Pernai pasaulyje užfiksuoti nerimą keliantys rekordai

 • Teksto dydis:

Pernai pasaulyje buvo užfiksuota virtinė nerimą keliančių rekordų, tarp jų karščiausių kada nors užfiksuotų metų, aukščiausio vandenynų lygio ir didžiausio į atmosferą išmesto šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.

Nedžiuginantys rekordai

Virtinė svarbių klimato ir orų rodiklių byloja, kad mūsų planeta tampa vis šiltesnė ir kad ši tendencija nė kiek nesilpnėja, sakoma kasmetinėje Klimato būklės ataskaitoje.

„Praeitų metų rekordinę šilumą lėmė ilgalaikio pasaulinio atšilimo ir metų pradžioje (pasireiškusio) stipraus El Ninjo bendra įtaka“, – sakoma dokumente.

„Pagrindiniai klimato kaitos rodikliai toliau atspindi tendencijas, atitinkančias planetos šiltėjimą“, – pridūrė studijos autoriai. Ypatingą dėmesį jie atkreipė į kelis indikatorius, tokius kaip sausumos ir vandenynų temperatūra, vandenynų lygis ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracija atmosferoje, kurių rekordinės vertės buvo užfiksuotos 2015-aisiais.

Šios grėsmingos naujienos buvo paskelbtos praėjus dviem mėnesiams po JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pareiškimo, kad jo šalis pasitrauks iš 2015-ųjų Paryžiaus klimato sutarties. Šis sprendimas buvo plačiai pasmerktas tarptautinės bendruomenės.

Anksčiau milijardierius D.Trumpas teigė, kad pranešimai apie klimato pokyčius yra Kinijos skatinami „prasimanymai“. Jis atmesdavo mokslo įrodymus, kad prie pasaulio klimato atšilimo smarkiai prisidėjo žmogaus veikla.

Tačiau žmonija toliau naudoja iškastinį kurą, o atmosferą išmetama precedento neturintis kiekis šiltnamio efektą sukeliančių dujų, veikiančių kaip Žemę apgobusi šilumą sulaikanti antklodė, pabrėžiama ataskaitoje.

Visų atšilimą skatinančių dujų, tarp jų anglies dvideginio, metano ir azoto oksidų, koncentracija pasiekė naujas aukštumas, nustatė tyrėjai.

CO2 koncentracija atmosferoje pasiekė 402,9 promiles ir pirmąkart per tikslių matavimų istoriją peržengė 400 promilių ribą. Tokios didelės anglies dvideginio koncentracijos iki šiol neaptikta ir tiriant ledo mėginius, apimančius 800 tūkst. metų laikotarpį.

„Klimato kaita yra viena opiausių problemų, su kuriomis susiduria žmonija ir gyvybė Žemėje“, – sakoma recenzuotoje publikacijoje, parengtoje beveik 500 mokslininkų iš viso pasaulio ir kiekvienais metais leidžiamoje JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos tyrimų administracijos (NOAA) ir Amerikos meteorologijos draugijos.

Visa 280 puslapių ataskaita yra prieinama internetu.

Karščiausi metai

Šioje ataskaitoje patvirtinami ankstesni pranešimai, kad 2016-ieji buvo šilčiausi metai per visą stebėjimų istoriją. Planetos klimato šilumos rekordai buvo viršijami jau trejus pastaruosius metus iš eilės. Taip pat užfiksuota paviršiaus temperatūros rekordų tiek sausumoje, tiek vandenynuose.

Tirpstant ledynams ir poliarinėms ledo kepurėms kyla pasaulio vandenynų lygis. Pasaulinis vidutinis jūros lygis 2016 metais buvo rekordiškai aukštas – apie 82 mm didesnis negu 1993-aisiais.

Vandenynų lygis kyla jau šešerius metus iš eilės. Labiausiai jis pakilo Ramiojo vandenyno vakarinėje dalyje ir Indijos vandenyne.

Tuo metu jautriuose ašigalių regionuose, Arktyje ir Antarktyje, jūrinio ledo plotai rekordiškai sumažėjo.

Taip pat atšilo sausuma – vidutinė paviršiaus temperatūra Arkties sausumos plotuose buvo dviem laipsniais Celsijaus didesnė, palyginus su 1981–2010 metų vidurkiu.

Nuo 1900 metų, kai buvo pradėti tokie matavimai, sausumos paviršiaus temperatūros vidurkis padidėjo 3,5 laipsnio Celsijaus.

Kaitros bangos, potvyniai, sausros

Nustatyta, kad pasaulyje pagausėjo ekstremalių klimato reiškinių, tokių kaip neįprastai didelis atogrąžų ciklonų aktyvumas. 2016 metais pasaulyje stebėti 93 vardus gavę atogrąžų ciklonai – gerokai daugiau negu 1981–2010 metų laikotarpiu, kai per metus susidarydavo vidutiniškai 82 audrų sistemos.

Meksikoje ir Indijoje užfiksuota rekordiškai aukšta vidutinė metinė temperatūra.

Indijos pusiasalio šiaurėje ir rytuose balandžio mėnesio pabaigoje savaitę tvyrojo karščių banga, per kurią temperatūra viršydavo 44 laipsnius Celsijaus. Ji paskatino vandens krizę, paveikusią 330 mln. žmonių ir nusinešusią apie 300 gyvybių, sakoma ataskaitoje.

Taip pat neįprastai išplito sausros: mažiausiai 12 proc. sausumos paviršiaus kiekvieną 2016-ųjų mėnesį būdavo fiksuojamos didelės sausros padėtis arba dar blogesnės sąlygos.

„2016-aisiais sausros buvo labiausiai išplitusios per laikotarpį nuo 6-o dešimtmečio“, – nurodė tyrėjai.

Šiaurės rytų Brazilijoje sausra tęsėsi penktus metus iš eilės. Ji yra ilgiausia, kada nors užfiksuota šiame regione.

Tuo tarpu orų reiškinys El Ninjas, smarkiai įšildantis vandenį dalyje Ramiojo vandenyno pusiaujo srities, 2016 metų pirmoje pusėje buvo itin stiprus ir kai kur nulėmė smarkias liūtis.

Argentinoje, Paragvajuje ir Urugvajuje buvo kilę didžiulių potvynių. Orai dalyje Rytų Europos ir Centrinės Azijos taip pat buvo drėgnesni nei įprasta.

Kalifornijoje pirmąkart nuo 2012-ųjų užfiksuoti drėgnesni nei vidutiniškai metai. Šioje JAV valstijoje prapliupusios liūtys užbaigė kelerius ankstesnius metus tvyrojusią sausrą.


Šiame straipsnyje: gamtaklimato kaita

NAUJAUSI KOMENTARAI

Romas Zubinas-Tęsėjas

Romas Zubinas-Tęsėjas portretas
LAIKAS PASAULIO IR LIETUVOS MOKSLININKAMS ŽINOTI, KAD SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA JAU PRIEŠ 10 METŲ YRA ATRASTI TREČIASIS IR KETVIRTASIS ŽEMĖS AŠIES JUDĖJIMAI! ANOT ŠIŲ ATRADIMŲ- ŽEMĖ PASTOVIAI VERČIASI PER SAVO AŠIGALIUS. PILNAS PERSIVERTIMO PERIODAS TRUNKA 6000 METŲ! TAD KLIMATAS ŽEMĖJE KITO, KINTA IR, PRIEŠ ŽMONIŲ VALIĄ,. KIS ATEITYJE! Šia tema, su technologinėmis vyksmo schemomis bei laiko grafikais parašytos ir išleistos jau penkios knygos (šeštoji baigiama rašyti!).Erų sandūroje mūsų Šiaurinis Žemės ašigalis buvo nusigręžęs nuo Saulės,Pietinis- atsigręžęs į Saulę. ŠIO TŪKSTANTMEČIO PABAIGOJE ŽEMĖS AŠIGALIAI SUSIKEIS VIETOMIS- ŠIAURINIS TAPS PIETINIU, PIETINIS - ŠIAURINIU!!! NETRUKDYKITE ŽEMEI GYVENTI SAVO GYVENIMĄ IR SUKTIS PAGAL LIETUVIŲ PROTĖVIŲ DIEVO PRADŽIAPAČIO PRIEŠ 100 000 METŲ UŽDUOTĄ PROGRAMĄ!!!

...

... portretas
ACH: "Tuo metu jautriuose ašigalių regionuose, Arktyje ir Antarktyje, jūrinio ledo plotai rekordiškai sumažėjo" - o kaip kitaip, nes tos velnio (vėjo) jėgainės visai sujaukė planetos orus: jei įprastinis vėjas dvelkia gūsiais, pažemiais (iš viršaus ribojama aukštųjų oro pernašų, kurios ir sąlygoja klimatą Žemėje) ir greit nuslopsta (o ir visi jo nešami teršalai nusėda), tai viskas keičias įjungus vėjų jėgaines. Pirm, jos sumaišo pažemių vėją su aukštuminiais, susuktas spirale įgyja galią keliskart aplink Žemę apskriet, sukuria orų užuolaidas neleidžiančias įprastiniam atogrąžų ir ašigalių orų maišymuisi (kardinalūs klimato pokyčiai). Negana to, pažemių teršalai yra iškeliame į viršutinius sluoksnius - ten fotosintezė nevyksta ir TIK ten tas CO2 tampa šiluminiu skydu. Ir šiaip, iškastinis kuras - biologinės Gamtos veiklos produktas, blogiau skalūnai kur prasideda pačios Žemės naikinimas. Ir šiaip: KUO daugiau vėjo jėgainių, TUO daugiau šiltėjimo; ištraukėm kelis akmenis Palangoj ir ...
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Invaziniai augalai: gražūs, bet kenksmingi
  Invaziniai augalai: gražūs, bet kenksmingi

  Invaziniais augalais, kurių daug šalies pievose, žmonės grožisi ar net specialiai juos veisia, kartais net nežinodami apie jų daromą žalą, tačiau pasak gamtininko Almanto Kulbio, reikėtų tokius augalus pažinti ir naikinti. ...

 • Australijos zoologijos sode pasaulį išvydo baltas koalos jauniklis
  Australijos zoologijos sode pasaulį išvydo baltas koalos jauniklis

  Viename Australijos zoologijos sode koala atsivedė retą baltą jauniklį, antradienį paskelbė darbuotojai. ...

 • Po Klaipėdą migravo briedis
  Po Klaipėdą migravo briedis

  Po uostamiestį sekmadienio rytą klaidžiojo briedis. Laukinis gyvūnas buvo pastebėtas keliose vietose šiaurinėje miesto dalyje.  ...

  1
 • Kai kurie paukščiai danguje praleidžia 95 procentus savo gyvenimo
  Kai kurie paukščiai danguje praleidžia 95 procentus savo gyvenimo

  Lietuvoje – vis dar vasara, jau tikrai brandi, prisirpusi ir dosni. Savo turtais ji dalijasi su visais, o mums tenka pati gražiausia dovana – puikūs orai, saulė, maudynės, tinkamos sąlygos javapjūtei. Ar ko nepamiršome? Na, žinoma, ki...

 • Išsiveržė San Kristobalio ugnikalnis
  Išsiveržė San Kristobalio ugnikalnis

  San Kristobalio ugnikalnis, aukščiausias Nikaragvos kalnas, penktadienį pradėjo spjaudyti pelenus ir siera dvokiančias dujas, pasiekusias mažiausiai keturis kaimyninius miestelius ir kaimus. ...

  1
 • Itin reta veislė: šunys-dainininkai
  Itin reta veislė: šunys-dainininkai

  Naujosios Gvinėjos staugiantieji šunys, kartais dar vadinami dainininkais – vieni rečiausių šunų planetoje, mat išlikusių nelaisvėje jų yra vos šimtas. ...

 • Mokslininkai: Grenlandijos ledynai tirps sparčiau
  Mokslininkai: Grenlandijos ledynai tirps sparčiau

  Grenlandijos ledynai artimiausiais metais tikriausiai tirps sparčiau, nors pastaruoju metu šis procesas buvo sulėtėjęs, trečiadienį paskelbė mokslininkai, atradę naujų ledynų slinkimo ypatumų. ...

 • Gamtininkai ragina kovoti su rykštenėmis
  Gamtininkai ragina kovoti su rykštenėmis

  Gamtininkai ragina kovoti su pievas, laukus, pakeles geltonais žiedais užtvindžiusiomis rykštenėmis, nes tai mūsų šaliai svetimas augalas, išstumiantis vietines rūšis. ...

 • Gamtininkas: vasarai visai nepatinka kalbos apie atsisveikinimą
  Gamtininkas: vasarai visai nepatinka kalbos apie atsisveikinimą

  Esame jau antroje rugpjūčio pusėje, taigi – dar vasaroje, kuri nepaliauja mūsų stebinti savo orais ir reiškiniais. Ką tik regėjome, kaip tikina meteorologai, karščiausią šios vasaros dieną, paskui skirtingus Lietuvos region...

 • Emilės svajonė – savas zoologijos sodelis
  Emilės svajonė – savas zoologijos sodelis

  Domeikavoje gyvenanti Emilė Šmidtaitė nuo ankstyvos vaikystės tempė į namus visokius smulkius gyvius, kokius tik rasdavo gamtoje. Tačiau ir dabar trylikametės Emilės galva pramušta dėl įvairių gyvūnų, kurių įvairovė stebina ne vie...

  5
Daugiau straipsnių