Ventės rago ornitologai: paukščių mažėja

Pasak ornitologų, šiemet dėl stiprių vėjų ir lietaus Ventės rage į tinklus pakliūva mažiau migruojančių paukščių, nei pernai.

Tačiau paukščių rūšių sužieduota daugiau – 135. Gyventojai migruojančiais paukščiais Ventėje gėrėtis gali visą spalį, o jei orai leis, ir iki lapkričio vidurio.

Ventės rage ištemptos visos 6 gaudyklės, bet pastarąsias kelias savaites, pūtė nepalankūs pietryčių vėjai, paukščių migraciją stabdo ir lietūs. Stipresnis pietvakarių ar vakarų vėjas paukščius geriau nukreipia į gaudykles. Kiekvienam čia patekusiam paukšteliui užmaunamas žiedelis, ant jo užrašytas numeris ir šalis – Lietuva. Ventės rage dabar daugiausiai sužieduojama kikilių, mėlynųjų zylių, kėkštų.  

„Svarbiausia uždėti žiedelį, uždėti taip, kad nepažeistum paukštelio. Vis tiek mes gi laikom rankose gyvybę. Reikia, kad tas paukštis sveikas būtų ir jam nieko neatsitiktų. Kitas dalykas, reikia kuo greičiau tai padaryti, kad paukščiui būtų mažiau streso“, – sakė Ventės rago ornitologinės stoties vyr. ornitologas Vytautas Eigirdas.

„Šiais metais 62 tūkst. paukščių pagauta, sužieduota, o rūšių – 135. Rūšimis – taip, daugiau nei ankstesniais metais, bet bendras kiekis mažesnis nei pernai. Lietuva apie 100 tūkst. apžieduoja. O Didžioji Britanija – milijoną. Mes žieduojame ir siųstuvais, vieną kitą uždedam, bet labai brangūs tie siųstuvai – vienas kainuoja apie 1000 eurų, bet manau, kada greitu laiku tai atpigs. Tiesa, siųstuvai dedami tik didesniems paukščiams, kurie sveria 0,5-1 kilogramą ir daugiau. Iš palydovo gali sekti, kur jis skrenda, net kokiame aukštyje skrenda, kokiu greičiu“, – pasakojo Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys.

Pasak ornitologų, šiemet sumažėjo kregždžių, zylių, o daugiau sužieduota gervių. Tradiciškai iš Ventės rage sužieduotų paukščių toliausiai – po 10 tūkst. kilometrų – į Afriką nuskrenda gandrai ir kregždės.

Tuo metu virš Kuršių Nerijos praskrendantys mažesni žvirbliniai paukščiai, kurie žieduojami Juodkrantėje, pasiekia Ispaniją, Prancūziją, kitas Europos šalis.

Taip atrodo į tinklą pakliuvęs strazdas giesmininkas, juodasis strazdas, liepsnelė ir grakštus paukštelis karietaitė, kurių šiemet kaip reta daug sužieduota.

„Šiaip rudeninė migracija yra ištęsta, paukščiai stabteli pasimaitinti, daug kas priklauso nuo orų, bet rudeninė – ilgesnė nei pavasarinė. Daugėjimo paukščių nepastebime, paukščių būna kartais populiaciniai sprogimai, bet tendencija, kad jų mažėja“, – kalbėjo Juodkrantės aplinkos tyrimų laboratorijos zoologė Jūratė Zarankaitė.

Pasak Ventės rago ornitologinės stoties vedėjo, kitą savaitgalį pamaryje, prie Kintų, rengiamos paukščių stebėjimo varžybos, į kurias atvyks keliasdešimt komandų.

Ornitologai sako, kad  migruojančiais paukščiais gėrėtis galėsime visą spalį, o jei orai leis, ir iki lapkričio vidurio.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Sumažėjo biznis, ne paukščių

Sumažėjo biznis, ne paukščių portretas
Jei paukščių nesugauna gaudyklėmis, tai nereiškia, kad paukščiai išnyksta. Tiesiog skrenda pro tas vietas, kur jie saugesni. Ir skrenda ten, kur nebus stresuojami, vaikomi vien dėl kažkieno užgaidų, o ne dėl mokslo. Gero kelio.

n...

n... portretas
kažin kaip ten būna kai gervė su snapu į tinklą pakliūna?... aš tai kategoriškai prieš paukščių žiedavimą... na, jei mokslui taip jau reikia, tai, vis tiek, reikalinga sumažinti žiedavimo apimtis... o sumažėti gali paukštelių ir dėl žiedavimo... juk paukščiai skrenda tais pačiais maršrutais ir po žiedavimo ne visi pergyvena tą žiedavimo procedūros stresą... jei taip jau norisi tyrinėti paukščių migraciją, tai dabartinė technika pilnai leidžia nufilmuoti, o po to galit tyrinėti tuos įrašus ir daryti savo mokslus... o žieduojant, dar priedo, gali buti užkrečiami paukščiai vieni nuo kitų,,, kažin ar ornotologai plauna rankas po kiekvieno paukštelio žiedavimo...
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių