grafines programas, kainuos dar brangiau. „Studentai, dirbantys specialiomis grafinėmis ar architektūrinėmis programomis, už kompiuterį sumokės daugiau“, - sakė P.Šeduikis. Kompiuteriai su integruotomis vaizdo plokštėmis, kurios naudoja tą pačią atmintį kaip ir operacinė sistema, bus lėtesni. Jų kainos siekia apie 1,5-2,5 tūkst. litų.

Tuščias kompiuteris = blogas kompiuteris

Renkantis tiek stacionarų, tiek nešiojamąjį kompiuterį, svarbu, kad jame būtų įrašyta programinė įranga. „Kartais pirkėjas nusprendžia pasirinkti „tuščią“ kompiuterį, tačiau geriausias variantas - programinę įrangą pirkti kartu su juo“, - teigė kompiuterinės įrangos specialistas. Pavyzdžiui, kartu su kompiuteriu įsigyjama „Microsoft“ programinė įranga bus kur kas pigesnė nei ją perkant atskirai. Kitas ekonomiškas variantas - legaliai ir nemokamai parsisiųsta atvirojo kodo programinė įranga kaip „Linux” ar „Open Office“.

Svarbu žinoti, kad nešiojamųjų kompiuterių gedimo atvejai dažnai būna sudėtingesni. Jei elektroninis prietaisas sugenda jau pasibaigus garantijos galiojimo terminui, taisymo sąskaita gali siekti tūkstantį litų. „Jei kompiuteris yra jau kelerių metų, geriau nusipirkti naują, tačiau prieš tai reikėtų pasikonsultuoti su specialistu, kuris atliktų defektavimą, o kompiuterio savininkas turėtų pasitikrinti, ar iš tikrųjų pasibaigė garantinis laikotarpis“, - patarė P.Šeduikis.

Mažą ar didelį?

Dėmesio, dėmesio, moksleiviai ir studentai! Jums pravartu atkreipti dėmesį į kompiuterio dydį bei svorį. Kad ir kokie kompaktiški atrodytų nedideli, nešiojamieji kompiuteriai, dažnai jie neturi visų šiems technikos stebuklams reikalingų įrenginių, pavyzdžiui, DVD-RW. Tuomet jūsų namuose atsiras papildomų įtaisų, išaugs išlaidos, už kurias galima įsigyti standartinį kompiuterį.

Kompiuterinės įrangos specialisto P.Šeduikio teigimu, perkant nešiojamąjį kompiuterį į namus, jo įstrižainė gali siekti ir 17 colių. „Jeigu kompiuteris bus nuolatos nešiojamas, manau, 13 ar 15 colių įstrižainės pakaks“, - pasakojo vyriškis.

Svajonių kompiuteris ir duomenų saugojimas

Renkantis asmeninį kompiuterį svarbūs dar keli dalykai. Nusipirkite bent dviejų branduolių procesorių, jeigu nuspręsite įsigyti keturių - turėsite svajonių kompiuterį. Operatyvioji atmintis (RAM) gali siekti 3-4 GB. Kietasis diskas turėtų užimti bent 250 GB. „Jeigu mėgstate siųstis filmus ar muziką, prireiks 500 GB ar daugiau“, - patarė P.Šeduikis. Perkant kompiuterį reikėtų atkreipti dėmesį ir į išplėtimo prievadus: HDMI, eSATA ar FireWare.

Paskutinis patarimas: itin svarbu archyvuoti išliekamąją vertę turinčius duomenis. Retkarčiais peržiūrėkite kompiuteryje saugomą informaciją, pagalvokite, kokie padariniai laukia ją praradus. Svarbius duomenis įsirašykite į diskus, USB atmintines, išorinius HDD. Sukauptą informaciją laikykite bent 2-3 laikmenose ir, svarbiausia, nuolatos ją atnaujinkite.


Šiame straipsnyje: kompiuteris

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių